Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 3. díl

Další díl našeho seriálu o psích tricích je tady a s ním i nová porce zábavy a inspirace pro vaše společné volné chvilky nebo i jako zpestření běžného tréninku. A napadlo vás někdy, že právě takovýto hravý trénink není jen blbnutím se psem, ale je úplně skvělý na upevnění vašeho vzájemného vztahu? Pojďme se tedy nyní společně podívat, co si pro nás Linda Víšková nachystala tentokrát…


Psí triky a jak na ně – 3. díl
Linda Víšková 17.10.2023 4454x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u třetího dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. V dnešním pokračování se konkrétně podíváme na slibovaný leh na boku a následně na podávání pacek. Podobně jako naposledy jsou níže uvedené návody inspirovány tím, co se mi při trénování osvědčilo, a jsou jen jedním ze způsobů, jak daný trik naučit. Psi jsou stejně jako my lidé každý jiný a stejně tak se každý učí nové věci i jinak rychle. Přistupujte, prosím, proto vždy ke svému pejskovi individuálně, a kdyby vám cokoli ve zmíněném postupu nevyhovovalo, samozřejmě si to upravte dle svých potřeb.

A co bude třeba mít u sebe, než začneme trénovat? Kdo už četl předchozí díly, tak jistě ví. Jsou to pamlsky! A opět pořádně velké množství. Doporučuji si je opět uschovat do pamlskovníku či do kapes, abyste je měli snadno při ruce a nemuseli jste odbíhat vždy, když pejsek všechny dobroty z vaší ruky sní. A teď už hurá do práce!

Leh na boku

Psí triky a jak na ně – 3. díl

Jako první si rozmyslete, na kterou stranu budete chtít učit svého psa ležet na boku – jestli je tedy cílem naučit leh na jeho pravý či naopak levý bok. Samozřejmě můžete naučit pejska lehnout si na obě dvě strany, ale ze začátku po něm tentokrát budeme chtít pouze jednu z těchto variant. Jakmile máte toto promyšlené, klekněte si ke svému parťákovi tak, abyste seděli jakoby naproti sobě. Nyní popíšu postup pro ležení na levém boku psa (tedy z našeho pohledu lehnutí si na bok směrem doprava), pro pravý bok by byl postup přesně opačný.

Nejprve si rozmyslete, na kterou stranu budete chtít učit svého psa ležet na boku, zda na pravý, či levý bok!

Psí triky a jak na ně – 3. díl

Pokud váš pes už umí povel „lehni“, dejte ho do lehu a pomocí pamlsků nasměrujte jeho pozornost přímo na vaši levou ruku. Svou ruku natočte tak, aby pejsek koukal z vašeho pohledu na levou stranu. Poté zkuste jít vaší rukou opatrně mírně proti hlavě pejska takovým způsobem, aby si začal postupně lehat na bok. Samozřejmě v celém průběhu pejska chvalte a dávejte mu odměny. Obzvlášť ze začátku pro psy občas bývá nepříjemné si na bok lehat, nicméně po pár odměnách se to obvykle bleskurychle zlepší. Pokud se vám nedaří pejska přesvědčit, aby si na bok lehl, zkuste si ruce prohodit a vaší tentokrát pravou rukou natočte opět hlavu psa do levé strany. Vaší levou rukou pak mírně tlačte do (z vašeho pohledu) levého boku psa tak, aby si postupně na bok lehl. Nicméně v tomto buďte opatrní a rozhodně do toho pejska nenuťte, je potřeba být případně velmi jemný a pozorný, abychom mu to nezprotivili. 

