Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vnitřní poranění - vnitřní krvácení a poskytnutí první pomoci

Máme zde další díl o první pomoci pro naše čtyřnohé miláčky. Tentokrát se autorka zaměří na vnitřní krvácení a poskytnutí první pomoci. Jak jste na tom vy? Dokážete jej rozpoznat?


Vnitřní poranění - vnitřní krvácení a poskytnutí první pomoci
Bc. Kateřina Šponarová 26.10.2018 53092x První pomoc u psů

Vnitřní poranění jsou většinou následkem pádu či prudkého nárazu, např. pád z výšky, náraz autem a pod. Poranění různých částí těla mají různé projevy. Proto si pro přehlednost rozčleníme úrazy na úraz hlavy, vnitřní poranění břicha, vnitřní poranění hrudníku, poranění páteře.

Úraz hlavy

Při úrazu hlavy může dojít k otřesu mozku. Jedná se o přechodné poškození. Zhmoždění nebo krvácení do mozku či otok je velmi závažný stav, při kterém mohou nastat nevratné změny. Při silném nárazu může dojít i k fraktuře lebečních kostí. Prognóza u úrazů hlavy je závislá na rychlosti ošetření a podání medikace. Při poškození mozku může dojít k neurologickým příznakům, jako jsou epileptické záchvaty, tortikolis (jednostranné ztuhnutí šíje), nystagmus (kmitavý pohyb očí), zvracení a pod. Při závažných úrazech s otokem může dojít k zástavě dýchání a srdeční činnosti v důsledku tlaku na řídící mozková centra. Úrazy hlavy jsou velmi závažný život ohrožující stav a je nutné vyhledat veterinární pomoc co nejdříve. V některých případech dochází i po několika letech po úrazu k posttraumatické epilepsii.

Při zpozorování některých z těch příznaků, neváhejte a jeďte okamžitě na veterinární kliniku.

Vnitřní poranění břicha

první pomoc psa V oblasti břicha se vyskytuje spousta životně důležitých orgánů a jejich poškození může být život ohrožující. Bohužel je oblast břicha relativně velká a příznaky poranění mohou být nenápadné. K poranění často dochází  na játrech a na slezině. Tyto orgány jsou hodně krvené a jejich poškození může mít pro organismus fatální následky. Nárazem může dojít k ruptuře orgánů a nastat tak masivní krvácení do břišní dutiny. Když není prasklina na orgánu nijak velká, pes krvácí pozvolna do břišní dutiny. Prvotní příznaky vnitřního krvácení do břišní dutiny jsou nahrbený postoj, bolest břicha, zvětšení břicha, bílé sliznice a studené periferie. Následkem poranění pes může upadnout do šoku.

Játra a slezina ale nejsou jedinými orgány v břišní dutině, které mohou být poškozeny. Často při tupých nárazech bývá poškozen i močový měchýř, který při nárazu může prasknout. Moč se potom hromadí v břišní dutině, která se pozvolna zvětšuje, sliznice v tomto případě zůstávají růžové, ale pes upadá rychle do šoku.  Samotné rozpoznání příznaků a určení správné diagnózy je velmi obtížné. První pomoc spočívá v okamžitém odvozu na veterinární kliniku a v případě bezvědomí, zajištění životních funkcí.

Úrazy hrudníku

Hrudní dutinu ohraničují hrudní obratle, žebra a bránice. Tento celek spolu chrání plíce a srdce. Plíce jsou v dutině hrudní uloženy v podtlaku, který může být úrazem narušen. Tento stav vyvolá jak pokousání druhým psem, tak např. zlomené žebro či autoúraz.

Příznaky vnitřního poranění v hrudní dutině se většinou projeví dušností, neklidem, namodralými sliznicemi. Pes může upadnout do šoku a následně do bezvědomí. První pomoc spočívá v zajištění životních funkcí a převozu na veterinární kliniku.

Poranění páteře

Rozpoznání poranění páteře je často dosti obtížné. Nahrbeného postoje, nechutí k pohybu po úplné ochrnutí. Při poranění páteře se psem manipulujeme velmi opatrně. Pokud vám podmínky umožňují, transportujte psa na pevném podkladu, malá plemena případně pevně v náručí. Mezi úrazy páteře paří zlomeniny obratlů, výhřez meziobratlové ploténky.

První pomoc spočívá v zabránění pohybu psa a šetrném transportu na veterinární kliniku.

Před převozem psa vždy informujeme příslušnou veterinární kliniku s jakým problémem jedeme a jaký je momentální stav zvířete.

www.prvnipomocpsa.cz
Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér

Jak rozeznat vnitřní poranění, možnosti první pomoci a jak na resuscitaci se naučíte na našich seminářích.

první pomoc psa

Termíny:

  • Praha 20. 10. 2018
  • Velké Přílepy 13. 10. 2018 
  • Žatec 3. 11.2018

Přihlašování přes webové stránky www.prvnipomocpsa.cz

Přihlašování možné ZDE nebo na katka@prvnipomocpsa.cz,  www.prvnipomocpsa.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->