Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Genetické testy pro borderky

Jste chovatelem border kolií nebo se o toto plemeno dlouhodobě zajímáte a není vám lhostejný jeho zdravotní stav? Přestože se jedná o poměrně zdravé psy, není na škodu mít povědomost o dědičných onemocněních, které se mohou v populaci vyskytnout a vědět také o možnosti jejich testování. A právě o tom je tento článek.


Genetické testy pro borderky
Miroslav Horňák, Ph.D. 19.8.2023 2191x OstatníVeterina

V tomto příspěvku bychom vám rádi představili náš nový balíček genetických testů pro border kolie. U tohoto plemene se vyskytují různé genetické choroby, které mohou vést k závažným zdravotním postižením u potomků, genetické testování tak představuje velmi účinnou formu prevence.

Z tohoto důvodu jsou u chovných jedinců doporučeny určité genetické testy, jak u psa, tak i u fenky, a to ještě před plánovaným krytím. V další části článku najdete popis nejběžnějších genetických chorob u border kolií, které jsou součástí našeho balíčku Border kólie XL Panel – GenoCan.eu.

Anomálie očí u kólií (CEA) 

Anomálie oka kolií má svůj původ v odchylkách při vývoji očních tkání ještě během embryonálního období. Toto postižení oka se týká bělma, cévnatky, sítnice i cév a disku zrakového nervu. Projevuje se různými příznaky, jako jsou nedostatečné prokrvení a ztráta pigmentu, nedostatečný vývoj cévnatky, odchylky v sítnici nebo rozštěpy zrakového nervu. Obvykle jsou postiženy obě oči. Příznaky mohou být různě silné, kombinovat se navzájem a mohou se měnit a zhoršovat během života. Onemocnění může vést ke slepotě. Pro diagnózu oka kolií se obvykle provádí oční vyšetření u štěněte v prvních třech měsících života, které může být potvrzeno genetickým testem. Toto postižení je dědičné a přenáší se autozomálně recesivním způsobem. To znamená, že pes či fenka musí zdědit obě mutované kopie genu od svých rodičů, kteří jsou přenašeči tohoto onemocnění.

Degenerativní myelopatie (DM) 

Toto nervosvalové onemocnění způsobuje postupný úbytek svalové hmoty na zadních končetinách a zádech, což se projevuje špatnou koordinací pohybů, ztíženou a asymetrickou chůzí, popř. inkontinencí. Onemocnění postihuje celou řadu psích plemen (popsáno u více jak stovky psích plemen) a projevuje se ve středním až vyšším věku. Onemocnění je bohužel neléčitelné, postupně se zhoršuje, po třech až pěti letech od prvního projevu nemoci zpravidla dochází k úmrtí v důsledku celkové slabosti a ochrnutí dýchacích svalů.

Mnohočetná léková rezistence (MDR1) 

Genetické testy pro borderky

Mnohočetná léková rezistence je dědičné onemocnění, které způsobuje, že postižení psi jsou mimořádně citliví na některé léky (ivermektin, loperamid a mnoho dalších). Expozice těmto skupinám léčiv může vést k závažným neurologickým příznakům, jako jsou hypersalivace, ataxie, slepota, třes, respirační potíže a někdy i k úmrtí. Příčinou onemocnění je mutace v genu, který produkuje P-glykoprotein, jehož úkolem je transport léčiv a jejich vylučování. Onemocnění se dědí autozomálně recesivním způsobem, což znamená, že postižení jedinci musí zdědit mutaci na obou kopiích genu. Ovšem jsou známé případy, že i jedinci přenašeči mohou mít mírnou nežádoucí reakci po podání těchto léčiv.

Goniodysgeneze a glaukom (GGD) 

Genetické testy pro borderky

Toto onemocnění se vyznačuje částečným nebo úplným uzavřením místa v oku, které se nazývá iridokorneální úhel. Kvůli tomu se v přední části oka hromadí tekutina a zvyšuje se nitrooční tlak, což vede ke vzniku glaukomu. Glaukom, který se někdy nazývá zelený zákal, je bolestivým onemocněním, které poškozuje vrstvu tkáně na sítnici a může způsobit slepotu. Onemocnění je způsobeno změnou (mutací) ve vlastnostech proteinu OLFML3, což způsobuje tvorbu a ukládání abnormálních buněk v iridokorneálním úhlu. Existují dvě formy tohoto onemocnění – mírná a těžká. Těžká forma je spojená s konkrétní mutací proteinu OLFML3 a toto onemocnění se dědí autozomálně recesivním způsobem.

Střevní malabsorpce kobalaminu (IGS) 

Border kolie také trpí metabolickou poruchou, která ovlivňuje schopnost těla vstřebávat kobalamin z potravy. Kobalamin, známý také jako vitamin B12, je nezbytný pro správnou funkci nervového systému, tvorbu krve a syntézu DNA. Jeho nedostatek je problematický pro většinu orgánů, které potřebují pravidelnou obnovu buněk. Nedostatek kobalaminu se projevuje neprospíváním, neregenerativní anémií, chronickým nedostatkem chuti k jídlu a změnami v kostní dřeni. Toto onemocnění se dědí autozomálně recesivním způsobem.

