Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Oslavy založení Českomoravské kynologické unie jsou za námi a my vám nyní nabízíme malé ohlédnutí za tím, jak to celé letos v Brně probíhalo. Součástí našeho povídání jsou i krátké medailonky těch, kteří se zasloužili o rozvoj naší kynologie, či konkrétního plemene. Tak si to v žádném případě nenechte ujít!


Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie
Bc. Vladimíra Tichá 16.12.2022 670x ČMKU

O tom, že naše střešní kynologická organizace Českomoravská kynologická unie v letošním roce slaví 30. výročí od svého založení a jak to všechno probíhalo, se již leccos napsalo. Snad jen pro připomenutí. ČMKU byla založena 5. prosince 1992.

První prosincový víkend v Brně

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Prosinec je tedy tím měsícem, na který byly naplánovány oslavy. Soustředily se ve dnech 2. -4. prosince 2022 do Brna a měly dvě části. Tou první bylo předávání čestných uznání za práci odvedenou pro naši kynologii a druhou výstava, která získala pracovní název „třicítka“.

V pátek 2. prosince odpoledne se do prostor hotelu u BVV Brno sjížděli kynologové k slavnostnímu předávání čestných uznání. Zasloužilé kynology na ocenění navrhovaly právě chovatelské kluby a vybíraly ty, kdo prospěli jednotlivým plemenům nebo české kynologii obecně.

Chov psů má na našem území tradici tak dlouhou, že sahá až do doby Karla IV.!

Pohled do historie…

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Slavnostní odpoledne zahájil předseda ČMKU pan Lubomír široký. Ve výborně připravené prezentaci seznámil přítomné nejen s historií ČMKU, ale i s historií naší kynologie jako celku a připomněl, že chov psů má na našem území tradici tak dlouhou, že sahá až do doby Karla IV. Věnoval se samozřejmě založení ČMKU, proběhlým valným hromadám, radostem i starostem, které ČMKU provázely i těm, kdo stáli v jejím čele. Prezentace byla dlouhá, ale zajímavá a účastníci ji odměnili velkým potleskem.

Po krátké přestávce došlo k předávání ocenění. V sále byli nejen oslavenci, ale hodně zástupců chovatelských klubů. Nálada byla slavností, oslavencům se hodně tleskalo a byly okamžiky, kdy leckomu stály v očích slzičky. Ne všichni se k převzetí čestných uznání dostavili. Leckomu zabránil v účasti věk nebo zdravotní stav. Ocenění byla udělována i in memoriam.

Výstava s názvem „třicítka“

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Všechno jednou končí a skončila i slavnostní část oslavy výročí ČMKU. Další dva dny byly věnovány Národní výstavě psů všech plemen. Posuzovali na ní jen čeští rozhodčí a byla to výstava moc pěkná. Měla krásnou vánoční atmosféru. Všude byla patřičná výzdoba a zdálo se, že pro vystavovatele i návštěvníky je to ta nejlepší adventní sobota a neděle.

Dostavilo se velké množství vysloveně vynikajících psů. Sobotu vyhrál krásných chodský pes a neděli úžasný samojed. Ten si pak odnesl i titul BIS.          

Oslavy to byly důstojné…

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Oslavy třicátého výročí od vzniku ČMKU jsou za námi. Myslím si, že se na ně bude dlouho vzpomínat a že ty oslavy byly důstojné. To pěkné z naší kynologie asi nejlépe vystihují slova jednoho z oslavenců. Ocenění mu bylo předáváno in memoriam, ale jeho slova jsou stále aktuální. Výborně totiž vystihl to, co pro nás psi a lidé okolo nich znamenají. Pan Kuchta kdysi řekl že: „Kromě té nádherné symbiózy člověka a psa, pro kterou to převážně asi všichni děláme, mi kynologie dala především pocit sounáležitosti s lidmi, kterých jsem si vždycky velmi vážil. Dala mi i celou dlouhou řadu dalších výborných kamarádů, bez kterých by můj život byl mnohem nudnější záležitostí. Myslím, že kdybych dostal šanci žít svůj život ještě jednou, prožil bych jej s chutí znovu úplně stejně.“

 

Oslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unieOslavy třicátého výročí Českomoravské kynologické unie

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv ČMKU

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->