Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Setkali jste se už někdy s tím, že váš nebo i jiný pes požíral své, či cizí exkrementy? A zamýšleli jste se potom třeba nad tím, proč to vlastně dělá a jak tuto jeho pro nás naprosto nepřijatelnou „kratochvíli“ eliminovat? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v článku MVDr. Jiřího Urbánka.
Jedním z nejvíce znechucujících zvyků některých psů je bezpochyby pojídání výkalů. Tento jev, známý jako koprofagie, je pro nás lidi odpudivý, ale pro psy má své důvody a příčiny a může být pro ně normální.
Koprofagie je častějším jevem, než by se mohlo zdát. Podle studie, kterou vedl Dr. Benjamin Hart na Kalifornské univerzitě, 16 % psů pravidelně pojídá výkaly a až 24 % psů to dělá občas.
I když to pro nás může být zcela nepřijatelné, u psů to má evoluční základ. Ve volné přírodě chrání pojídání čerstvých výkalů členy smečky před parazity, kteří by se mohli šířit z výkalů. Jinými slovy, psi mají tuto tendenci zakódovanou v DNA.
I matky po porodu po několik týdnů požírají výkaly svých štěňat, aby udržely hnízdo čisté a štěňata chráněná. Štěňata pak často tento vzor přebírají a mohou pojídat své vlastní výkaly nebo výkaly jiných zvířat. U většiny štěňat toto chování s věkem zmizí, ale u některých přetrvává do dospělosti.
Častou příčinou pojídání výkalů u psů je stres nebo nevhodné prostředí!
Častou příčinou koprofagie je stres nebo nevhodné prostředí. Psi, kteří jsou dlouhodobě izolováni nebo tráví mnoho času v malých prostorech, mají větší sklony k pojídání výkalů. Bývá to častý problém zvířat v přeplněných útulcích.
Také trestání při výcviku čistotnosti může mít paradoxně opačný efekt. Pes se může snažit „uklidit důkazy“ tím, že své výkaly sní.
Dále je možné, že pes hledá pozornost – pokud po každém incidentu majitel reaguje výrazně, zvíře to může vnímat jako odměnu a získání pozornosti, která mu chyběla.
Pokud váš dospělý pes začne z ničeho nic jíst opakovaně výkaly, je vhodné navštívit veterináře. Mohou za tím být zdravotní problémy, jako jsou paraziti, špatné vstřebávání živin, cukrovka, Cushingův syndrom nebo poruchy štítné žlázy. Někdy také nedostatek vitamínů nebo špatná strava může psa motivovat k hledání výživových látek ve výkalech.
Pokud váš dospělý pes začne z ničeho nic jíst opakovaně výkaly, je vhodné navštívit veterináře!
Pojídání výkalů je pro majitele nepříjemné. Pokud se tak stane výjimečně, není třeba přijímat žádná opatření. Pokud je ale toto chování pravidelné a časté, pak je třeba hledat řešení. Nicméně, s trochou trpělivosti a správným přístupem, lze toto chování zmírnit nebo úplně zastavit. Pokud má váš pes tendenci opakovaně pojídat výkaly, konzultujte to s veterinářem, nebo odborníkem na psí chování a výcvik. A jistě najdete cestu, jak svého psa tohoto zlozvyku zbavit.
MVDr. Jiří Urbánek
Foto: archiv MVDr. Jiřího Urbánka, Pixabay
Závěrečný díl naší minisérie o anatomii psa je zde a nám už nezbývá nic jiného než ...
OstatníS příchodem jara se příroda probouzí k životu, teploty stoupají a s nimi i aktivita různých ...
Ostatní-->