Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl

Teplé dny jsou tady a jako každoročně řešíme opět to samé – zachraňování psů ponechaných v autě při slunečném počasí. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jaké nebezpečí v podobě přehřátí na jejich psy vlastně číhá. To ale nehrozí našim čtyřnohým miláčkům jen uvnitř vozu, ale třeba i při běžné procházce. Jak se zachovat, když už se něco podobného stane? A uměli byste poskytnout svému, ale třeba i jinému psu první pomoc? Pár dobrých rad najdete v úvodním díle našeho nového seriálu.


První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl
Bc. Kateřina Šponarová 3.6.2018 38118x První pomoc u psů

Sluníčko začíná pěkně hřát a jaro se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do léta. Venkovní teploty stoupají a našim chlupáčům hrozí přehřátí (hypertermie). I přes časté články, reportáže v TV i v radiích o nebezpečí vysokých teplot pro psy se na klinice setkáváme pravidelně s přehřátými psy. Majitelé bezhlavě házejí na přímém slunci psovi balónky, nechají ho v autě se slovy, že si jdou jen nakoupit a on přece vydrží. Mnohdy ale opravdu nevydrží…

Pozor na uzavřené prostory!

přehřátí psa Psí organismus se ochlazuje zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou. Vzduch cirkuluje a vytváří se jeho proudění, které psa ochlazuje. Dochází ale i k odpařování vody a ztrátě tekutin. Člověk se ochlazuje pocením, ale psi mají potní žlázky pouze na tlapkách a to je ve vysokých teplotách mnohdy nedostatečné. Proto ve chvíli, kdy je pes v uzavřeném prostoru nebo je „uřícený“, může dojít ke kolapsu organismu.

Rychlost přehřátí závisí na typu psa, prostředí a aktivitě. Predispozice k rychlému přehřátí mají zvláště brachicefalická plemena, jako jsou buldočci, mopsové, boxeři apod., ale také štěňata a psí senioři nebo psi trpící kardiovaskulárním onemocněním. Zkolabovat však může i zdravý a trénovaný pes.

Co se vůbec děje při takové hypertermii v organismu?

Fyziologická hodnota tělesné teploty u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 – 39°C. Hypertermie znamená zvýšení vnitřní teploty těla nad fyziologickou hodnotu. U psa nazýváme hypertermií stav nad 39°C. Při zvýšené teplotě se rozšiřují cévy v kůži, čímž se postupně ochlazuje vnitřní prostředí organismu. Pokud tento proces nestačí a selže i mechanismus pocení na tlapkách, vnitřní teplota stále stoupá. Postupně vlivem nedostatečného okysličení krve dochází k poruchám kardiovaskulárního systému, kolapsu organismu vedoucímu až k bezvědomí. Při teplotě nad 42°C může stav dospět až k denaturaci proteinů v buňkách a následné smrti.

Jak poznáme, že je pes přehřátý?

Pes bude velmi silně hyperventilovat, uvidíte i dýchání do břicha, bude neklidný, ve vážných případech může být i apatický. Sliznice psa budou rudě červené, ve vážných případech se zabarví do fialovo-modré barvy (to značí nedostatek kyslíku). 

Co dělat ve chvíli, kdy zpozorujeme tyto příznaky?

Důležité je organismus ochladit. Zchlazení musí ale probíhat postupně. Psa umístíme do stinného/chladného místa a poté můžeme začít s ochlazováním studenou vodou, nejprve na tlapkách, po chvíli přidáme nohy, břicho a hrudník.  Lze namočit i hlavu a krk. Pokud je pes při vědomí, můžeme mu dát napít vody, nikdy však ne ledové a vždy přídělově po troškách. V žádném případě psa neponořujeme do vody, nebalíme do mokrých ručníků apod. Prudké zchlazení může způsobit šokový stav organismu. Při hypertermii dochází k rozšíření cév, při špatném zchlazení (např. zabalení do mokrého studeného ručníku) dojde k rychlému stažení těchto cév a tím pádem i k rychlému nárůstu krevního tlaku. Krevní oběh ani orgány na toto nejsou připraveny a organismus upadá do šoku.

Prevence hypertermie je jednoduchá!

Nenechávejte psa nikdy na přímém slunci např. v přepravce nebo uvázaného před obchodem atd. Výcvik a vycházky směřujte na brzké ranní a pozdní večerní hodiny, nikdy ne přes sluncem rozpálený den. Tyto aktivity se snažte směřovat do stinných lesů, nikoliv na rozpáleném asfaltu, kde zase hrozí i popáleniny na tlapkách. Psa samozřejmě nezavírejte v autě, a to ani s otevřenými okýnky, byť by to mělo být jen na chvilku. Nemůžete totiž předem vědět, kde a co vás zdrží, a za život vašeho čtyřnohého kamaráda to opravdu nestojí. Zvažte běhání za aportem, i přestože ho psovi házíte do vody – může dojít k rychlému vyčerpání organismu a následnému utonutí psa. Když už musíte jít se psem na přímé slunce, zajistěte mu dostatek pitné vody, případně můžete pořídit chladící dečku do auta nebo chladící vestu pro psa.

Foto:archiv Kateřiny Šponarové

první pomoc www.prvnipomocpsa.cz

  • V dnešní době jsou psi našimi parťáky, součástí rodiny a stejně jako u lidí bychom jim měli umět poskytnout první pomoc při úrazu, pozření jedu, tonutí apod. Jak na to a ještě mnohem více si povíme na našich kurzech.
  • Nejbližší seminář první pomoci: 30. června 2018, informace naleznete na www.prvnipomocpsa.cz.
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->