Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Těšili jste se už na další povídání o veselých vrásčitých psících, kterým se tento měsíc věnujeme? Tak je to tu! A tentokrát se za mopsy a jejich chovem podíváme k našim sousedům na Slovensko. A dozvíte se zajímavé věci nejen z chovu, ale také z oblasti geneticky přenosných chorob.


Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Někdy není úplně tak snadné najít na rozhovor člověka, který je opravdu erudovaný. Ovšem v tomto případě jsme měli štěstí na dámu, která v mopsí rodině doslova vyrostla a její chovatelská stanice Jo-Me-Lich funguje už od roku 1993. Povídat si budeme se sympatickou MVDr. Monikou Ďurejovou z Bratislavy. A když už máme to štěstí na veterinární lékařku a chovatelku v jedné osobě, nedalo nám to se nezeptat i na genetická onemocnění.

Paní Ďurejová, naše dnešní povídání zahájím naprosto klasicky. Jak se to stalo, že jste se zamilovala do psů?

Ku psom ma doviedli moji rodičia, ja som sa vlastne do chovateľskej rodiny narodila a postupne som tomu sama prepadla.

Mohla byste našim čtenářům prozradit, jak jste se dostala k plemeni mops, a čeho si na něm nejvíce ceníte?

Keď som bola malá, mops bol vždy súčasťou našej domácnosti. Neskôr moji rodičia s chovom mopsov skončili a keď som sa pred skončením školy začala osamostatňovať, tak sme sa rozhodli s vtedajším priateľom a už dnešným manželom, že si zadovážime mopslíka. Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť a kvôli nenáročnosti na čas, mops bol jednoznačná voľba. 

Keď som bola malá, mops bol vždy súčasťou našej domácnosti!

Máte poměrně nevšední název chovatelské stanice – Jo-Me-Lich. Patrně to budou zkratky jmen někoho výjimečného. Můžete nám prozradit, co to tedy znamená?

Chovateľská stanica Jo-Me-Lich patrí môjmu otcovi, je to jednoducho skratka jeho mena. Rozhodla som sa v chove pokračovať pod týmto názvom chovateľskej stanice v otcovom mene, nakoľko sme chceli pokračovať v ich chovateľskej línii.

Zajímalo by mě, jak dlouho se chovu mopsů věnujete a zda máte či jste měla nějakého toho Pana psa, jak se lidově říká.

Mopsom sa osobne venujem deviatym rokom, vtedy sme u nás doma s chovom opäť začali, no chov mopsov v našej rodine sa traduje od roku 1993, takže už 29. rok.

Mops patří mezi plemena, troufám si říci, velmi oblíbená. Vždy však platilo a platí, že přílišná popularita spíš škodí. Máte tedy určitě dostatek zájemců o štěňata. Mohla byste nám prozradit, jakým způsobem si vybíráte nové páníčky pro své odchovy?

Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Áno, a v poslednej dobe záujem o mopslíkov stúpa. Pre nás je veľmi dôležitá komunikácia s novými majiteľmi. Je podstatné, aby si noví majitelia uvedomovali, čo znamená mať doma mopslíka, mali o ňom čo to naštudované. Aby im bolo jasné, že domácnosť bez chlpov už nebude existovať. Nie je to parťák do každého počasia, budú sa mu musieť v určitých oblastiach maximálne prispôsobiť. Na druhej strane sa im mopslík odvďačí nekonečnou láskou a oddanosťou.

Pojďme se nyní pobavit o plemeni obecněji. Jste členkou, ale také tajemnicí chovatelského klubu Bulldog a mops klub SK. Seznámila byste nás  s podmínkami do chovu?

Na Slovensku, zatiaľ, máme do chovnosti povinné absolvovanie výstavy so známkou výborná alebo veľmi dobrá. Snažíme sa chovateľom odporúčať zdravotné vyšetrenia, ktoré je vhodné pri každom chovnom jedincovi mať absolvované.

