Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Letošní vyhlašování soutěží Šampion šampionů a Pes roku za uplynulý rok je minulostí a my vám nyní přinášíme nejen pohled do zákulisí a i tak trochu do minulosti těchto akcí, ale i jména šťastných vítězů. A tentokrát po dlouhé době opět z Brna…
Soutěž Šampion šampionů 2023 se konala 26. ledna 2024 v Brně. Možná někoho překvapí nesoulad mezi ročníky, tedy to, že se soutěž koná v roce 2024, ale vyhlašuje se Šampion šampionů 2023. Je to proto, že se jedná o soutěž šampionů a podmínky pro ně v letošním roce budou úspěšní psi teprve plnit.
Jakýmsi předkolem soutěže bylo vyhlášení nejúspěšnějších výstavních psů za rok 2023, tedy akce označovaná jako PES ROKU. Pravidla této soutěže jsou jednoduchá. Sčítají se body za umístění na národních a mezinárodních výstavách v ČR a to např. za získaná čekatelství CAC nebo CACIB, za titul Národní vítěz, BOB a BOS, za umístění v závěrečných soutěžích a samozřejmě i za tituly BOD a BIS. Určitě je složitější získat čekatelství v konkurenci početného plemene. Proto se pracuje i s přepočítávacími faktory. Do soutěže hlásí majitelé své psy sami. Teoreticky se tak může stát, že některý z veleúspěšných psů se na seznamu těch nejúspěšnějších neukáže. Vyhodnocuje se prvních pět v každé skupině FCI včetně skupiny NON FCI a také pět nejlepších veteránů a juniorů. V soutěži se pamatuje i na mladé vystavovatele a vyhlašováno je pořadí na prvních třech místech v každé věkové kategorii. Tabulka, ze které vyplývá, jak to s body za jednotlivá ocenění je, a kompletní výsledky jsou k dispozici na webu ČMKU. Za připomenutí určitě stojí, že celkovým vítězem soutěže PES ROKU 2023 se stala kolie krátkosrstá Drosera Wide Park majitelky Martiny Hájkové, která získala 420 bodů.
Do soutěže Šampion šampionů 2023 bylo přihlášeno celkem 206 psů a fen a ve většině případů to opravdu byli krásní jedinci!
Šampion šampionů je akcí, která se koná v celé řadě států. V ČR běžely první ročníky v devadesátých letech minulého století a jejich pravidla i místa konání se postupně měnila. Původně byla soutěž součástí lednové mezinárodní výstavy v Brně a probíhala stejně, jako v současné době Pes roku. V podstatě se nejednalo o soutěž, ale o vyhlašování nejúspěšnějších psů výstavní sezóny. Ten, který nasbíral nejvíce bodů, získal titul Šampion šampionů. Majitelé své psy do soutěže nehlásili, body počítala unie. V následujících letech se soutěž přesunula do Prahy. Konala se na výstavišti v Letňanech a její pravidla byla stejná. Další z ročníků se posunul do TOP hotelu Praha a byl pojatý poměrně velkoryse. Pořadí v jednotlivých skupinách vyhlašovali rádoby VIP osobnosti a v rámci soutěže proběhla i módní přehlídka psů a modelek v oblečcích. Z tohoto ročníku ve mně zůstala trochu nepříjemná vzpomínka. Televizní moderátor s příhodným jménem psího křížence se předváděl na podiu s výstavními šampiony a pak novinářům vysvětloval, jak velké trápení jsou výstavy pro psy.
Kompletní výsledky a další zajímavé informace k oběma soutěžím naleznete pod těmito odkazy: https://www.cmku.cz/sampion-sampionu/index.php a https://www.cmku.cz/cz/pes-roku.
V následných ročnících soutěž zůstala v TOP hotelu Praha, ale změnila se pravidla. Majitelé do ní hlásili své psy s některým českým nebo mezinárodním šampionátem a soutěž běžela ve třech kolech. V tom prvním se v každé FCI skupině vybíral nejlepší jedinec přihlášeného plemene. Byl-li přihlášen jen jeden zástupce plemene, postupovat automaticky. V druhém kole rozhodčí vybírali vždy tři nejlepší jedince ve skupině FCI. Třetí kolo už patřilo jen pomyslným BIGům. Za každou skupinu tedy startoval jen jeden pes. Posuzovali tři rozhodčí, kteří dostali tabulku a v ní měli psům přidělit pořadí. Pes, který získal nejnižší počet bodů za pořadí, se stal vítězem.
První kolo se opět posuzovalo podle skupin FCI, ale vybíral se určitý počet (4-8-16-32) psů bez ohledu na plemeno. Mohlo se stát a také se stávalo, že do druhého kola z některého plemene nepostoupil nikdo a z jiného plemene naopak několik soutěžících. Druhé kolo bylo zajímavé, ale časově náročné. Posuzovalo pět rozhodčích posazených tak, aby neviděli na své kolegy. Každý rozhodčí měl dvě pálky, červenou a zelenou a vprostřed kruhu byly dva opět červené a zelené koberce. Psi soutěžili v párech, proběhli výstavní kruh a postavili se na jeden z koberců. Podle toho, zda většina rozhodčích zvedla pálku červenou nebo zelenou, postupoval pes na stejně zbarveném koberci. Třetí neboli finální kolo probíhalo stejně jako dříve. Rozhodčí do tabulky napsali pořadí, které by jednotlivým psů přisoudili, a jedinec s nejnižším počtem bodů si odnesl titul Šampion šampionů daného roku.
Vítězem soutěže a titul Šampion šampionů 2023 si odnesla fenka irského soft coated wheaten teriéra Flare Kní-York z Tržiště!
Šampion šampionů 2023 se trochu vrátil do historie. Probíhal v pátek 26. ledna 2024 na brněnském výstavišti. Opět se posuzovalo ve třech kolech. To první bylo postavené na výběru jednoho zástupce plemene, tedy výběru BOB. Druhé kolo bylo jako soutěž o nejlepšího psa skupiny, v podstatě se vybírali BIGové. Finální kolo mělo tradiční průběh. Do soutěže bylo celkem přihlášeno 206 psů a fen a ve většině případů to opravdu byli krásní jedinci. Vybrat toho nejlepšího určitě nebylo jednoduché. Vítězem soutěže a titul Šampion šampionů 2023 si odnesla fenka irského soft coated wheaten teriéra Flare Kní-York z Tržiště majitelky Petry Šubertové. Výsledky soutěže jsou opět k dispozici na webu Českomoravské kynologické unie.
Někomu se změna na staronová pravidla soutěže líbila, někomu ne. Uvidíme, kam se bude soutěž v příštích letech ubírat…
Bc. Vladimíra Tichá
Foto: archiv ČMKU, Jan Bendl (http://jb-photo.com ), Michaela Weidnerová
Oslavy založení Českomoravské kynologické unie jsou za námi a my vám nyní nabízíme malé ...
ČMKUZnáte již tradiční soutěž Šampion šampionů, kterou vždy v lednu pravidelně pořádá ...
ČMKUVýstavy-->