Jakmile v tomto pes získá jistotu, samozřejmě ho chvalte a to obzvlášť ve chvíli, kdy na boku leží. V tuto chvíli už můžete přidat a říkat povel jako je například „hají, bum, bok, prásk“ a podobné. Fantazii se na povely meze nekladou. Když už pak pes leží na boku tím způsobem, jak ho chcete mít, chvalte ho (i opakovaně) a postupně se pomalu začněte už zvedat – jestli pes stále na boku leží, odměňujte ho, že tam stále zůstává – teď trénujete výdrž. Když se zvedne, naveďte ho znovu a pochvalte o chvilku dřív. Posléze, když už máte celkem natrénované, že na pohyb vaší ruky si pes postupně začne lehat na bok, snažte se tuto ruku postupně oddalovat a její pohyb zmenšovat. Zároveň psa samozřejmě chvalte, že na boku vydrží. Tyto kroky už poté kombinujte podle toho, jak vám to jde a sedí. Celý tento postup je lépe znázorněn na přiloženém videu. Posledním krokem už je následně pouze to, že si váš pejsek na váš povel lehne bok.

Podávání pacek na ruce

Psí triky a jak na ně – 3. díl

Do jedné vaší ruky si uschovejte velké množství pamlsků, ideálně takových, které jsou pro vašeho psa obzvlášť neodolatelné. Ruku dejte v pěst a nabídněte ji před čumáček vašemu psovi. Pro většinu psů je toto hodně lákavé, a tak začnou do ruky různě šťouchat, kousat, ale vydržte! Ideálně totiž také začnou do vaší ruky různě hrabat – proto v tuto chvíli chvalte jakýkoli, a to i sebemenší pohyb kteroukoli packou (ať už pamlskem v této či v druhé ruce). Kdyby to nešlo, zkuste dát ruku o něco výš či naopak níž – případně jednoduše vyzkoušejte, ve které výšce je to nejlepší. Po chvilce si ruce prohoďte a opakujte to stejné i s druhou rukou.

Kdyby se stalo, že váš pes začne ztrácet zájem a packy nabízí méně a méně, vraťte se o krok zpět a chvalte jakýkoli pohyb packou!

Psí triky a jak na ně – 3. díl

Když už toto váš pes chápe, zvolte si, na kterou vaši ruku chcete, aby položil svou danou packu. Aby bylo jasnější, co tím myslím, uvádím příklad: Například bych ráda, aby na mou pravou ruku pes reagoval jeho levou packou (z mého pohledu packou na pravé straně) a opačně.  Když už toto máte promyšlené, snažte se to takto dodržovat. Když nabídnete pravou ruku, odměňte psa pouze za hrábnutí jeho levou packou. Stejně tak poté chvalte u opačné levé ruky reakci jeho pravou packou a ne jinak. Kdyby se stalo, že váš pes začne ztrácet zájem a packy nabízí méně a méně, vraťte se o krok zpět a chvalte jakýkoli pohyb packou. Ve chvíli, když už pes rozumí, která ruka je která packa, můžete začít přidávat povel – pro inspiraci například „pac/ťap, levá/pravá, left/right“ a tak dále. Když budete poté pokračovat v tréninku dál, začněte postupně odstraňovat pamlsky z ruky. To znamená: dejte vaši ruku před psa a ve chvíli, kdy hrábne správnou packou, odměňte ho z druhé ruky. To stejné pak platí na opačnou ruku. Můžete v tu chvíli jakoby „chytat packu vašeho psa“, ale samozřejmě opatrně a jemně. S postupem času už poté jen řeknete povel s nabídnutím vaší dlaně a pejsek vám na ní položí svou packu.

Věřím, že si s těmito cviky užijete spoustu zábavy a rozšíříte tím portfólio toho všeho, co už společně umíte. A na co se můžete těšit opět příště? To si tentokrát necháme jako takové malé překvapení. Nicméně napovím, že tento trik bývá velmi oblíbený širokým publikem, protože je jednoduše velmi roztomilý!

Máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v budoucích dílech zaměřit, neváhejte mi své nápady zaslat na linda.figaroalfi@gmail.com. Těším se na viděnou na jednom z mých tréninků či „na čtenou“ u dalšího dílu tohoto seriálu!

Něco málo o mě…     

Jmenuji se Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se v loňském roce přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojené s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě stále to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a zejména spojuje.

Pokud byste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se různé triky pod mým vedením, moc ráda vás uvidím na svých lekcích v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace jsou dostupné https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36 či na e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com. A sledovat mne můžete nově také na mém veřejném instagramovém profilu  https://www.instagram.com/linda_figaro_dogtraining.

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy Víškové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->