Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

XVI. valná hromada Českomoravské kynologické unie

Víte, že poslední březovou sobotu proběhla v Brně odložená Valná hromada ČMKU? Zajímalo by vás, co všechno se tam řešilo a jak to nakonec dopadlo? Pak neodcházejte od monitorů svých počítačů nebo telefonů a nezapomeňte přečíst následující zprávu!


XVI. valná hromada Českomoravské kynologické unie
Bc. Vladimíra Tichá 30.3.2022 9245x ČMKU

Podle Stanov Českomoravské kynologické unie (ČMKU) je jejím nejvyšším orgánem Valná hromada (VH).  Delegáti jsou na  ni vysíláni podle klíče, který říká, že každý členský subjekt má právo poslat jednoho delegáta na každých započatých tři sta členů. Tak je zajištěno, že i ten nejmenší člen může mít na VH svého zástupce a že členové větší mohou mít zástupců více.

Pravidla VH jsou jasně daná

Poslední, v pořadí šestnáctá, VH byla plánovaná na 13. března 2021. Vzhledem k pravidlům souvisejícím s covidem se ale konat nemohla a byla přesunuta na 26. března letošního roku.  V praxi to znamenalo, že se jednalo o VH náhradní, že její jednání běželo podle programu určeného pro původní termín a zváni byli delegáti na původní termín nahlášení. Občas se někomu složitě vysvětlovalo, že roli nehraje to, že od roku 2021 se zvýšil počet členů nebo to, že delegáti byli předem jasně nahlášeni a že pokud nedošla oficiální informace, že se dostaví náhradník, nemůže se jednání zúčastnit někdo jiný.

Podle legislativních předpisů, které platí i pro zájmovou činnost, mohly být projednávány jen předem poslané a všem delegátům rozeslané materiály!

VH se konala v kongresovém sále Quality hotelu v Brně. Pozváno bylo 169 předem hlášených delegátů, zúčastnil se počet nižší – 101 zástupců členských subjektů. Na místě byl přítomen, tak jak regule požadují, právník a notář. Z jednání VH byla přijatá usnesení, která budou ve Stanovách ČMKU určeném termínu rozeslaná členským subjektům a zveřejněná na webu ČMKU (www.cmku.cz). Připomenout je asi třeba, že podle legislativních předpisů, které platí i pro zájmovou činnost, mohly být projednávány jen předem poslané a všem delegátům rozeslané materiály.

Úvodem…

XVI. valná hromada Českomoravské kynologické unie

Před začátkem oficiálního jednání uctili přítomní minutou ticha ty, co nás od posledního setkání opustili. Následně pak místopředsedové ČMKU pan Jan Kubeš a Miroslav Václavík doprovázení předsedkyní Výstavní komise ČMKU paní Kateřinou Seidlovou předali krásnou broušenou vázu předsedovi ČMKU panu Lubomíru Širokému jako poděkování za práci, kterou odvedl jako šéf Světové výstavy psů všech plemen v roce 2021.

 

Pak už nastal čas na to, aby se VH pustila do programu svého jednání. Čím se tedy VH zabývala:

  • Jako první přišly na řadu zprávy o činnosti. Dlouhá, ale velmi zajímavá byla zpráva předsedy ČMKU MVDr. Lubomíra Širokého. Hovořil o historii ČMKU a připomněl, že letos budeme slavit třicet let od založení. Hovořil o organizační struktuře ČMKU a představil jednotlivé zaměstnance plemenné knihy a sekretariátu. Asi hodně vypovídající o tom, jak jsou dámy a jeden nový pán oblíbeni, hovořil po každém jméně zaznívající potlesk. Ve zprávě předsedy byly statistiky hovořící např. o počtu zápisů do naší plemenné knihy nebo o vystavených šampionátech. Řeč přišla na výstavy pořádané přímo ČMKU včetně již zmíněné výstavy světové. Zazněly informace o změně legislativních předpisů vztahujících se k chovu psů a důležitým bodem byla zpráva o ekonomice ČMKU. Na jejím základě pak VH schválila hospodářský výsledek za předložené roky.

 

  • Následovala stručnější zpráva Dozorčí rady ČMKU (DR), kterou přednesla místopředsedkyně tohoto orgánu paní Helena Matějeková. Delegáti VH se dozvěděli, kolik případů DR řešila a zároveň byli upozorněni na dvě důležité věci. Je nezbytně nutné, aby členské subjekty měly v souladu své předpisy. Není možné, aby stanovy člena říkaly něco jiného, než další předpis, např. zápisní řád klubu nebo bonitační řád klubu. Dále zazněla žádost, aby se případné problémy řešily napřed v rámci členského subjektu a až pokud se problém nepovede vyřešit, byla požádána o pomoc DR.

V průběhu dalšího jednání přišla řada na podněty předem poslané členskými subjekty.

Jednalo se např. o návrh:

  • úpravy Zápisního řádu v tom smyslu, aby, u plemen kde je kontrolována, do chovu nemohli být připuštěni jedinci s dysplazií kyčelního kloubu stupně D a E podle nomenklatury FCI. VH návrh zamítla s tím, že vedení chovu je záležitostí chovatelského klubu a že se Zápisní řád i předpisy FCI touto problematikou zabývají.
  • návrh na povolení doublematingu. S odvoláním na přístup v jiných státech byla navržena možnost krytí jedné fenky při jedné říji dvěma psy. ČMKU se s předstihem obrátila na FCI s dotazem, jak tuto problematiku vidí. Odpovězeno bylo že: „Průkazy původu, které slouží d. f. jako rodné listy, se vystavují pouze pro řádné původy. Pro jeden vrh se fena připouští jediným psem.V případě jakýchkoliv odchylek jsou chovatelské kluby povinny na náklady chovatele stanovit původ pomocí rozboru DNA. Delegáti VH rozhodli, že se o návrhu hlasovat nebude.
  • návrh na zavedení povinného DNA profilu u všech plemen. I tento návrh VH neschválila s tím, že se opět jedná o zodpovědnost chovatelských klubů.
  • úprava Zápisního řádu ČMKU tak, aby byl v souladu s předpisy FCI. Body, které údajně v našich předpisech chybí, byly v novelizaci Zápisního řádu upraveny. VH ale přijala usnesení, že změny v předpisech FCI musí být bez odkladu implementovány do předpisů ČMKU.
  • zajištění právního výkladu ve věci zákazu zápisu štěňat na chráněný název CHS osobě samostatně výdělečně činné. To je problém, na který se často chovatelské kluby i jedinci ptají a VH návrh přijala.

Diskuze na závěr

XVI. valná hromada Českomoravské kynologické unie

Poslední bod jednání byl věnován diskuzi. V prvním příspěvku zazněly informace o postupu při zápisu štěňat a importů z Ukrajiny (materiál je k dispozici na webu ČMKU) a o tom, že do plemenné knihy ČMKU je možné zapisovat jedince z Ruska a Běloruska, dodrženy musí ale být platné předpisy, např. originál exportního průkazu původu. Další diskusní příspěvky byly zaměřeny na výstavy, požadavky GDPR v kynologii a doublemating a na problematiku vzniku nového chovatelského klubu.

XVI. Valná hromada ČMKU skončila okolo druhé hodiny odpoledne. Delegáti měli čas nejen na projednání jednotlivých bodů programu, ale i na to, aby si popovídali s přáteli, obnovili kontakty staré a navázali kontakty nové. To jsou věci, které na podobných jednáních patří k tomu nejdůležitějšímu a na co se většina účastníků těší.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv ČMKU, Bc. Vladimíra Tichá, Jitka Metličková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->