Neuronální Ceroidní Lipofuscinóza (NCL) 

Genetické testy pro borderky

Neuronální ceroidní lipofuscinóza (NCL) je neurodegenerativním onemocněním. Postižení psi nemají dostatečnou aktivitu specifického enzymu nezbytného pro normální buněčný metabolismus. V důsledku toho dochází k abnormálnímu hromadění odpadních látek (ceroidu a lipofuschinu) především v buňkách nervového systému, což vede k řadě poruch nervového systému. Klinické projevy se objevují kolem 15 – 20. měsíce života. Mezi ně patří změny chování, ztráta zájmu o hru, halucinace, dezorientace a agrese. Příznaky se časem zhoršují a zahrnují ataxii, pády, záchvaty, abnormální chůzi, letargii a ztrátu zraku. Psi postižení tímto onemocněním se zřídka dožívají více než 32 měsíců. Výskyt mutované alely v populaci border kolií je poměrně vzácný. Dědičnost je autosomálně recesivní.

Raine syndrom (RS) 

Raine syndrom neboli dentální hypomineralizace je v psí říši vzácným onemocněním specifickým pouze pro border kolie. Hlavním příznakem je rozsáhlé postižení chrupu s prasklinami ve sklovině, hnědé zbarvení skloviny, demineralizace zubu, osteomalacie a záněty šířící se do okolí, vedoucí k postižení závěsného aparátu až ke ztrátě chrupu. Onemocnění není léčitelné, pouze v raném stádiu lze zmírnit příznaky. Dědičnost je autosomálně recesivní.

Syndrom uvězněných neutrofilů (TNS) 

Onemocnění je charakterizováno nedostatkem určitého typu bílých krvinek a zvýšeným množstvím určitých buněk v kostní dřeni. Klinicky se projevuje zpožděním růstu, nedostatečným přibíráním na váze a větší náchylností ke dlouhodobým infekcím kvůli oslabené imunitě. Mladí jedinci s vážným postižením mohou mít neobvyklý vývoj obličeje s uzoučkou lebkou, kterou chovatelé popisují jako podobnou fretce. Někteří jedinci se s onemocněním setkávají již v prvních týdnech života, zatímco u jiných se projevuje neadekvátní reakcí na očkování ve věku dvanácti týdnů. V některých případech se příznaky mohou objevit až ve dvou a více letech v mírnější formě. Toto onemocnění se dědí autosomálně recesivním způsobem.

Senzorická neuropatie (SN) 

Těžké neurologické onemocnění, projevující se postupnou degenerací především senzorických nervových buněk. V menší míře jsou postihnuty i motorické nervové buňky. Onemocnění pozorujeme již u štěňat ve věku dvou až sedmi měsíců. Mezi pozorované klinické příznaky patří postupné zhoršování koordinace a omezená hybnost kloubů. Jedinec ztrácí schopnost vnímat, jak jsou jeho svaly a šlachy natáhnuté, nesprávně vnímá pozici svého těla a nemůže kontrolovat své pohyby. Kromě toho také nemusí cítit bolest, což často vede k častějším výskytu zranění (tlapky, ocas, tlama).

Maligní hypertermie (MH) 

Onemocnění je způsobeno vrozenou poruchou kosterního svalstva, kdy může docházet k výraznému zvýšení teploty (hypertermii) až na 45°C, zrychlenému a nepravidelnému tepu (tachykardie a arytmie), zrychlenému dýchání, svalové ztuhlosti a může skončit renálním selháním a smrtí. Spouštěčem může být u geneticky predisponovaných jedinců také podání některých volatilních anestetik. Dědičnost je autosomálně dominantní.

Časná ztráta sluchu (EAOD) 

Genetické testy pro borderky

Jedná se o genetické onemocnění, které se projevuje zhoršením až ztrátou sluchu v dospělosti či stáří. Postižení jedinci nejčastěji ztrácejí sluch mezi třetím až pátým rokem života, případně později. Ztráta sluchu je postupná, nikoli náhlá. Pomocí analýzy SNP markerů testujeme rizikovost, tedy že daný jedinec může trpět onemocněním EAOD nebo ho přenáší. Přesná mutace však není známá, tedy test je orientační a chovatelé by se měli vyvarovat páření jedinců, kteří jsou oba v riziku přenašečství. Předpokládá se autosomálně recesivní dědičnost.

Genetické testování představuje velmi významnou prevenci genetických vad u psích plemen. Pomocí testování lze dosáhnout výrazného snížení narození štěňat s genetickým onemocněním.

Miroslav Horňák, Ph.D.

vedoucí laboratoře
GenoCan, s. r. o.

 

Foto a ilustrační foto: GeboCan, pixabay.com

www.genocan.eu
www.facebook.com/….eu

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->