Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Seznamte se s treadmillem!

Znáte pražský Pesopark? Je to kynologický areál, který nabízí širokou škálu vyžití pro pejskaře a jejich psy. Nově zde pro vás připravili i aktivitu s názvem treadmill. A o co se vlastně jedná? Čtěte dále a dozvíte se…


Seznamte se s treadmillem!
Red. 14.1.2019 20835x Fyzioterapie

Představte si, že potřebujete psa dostat do správné kondice, nebo jej zrehabilitovat po nemoci, ale nevíte přesně, jak toho docílit. Tak nejen pro vás, ale i pro ostatní zde máme zajímavou novinku. Pesopark zprovoznil treadmill! Ale pozor, to není běžecký pás...

Co je to treadmill?

Seznamte se s treadmillem!

Treadmill je pomocný trenažer, který pomáhá vašemu psu dostat se nejen do správné kondice. V současné době mají treadmilly k dispozici veterináři, rehabilitační centra a bull centra (zde je často omezení pouze pro bull plemena). Raritně se treadmill objeví i jinde, jelikož jeho pořizovací cena není zrovna nejnižší. V Pesoparku jsou vybaveni strojem značky HF Mills.

 

K čemu je tento trenažer dobrý?

Je především úžasnou pomůckou při tréninku sportovního psa, při rehabilitaci zraněného psa nebo psa s nadváhou, pomáhá při kondičním tréninku, při potížích s dysplazií a hlavně je skvělým nástrojem pro získání a udržení psa v té nejlepší zdravé kondici. Treadmill vám umožňuje mít psa v plynulém, pravidelném a hlavně kontrolovaném pohybu, který jinde nezískáte. V porovnání s pohybem na volno venku má tento stroj hned několik výhod. Nenajdete na něm nerovnosti povrchu, pes běží několik minut stejným tempem krásně rovně a přirozeně nasvaluje. Takový dlouhodobý plynulý pohyb nebude mít pes v zápřahu ani v canicrossu, ani na koloběžce. Psy na treadmillu získají lepší balanc, korekci nohosledu a celkovou motoriku těla. Treadmill pomůže i správně opohybovat psa, který z nějakého důvodu nemůže být puštěn z vodítka a tudíž nemá možnost rychlejšího pohybu. Dále je výbornou pomůckou při opohybování akčního psa, ale lze využít i u reaktivního psa. Nejenže na něm pes „upustí páru”, kterou stupňuje, ale celkově se uvolní. Přístroj umožňuje i dlouhodobý běh do kopce, při kterém psi nejvíce posilují záď, končetiny a hruď, ale zároveň při tomto pohybu nejvíce hubnou. Naopak scházení z kopce, které byste museli absolvovat v přírodě, je zatěžující pro kyčle a ostatní klouby v končetinách. Na treadmillu zlepšíte i koncentraci psa, jelikož ho před ním motivujete hračkou nebo jinou pomůckou. I veterináři treadmill radostně doporučují.

Mějte na paměti, že jít na treadmill neznamená, že psa přivážete na stroj a jdete si sednout k televizi. Kdepak! Po celý trénink se psu věnujete, motivujete ho k lepšímu výkonu a hlídáte jeho stav a bezpečnost. Treadmill je jako každý jiný trénink! Jste prostě tým!

Psí treadmill versus běžecký pás

Seznamte se s treadmillem!

Zásadní rozdíl mezi treadmillem a běžeckým pásem je takový, že treadmill je poháněný vlastní silou, zatímco běžecký pás je poháněný motorem. Z toho vyplývá, že pes zde musí zabírat nohama, aby se dal „mlýn“ do pohybu. Zároveň to znamená, že pokud zvíře nechce z nějakého důvodu běhat/spolupracovat, zastaví se nebo zpomalí. Pokud ho však dáte na běžecký pás poháněný motorem, nemá jinou možnost než běžet. Treadmill je tudíž bezpečnější než běžecký pás. Pes zapojuje rovněž výrazně více svalů do práce, a tím pádem získává i rychleji a kvalitněji lepší kondičku.

Jak dlouho může být můj pes na treadmillu?

Jak dlouho může být pes na treadmillu záleží primárně na jeho kondici a zdravotním stavu. I pro akčnější psy je náročné běžet v takto rychlém tempu dlouhodobě. Trénink začínáme na dvou až pěti minutových kolech. Dle kondice a zaměření se tréninky fázují v závislosti na rychlosti a času. Treadmill ovšem není náhražkou za každodenní klasické venčící procházky! Je to pouze cvičební pomůcka na posilování různých partií a růstu svalové hmoty.

A tréninkový plán?

 • Rozchození/rozhýbání pejska
 • Strečink/protažení na rozehřátí
 • Seznámení pejska s treadmillem
 • Práce na treadmillu 1
 • Krátké protažení končetin
 • Balanční cvičení
 • Práce na treadmillu 2
 • Strečink na konec

Psi se na lekci budou střídat (ti, co zrovna nejsou na stroji, budou na balančním cvičení) a pokaždé, než půjde pejsek po treadmillu na balanční pomůcky, bude lehce protažen. Pokud to čas dovolí, dostane se zvíře na treadmill i vícekrát.

Máte-li psa sporťáka a chcete vytvořit individuální tréninkový plán na treadmillu, je to možné po domluvě.

Vše má svá pravidla!

 • Pes jde na treadmill zásadně nalačno!
 • Řádně napojte psa půl hodiny až hodinu před tím, než půjde na treadmill.
 • NIKDY psa nepoutejte k treadmillu za obojek!
 • Pokud psa chcete připnout k treadmillu, tak pouze za správný postroj (ne norský).
 • Před použitím treadmillu psa VŽDY vykrokujte a protáhněte!
 • Po ukončení treadmillu psa VŽDY vykrokujte a protáhněte!
 • NIKDY nenechávejte psa na treadmillu bez dozoru!

Výhody HF Mills treadmillu

Kvalitní holandský výrobce

Povrch pásu, po kterém psi běží, je šetrnější k packám (běžné treadmilly jsou dřevěné nebo kobercové).

Nižší hlučnost

Bezpečný ergonomický design (podporuje rychlejší rehabilitaci)

Firma HF Mills má své treadmilly po celém světě, na jejich funkčnosti neustále spolupracuje s veterináři a fyzioterapeuty.

Lehká váha stroje

HF Mills nabízí posuvný úchyt na vodítko, tím pádem je možné na něj připnout psa i v běžeckém postroji a tudíž můžete na tomto treadmillu naučit psa – začátečníka canicrossaře táhnout v postroji.

 

Foto: archiv Pesoparku

Seznamte se s treadmillem!

Již příští pondělí 21. ledna 2019 se můžete těšit na rozhovor s trenérkou treadmillu Kateřinou Kodytková. Dozvíte se například, pro jaká plemena je treadmill vhodný, či jak probíhá trénink a mnoho dalšího. 

Kam dál ...