Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 1. díl

Nalákal vás úvodní díl našeho nového seriálu a už se nemůžete dočkat, až dostanete přesný návod na to, jak naučit svého psa nějaké zajímavé triky? V tom případě všeho nechte a pokračujte ve čtení! První dva „kousky“ už pro vás máme připravené. Přejeme příjemnou zábavu při tréninku!


Psí triky a jak na ně – 1. díl
Linda Víšková 18.8.2023 6103x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u prvního dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. Pokud byste si ještě chtěli připomenout, co to vlastně ty triky jsou a čemu se v tomto seriálu budeme konkrétně věnovat, můžete si přečíst úvodní díl (odkaz najdete níže v článku). Tentokrát se však už společně podíváme na dva poměrně jednoduché cviky – obcházení okolo nohou psovoda, a poté ještě na slalom, kdy pes prolézá mezi nohama psovoda. Níže uvedené návody vychází z postupů, které se mi osvědčily, ale jistě existují i další, pomocí kterých lze dané triky naučit.

Na začátek obou dvou cviků si do svých rukou připravte dost pamlsků a ideálně i do vašich kapes či jiné kapsičky, co máte při ruce – bude totiž potřeba opravdu hodně lákavých odměn.

Obcházení nohou psovoda

Psí triky a jak na ně – 1. díl

Stoupněte si tak, že máte obě nohy dostatečně u sebe. Poté jednou rukou naveďte pejska za pamlskem tím způsobem, aby vás začal obcházet – ve směru, jaký si sami zvolíte (po či proti směru hodinových ručiček). Jakmile je za vašima nohama, včas mu ukažte druhou ruku s pamlskem, aby mohl „kolečko“ kolem vás snadno dokončit. Pozor, musíte být v nabízení ruky za zády dostatečně rychlí, jinak se pejsek může snadno vrátit z místa, odkud přišel. Ze začátku můžete mít psa klidně co nejvíce „nalepeného“ na pamlsek ve své ruce.  Odměňujte vždy ale v různých místech okolo vás (nejen pouze na jednom).

Psí triky a jak na ně – 1. díl

Jakmile máte pocit, že tento typ pohybu kolem vás váš pes chápe, můžete začít své ruce krok za krokem zvedat a postupně zařadit i příslušný povel. Povel ale říkejte vždy ve chvíli, kdy vás pes zrovna obchází (je v pohybu, ne předtím). Pokud hledáte inspiraci na název tohoto cviku, může to být: okolo, kolem, kolečko, kruh,… co vás jen napadne a vyhovuje vám. Jak je ukázané na přiloženém videu, ruce postupně zvedejte tak, abyste nakonec stáli plně narovnaní, nicméně buďte opatrní, abyste nic zbytečně neuspěchali. Kdyby se stalo, že budete mít ruce příliš vysoko a váš pes by po nich například začal skákat nebo by nevěděl, co má dělat, dejte je níž a zase mu více pomozte. Časem už pak povel zařaďte na začátek a například jen malým pokynem ruky naznačte pejskovi, co má nyní dělat.

TIP: Obcházení můžete od začátku rovnou pejska učit na obě dvě strany, nicméně pak mějte na každý směr jiný povel (například „okolo“ a „kruh“ apod.), aby se to nepletlo vám, ani vašemu čtyřnohému parťákovi.

Slalom mezi nohama           

Psí triky a jak na ně – 1. díl

V principu je tento cvik velmi podobný obcházení, jelikož také budeme pejska hlavně ze začátku hodně navádět na pamlsek ve svých rukách. Nejprve si to ale pojďte zkusit bez psa – slalom bývá totiž zprvu těžký hlavně pro psovoda. Postavte se rovně a představte si, že máte psa u levé nohy. Poté vykročte pravou nohou a pejska si pomocí nejprve levé ruky a následně pravé „protáhněte“ mezi nohama. Nyní by tedy byl u vaší pravé nohy. Vykročte tedy levou nohou a opět psa proveďte nejprve pomocí levé ruky a poté pravé skrz na druhou stranu.

Psí triky a jak na ně – 1. díl

Zkuste si to i víckrát a až vám to půjde, vezměte si k sobě psa a zkuste to už s ním. Hlavní pomůckou je, abyste nepřekračovali psa – nechcete si navzájem překážet v pohybu. Když se to tedy stane, v klidu se zastavte a jen prohoďte nohy. Je to cvik, který může být hlavně na začátku pro psovoda obtížný – musíte si ho zažít. Jakmile už to budete trénovat se psem, tak pozor, je opět třeba dostatečně rychle střídat ruce, aby pes věděl, kam má jít. A když vám to už takto půjde, tak stejně jako u předchozího cviku můžete začít postupně zvedat ruce a přidávat povel. Jaký? To je opět jen na vás, ale můžete využít například slovo slalom, skrz, cikcak a cokoli jiného. A jakmile se naučíte tento klasický slalom, můžete se inspirovat jeho dalšími variantami v ukázkách na konci přiloženého videa.

Na co se můžete těšit příště?

V příštím díle se podíváme na otočky a na couvání před psovodem. Máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v budoucích pokračováních zaměřit, neváhejte mi své nápady zaslat na linda.figaroalfi@gmail.com. Doufám, že vás triky obcházení psovoda a slalom mezi nohama zaujaly a budu se těšit „na čtenou“ opět u dalšího dílu.

Unikl vám úvodní díl našeho nového seriálu, nebo byste si ho chtěli znovu připomenout? Žádný problém, stačí rozkliknout tento odkaz:
Psí triky a jak na ně - úvod
Psí triky a jak na ně - úvod

Hledáte atraktivní společnou zábavu pro sebe i svého psa, kterou můžete provozovat téměř ...

11.7.2023Ostatní

Něco málo o mě… 

Jmenuji se Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se v loňském roce přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojené s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě stále to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a zejména spojuje.

Pokud byste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se různé triky pod mým vedením, moc ráda vás uvidím na svých lekcích v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace jsou dostupné https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36 či na e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com.

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy Víškové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->