Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Základy anatomie psa – 4. díl

Orientujete se správně a anatomii chrupu psa? Víte například, kolik zubů má plnochrupý dospělý jedinec a kolik naopak štěně? Poznáte správný skus u svého plemene a rozlišíte třeba předkus od podkusu? Pokud v čemkoliv, co se týče chrupu, malinko tápete, jasno vám v tom určitě udělá tento článek.


Základy anatomie psa – 4. díl
Bc. Vladimíra Tichá 24.3.2024 1118x Ostatní

Velký význam  ve výživě i z pohledu  pracovního využití psa má jeho chrup . Tímto termínem je nazýván soubor zubů jednotlivého zvířete. Jeho hodnocení je nedílnou součástí  posouzení  exteriéru. Utváření a vzájemné postavení čelistí a síla zubů také z části určují obrys hlavy, který je u jednotlivých plemen značně odlišný.

Co bychom měli vědět…

Základy anatomie psa – 4. díl

Na jednotlivém zubu můžeme zhruba rozeznat tři části. Ta část, která vyčnívá z dásně se nazývá korunka, část skrytá v dásni kořen a přechod mezi kořenem a korunkou krček. Zub psa je složeýn ze tří vrstev – skloviny, zuboviny a tmeloviny. Zubovina je velmi tvrdá hmota nažloutlé barvy. Chová v sobě dutinu, ve které je měkká zubní dřeň bohatá na nervy a cévy. Sklovina je nejtvrdší složkou zubů a povléká zubovinu korunky.  Je bílé barvy,  u mladého psa mívá až modravý nádech.  Žlutavá tmelovina povléká zubovinu kořene a krčku.

Podle tvaru a umístění rozeznáváme u psa tyto zuby:

Základy anatomie psa – 4. díl

a) řezáky - (dentes incisivi) značené I1 - I3 - jsou uloženy v kostech mezičelistních v horní i dolní čelisti vždy po šesti. Řezáky, které stojí uprostřed vedle sebe označujeme jako klíšťky (I1 ),dále následují střeďáky (I2) a krajáky (I3). Řezáky horní čelisti jsou větší než řezáky čelisti spodní. V praxi to znamená,  že v ose proti sobě jsou postaveny pouze klíšťky.

b) špičáky - (dentes canini) značené C - jsou nejdelšími zuby psa, s hlubokým a dlouhým kořenem. Po stranách jsou mírně sploštělé,  jinak mají kuželovitý tvar.

c) zuby třenové (premoláry) - (dentes praemolares) značené P1 - P4 - následují za špičáky a také od nich se počítají (první premolár za špičákem - P1 atd.). Mezi premoláry jsou u dlouholebých plemen pravidelné mezery. U krátkolebých jsou tyto zuby těsně vedle sebe, někdy i šikmo postavené. V horní i spodní čelisti je vždy stejný počet premolárů, na každé straně čtyři.

d) stoličky (moláry) - (dentes molares) značené M1 - M3 - navazují na premoláry. Moláry jsou postaveny těsně vedle sebe a jejich počet je rozdílný v horní a dolní čelisti. V horní čelisti jsou na každé straně moláry dva, ve spodní tři. Setkáváme se s pojmem „trhákový komplex“. Jedná se o poslední premolár v horní čelisti (P4) a první molár (M1) v čelisti spodní. Jsou to nejmohutnější zuby psa a jsou uzpůsobeny k trhání potravy.

V ideálním případě jsou zuby pravidelně rozděleny v horní i spodní čelisti!

Jak se vyznat v zubním vzorci psa?

Základy anatomie psa – 4. díl

V ideálním případě jsou zuby pravidelně rozděleny v horní i spodní čelisti. Celý chrup tak lze rozdělit na čtyři části . Na tom jsou postaveny tak zvané zubní vzorce,  kterými se vyjadřují počty zubů u jednotlivých zvířat. Jedná se vlastně o zlomek, který má v čitateli uveden počet zubů v polovině horní čelisti a ve jmenovateli počet zubů v polovině čelisti spodní.

vzorec trvalého chrupu psa           

  3I  1C  4P   2M

----------------------  x 2 = 42

  3I  1C  4P    3M

Mléčný chrup a výměna zubů

Základy anatomie psa – 4. díl

Štěňata se rodí bezzubá. Prořezávání mléčného chrupu začíná mezi třetím a pátým týdnem. Jsou ale plemena, u kterých může tento proces začít i skončit daleko později. Jako první rostou většinou špičáky, následují řezáky a premoláry. Vzorec mléčného chrupu psa je stejný pro spodní i horní čelist = 3I 1C 3P. V mléčném chrupu nejsou vůbec zastoupeny moláry a nebývají, mimo výjimečných případů ani první premoláry (P1). Výměna mléčných zubů za trvalé začíná v polovině čtvrtého až začátkem pátého měsíce. Jako první vypadávají řezáky, pak zuby třenové a špičáky. Postupně dorůstají moláry. Literatura uvádí, že výměna chrupu je ukončena okolo sedmého měsíce. Z praxe je známo, že velká plemena ukončují výměnu dříve, malá později. U některých plemen se můžeme setkat s tím, že poslední moláry (M3) dorůstají až v jednom roce věku psa. Výměna zubů je značně ovlivněna kvalitou výživy.

Výměna mléčných zubů za trvalé začíná v polovině čtvrtého až začátkem pátého měsíce. Jako první vypadávají řezáky, pak zuby třenové a špičáky. Postupně dorůstají moláry.

Požadavek na skus určuje standard          

Základy anatomie psa – 4. díl

Většina standardů plemen psů přesně formuluje požadavek na skus a jeho vady bývají z hlediska hodnocení exteriéru vadami závažnými. Není se čemu divit, protože právě tato oblast má velký význam pro tvar mordy. Skusem je v podstatě míněno vzájemné postavení horní a spodní čelisti. Určujícím faktorem pak je postavení řezáků obou čelistí. Rozeznáváme pět základních typů skusu: skus nůžkový, klešťový, předkus, podkus a skus nepravidelný. Další někdy uváděné varianty (volné a těsné nůžky atd.) jen blíže specifikují, jak některý ze základních typů skusu při detailním hodnocení vypadá.

Základy anatomie psa – 4. díl

a) skus nůžkový – je nejčastěji požadovaným typem skusu. Hroty a vnější část řezáků spodních se při nůžkovém skusu dotýkají zadní jazykové části řezáků horních.

b) skus klešťový – hrany řezáků spodní čelisti přímo navazují na hrany řezáků čelisti horní.

c) podkus – spodní řezáky směřují k hornímu patru a nedotýkají se ani svými hroty zadní jazykové strany řezáků horních.

d) předkus – horní řezáky se dotýkají zadní, jazykové části řezáků spodních, při velkém předkusu se řezáky nedotýkají vůbec a spodní čelist je výrazně delší než čelist horní.

e) nepravidelný skus – tento termín by se měl používat v případě, kdy nelze skus jednoznačně zařadit pod některou z výše uvedených formulací. V některých případech se také místo nepravidelný skus používá termín „skus kulisový“.

Příště se budeme věnovat močové soustavě, pohlavnímu ústrojí a nervové soustavě.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->