Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Jaký je život s krátkolebými plemeny? Nejen to se dozvíte v následujícím rozhovoru, který nám představí hned dva zástupce této skupiny psů. Jedním z nich je francouzský buldoček a tím druhým kontinentální buldok. Tak hurá do toho!


Psi byli v naší rodině odjakživa…

Tentokrát jsme požádali o rozhovor usměvavou chovatelku francouzských buldočků a kontinentálních buldoků, paní Petru Nguyenovou, majitelku chovatelské stanice Tutto Bella. Samozřejmě se nabízí otázka na srovnání těchto dvou plemen, ale také se nám paní Petra svěřila se svým názorem na zdraví a chov. Více vám už ale odhalí naše společné povídání.

Petro, já bych se velice ráda zeptala na vaše kynologické začátky, a proč jste si vybrala jako své plemeno právě francouzského buldočka?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Již od mala byli v naší rodině psi. Za svou první brigádu jsem si tehdy v Holešovické tržnici koupila za 500 kč štěňátko, jezevčíka Sárinku. Postupem času jsem zjišťovala, že v mém životě vždy pejsek bude a je jen otázkou času, kdy se to zvrtne v něco většího, což se také stalo. Vždy se mi placatky líbily, a tak byl pro nás francouzský buldoček jasnou volbou. Malý vzrůst, veselá povaha… No, a bylo rozhodnuto.

Naší vizí je chov zdravých, povahově vyrovnaných jedinců, kteří budou dělat radost svým páníčkům!

Mohla byste nám představit svou chovatelskou stanici a také psy, odchovy a seznámit nás se svou chovatelskou vizí?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

V naší chovatelské stanici Tutto Bella chováme dvě plemena a to francouzského a kontinentálního buldoka. Mezi naše současné psí parťáky patří francouzská buldočka Xena a čtyři fenky kontinentálního buldoka Bella, Konny, Cherly, Aiwa a benjamínek pejsek Talisman. Naší vizí je chov zdravých, povahově vyrovnaných jedinců, kteří budou dělat radost svým páníčkům.

Vy chováte dvě krátkolebá plemena. Již zmíněného francouzského buldočka a pak kontinentálního buldoga, který není v našich končinách až tak rozšířený. Jak byste je mezi sebou porovnala?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Kontinentální buldok měří v kohoutku od 40 do 49 cm, což je střední velikost, naprosto mě uchvátil svým vzhledem a důležitý aspektem bylo, že je to buldok, což není špatná volba. Co se týče povahy,  jsou kontíci  oddaní své rodině, jsou přizpůsobiví, láskyplní a také se dobře snáší s ostatními zvířaty. Jejich schopnost nahodit mimiku neslyšícího psa, bezprostřednost, tak trošku raplíci by se dala přirovnat k francouzským buldočkům.

Nyní se ale opět vrátíme k francouzskému buldočkovi. Kolik jich doposud prošlo vaším životem a mohla byste nám je blíže představit?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Naše první holčička FB se jmenovala Gina a poté přišla fenka Xena, která je maminkou našeho vrhu B. Je to velice chytrá fenka, která svou úlohu maminky zvládla perfektně a o štěňátka se vzorně starala. Preferujeme přirozený porod a všechna naše štěňátka přišla na svět doma. Budoucí páníčky se snažíme vybírat zodpovědně, je pro nás důležité, aby se štěňátka dostala do rodin, kde je budou mít opravdu rádi.

Brachycefalická krátkolebá plemena se vyznačují zkrácenou lebkou zejména v obličejové části, je u nich běžný předkus!

Určitě je dobré znát plemeno i po zdravotní stránce. Buldoček patří mezi takzvaná brachycefalická plemena. Vysvětlila byste našim čtenářům, co to pro majitele znamená?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Brachycefalická krátkolebá plemena se vyznačují zkrácenou lebkou zejména v obličejové části, je u nich běžný předkus. Snadněji se proto zadýchají. Ze své zkušenosti mohu říci, že je to nijak zvlášť neomezuje. Pouze v letních měsících, kdy teplota šplhá nad třicet stupňů, musíme dávat pozor, abychom je nepřetěžovali a procházky omezit na kratší spíše brzy ráno nebo déle večer, kdy se vzduch mění na chladnější. Pokud si budou hrát na zahradě, musí mít dostatečný přísun tekutin a nějaké místo, kde bude stín a pak tam mohou být celý den s vámi.

Mnoho majitelů malých společenských plemen je v chladnějším počasí zvyklých své psy oblékat. Doporučila byste tento postup i u francouzských buldočků nebo je lepší je spíš postupně otužovat?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Pokud se majitel rozhodne oblékat, volila bych obleček, který chrání celou páteř od krční až po kořen ocasu a klouby končetin. Materiál, který nenavlhne, ani nepromokne. Při sněhu či dešti, když se rozhodneme jít na procházku delší než obvykle, nebo pokud teplota klesne na bod mrazu, má obleček určitě smysl. U starých, nemocných, či psů po operaci bych obleček určitě doporučila i dříve.

Francouzští buldočci se dožívají v průměru devíti až dvanácti let!

Alfou a omegou chovu každého plemene je jistě zdraví. Jak byste hodnotila buldočky v tomto ohledu? A kolika se zhruba dožívají let?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Zdraví u tohoto plemene hodnotím kladně. Mám na mysli registrovaný chov psů s PP. Vždy se muže objevit ve vrhu něco, co nás překvapí, genetika je mocná, ale pravděpodobnost je určitě nižší než u spojení, o kterém nic nevíme, nemáme doložený zdravotní stav, neznáme žádné předchozí generace. Francouzští buldočci se dožívají v průměru devíti až dvanácti let.

Které podmínky je třeba splnit, aby mohl být pes nebo fena zařazený do chovu?

Psi byli v naší rodině odjakživa…

Pro zařazení do chovu je po dovršení dvanácti měsíců věku psa i feny absolvovat bonitaci. Na základě poznatku o exteriérových povahových a zdravotních přednostech, nedostatcích a vadách v porovnání se standardem FCI se daný jedinec, pokud uspěje, stane chovným.

Já vám velice děkuji za krásné povídání o těchto veselých a obdivuhodných psících. A na závěr se ještě zeptám, jaké máte plány pro tento rok?

Tento rok plánujeme štěňátka kontinentálních buldoků i francouzských buldočků. Máme již vybrané jejich budoucí tatínky. A již brzy se na ně můžete podívat na našich webových stránkách www.tutto-bella.cz.

Budeme vám držet palce.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Petra Nguyenová

www.tutto-bella.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->