Určitě je dobré znát plemeno i po zdravotní stránce. Mops patří mezi takzvaná brachycefalická plemena. Vysvětlila byste našim čtenářům, co to pro majitele mopsíka znamená?

Mops ako brachycefalické plemeno môže mať niekoľko anatomických anomálii, ktoré sú príčinou čiastočnej obštrukcie dýchacích ciest. Majitelia musia rátať s nadmerným dychčaním, hlavne počas horúcich dní, s chrápaním a intoleranciou vysokej záťaže. V tomto sa im musia prispôsobiť a zabezpečiť im najvhodnejšie podmienky.

Myslím a opravte mne, pokud se mýlím, že mezi další zdravotní obtíže patří luxace patelly. Jako moc velký problém to v chovu momentálně je?

Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Luxácia patelly patrí medzi vývojové ochorenia jako dôsledok komplexních anomálii kostry. Je to stav, při ktorom sa jabĺčko dostáva mimo kolenný žliabok a spôsobuje problémy s pohybom. Takže luxácia sa prejavuje občasným poskočením, krátkodobým krívaním až permanentným krívaním podľa stupňa postihnutia. Ak sa vyskytnú u jedincov problémy, najlepšie výsledky sa dosiahnu chirurgickou korekciou. I keď mopsy nepatria k športovcom, ľahký stupeň majiteľ nemusí ani spozorovať, no keby sme vyšetrenia zanedbali, malo by to za následok až deformáciu pánvových končatín a časté chirurgické riešenie, čo predpokladám, nepoteší žiadneho chovateľa ani majiteľa.

V jedné knize jsem četla o geneticky přenosných onemocněních a u mopse byly zmíněny celkem čtyři: Deficience pyruvátkinázy, May Hegglinova anomalie, Herpetická meningoencefalitida a primární luxace čočky. Musím se přiznat, že jsem nikdy něco takového u psů, které znám, nezaznamenala. Co si o tom myslíte vy?

Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Najskôr by som chcela v krátkosti o každej chorobe povedať pár slov. Deficit pyrivátkinázy – nedostatok pyruvátkinzy jako enzýmu vedie k nedostatočnej produkcii ATP a následne aj rozpadu červených krviniek. Herpetické alebo nekrotizujúca meningoencefalitida je závažné ochorenie nervového tkaniva charakteristické odumieraním nervového tkaniva, ktoré končí fatálne. Při primárnej luxácii šošovky dochádza k deficitu fixácie vlákniny šošovky, ktorého výsledkom je zelený zákal a strata zraku. Ak chceme všetky tieto dedičné a závažné ochorenie eliminovať z chovu, musíme vykonávať genetické testovanie a na jeho základe vykonávať vhodnú chovateľskú selekciu.

Moc ráda bych se něco dozvěděla o genetice barev. Většina lidí zná klasické mopse ve zbarvení stříbrné nebo apricot. Existují ale ještě další, tuším, dvě barevné variety. Mohla byste nám říci něco více? A je možné je mezi sebou křížit?

Pre mopslíky som mala a mám vždy slabosť!

Štandard plemena pozná farby béžová, strieborná, apricot a čierna. Všetky ostatné farby, ktoré sa čím ďalej tým viac vyskytujú, sú neštandardné a nevhodné do chovu. V chove sa môžu používať medzi sebou všetky farby, no pri čiernej třeba dávať pozor na čistotu čiernej farby. Čierne mopslíky sú veľakrát na rozdiel od béžových mopslíkov slabšej kostry, preto je niekedy potřebné na udržanie hrúbky skombinovať čiernu s béžovou.

Co byste mopsíkům popřála do budoucna?

Hlavne tie najlepšie domovy, milujúcich páničkov a plné misky. U mopslíkov obzvlášť platí, že láska ide cez žalúdok.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv MVDr. Monika Ďurejová

www.jomelich.webnode.sk

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->