Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Narodil se Šampionem šampionů!

Pokud si ještě pamatujete na milého obříka Barllona, moskevského strážního psa, který ovládl celou skupinu NON FCI na soutěži Šampion šampionů, potom si nenechte ujít náš dnešní rozhovor s jeho majitelkou!


Narodil se Šampionem šampionů!

Poslední dozvuk letošního Šampiona šampionů je tady. Rozhovor s vítězem celé soutěže jsme vám přinesli minulý týden a nyní se můžete těšit na rozhovor s majitelkou vítězného psa skupiny NON FCI (tedy plemen prozatím neuznaných FCI) – moskevského strážního psa jménem Barllon Luck of Catherine, paní Kateřinou Čiperovou.

Kateřino, byla to jízda, že? Ještě jednou veliká gratulace, to se nestává každý den. Jaké byly vaše bezprostřední pocity?

Moc děkuji za gratulaci. Ano, bylo to ohromné. Tak velký úspěch jsem opravdu nečekala. Doufala jsem, že se Barllon umístí, ale na první místo jsem si netroufala ani pomyslet. O to větší příval emocí to pro mě byl.

Postavit se na první místo pro vítěze BIG musí být skvělý pocit, ale celkově už samotná účast na Šampionovi šampionů je velkou ctí. Jak jste celou soutěž prožívala?

Narodil se Šampionem šampionů!

Na Šampionovi šampionů jsem byla poprvé a musím říci, že to byla velmi povedená a příjemná akce. V TOP hotelu Praha jsme byli již od rána, protože dopoledne Barllon přebíral ocenění za 3. místo ve skupině neuznaných plemen v soutěži Pes roku za rok 2021, takže den to byl pro nás opravdu dlouhý, ale opravdu jsme si to užili. Musím poděkovat organizátorům, že i přes větší počet zúčastněných psů, vše proběhlo hladce.

Svého psa si nepředvádíte sama, ale využíváte handlera. Znamená to větší klid a pohodu, než když jste ve výstavním kruhu sama? A není trošku riskantní vložit tak velkého a sebevědomého psa do cizích rukou?

Narodil se Šampionem šampionů!

Handlerem Barllona je můj syn Jakub, který je i jeho spolumajitelem. Takže rodina (smích). Ale musím říci, že syn běžně vystavuje moskevské strážní psy i mým přátelům. Uznávám, že to není jednoduché, ale pokud se handler nebojí, dodržuje jistá pravidla a se psem je v pravidelném kontaktu, tak zpravidla není problém. Je to hodně o znalosti plemene a také je nutné se vyvarovat chyb, které by ve psovi mohly vyvolat negativní chování.

Barllon byl hvězdou večera. Představila byste nám ho, prosím, jaký je to pes? Co má rád a co ho naopak štve?

Narodil se Šampionem šampionů!

Barllon je naším mladším moskevákem, ještě máme doma jeho tatínka Apollona. Jsou mu tři roky. Je to náš živel, miluje pohyb a pobyt v přírodě. Ten si umí patřičně užít, takže velmi často chodí domů špinavý jako prasátko. Už je tím pověstný. Zřejmě si potřebuje kompenzovat své ohromné výstavní úspěchy, při kterých musí být vzorně čistý a upravený. Samozřejmě i přes svoji ovladatelnost a vybrané chování na výstavách má velmi silný obranný a hlídací reflex, při práci s figurantem perfektně kouše. Opravdu se s ním nemusíme bát. Má povahu danou plemenem.

„Moskeváci jsou součástí mého života již dvanáct let! Když se je naučíte znát, chápat a dáte jim v životě a výchově to, co potřebují, jsou to úžasní parťáci a ochránci, kteří za vás nebudou váhat položit život!“

Pořídit si moskeváka, nebo jak vy říkáte „moskviče”, na to je potřeba asi dost odvahy. Proč vám učarovalo právě toto plemeno?

Moskeváci jsou součástí mého života již dvanáct let. Asi jsem vždy měla ráda výzvy a potřebu si dokázat, že mám na to je přijímat a zvládat i přes těžkosti a úskalí. Moskevský strážní pes není plemenem pro každého, uznávám. Ale když se ho naučíte znát, chápat a dáte mu v životě a výchově to, co potřebuje, je to úžasný parťák a ochránce, který za vás nebude váhat položit život.

Jsou moskevští strážní psi skutečně tak dominantní a problémoví, jak se o nich říká?

Narodil se Šampionem šampionů!

Problémoví? Nelze to takto paušalizovat, koneckonců problémový může být každý pes, bez rozdílu rasy a velikosti. Jak sama víte, je to o majiteli psa. Pokud páníček psa správně nevychová, tak to problém je. A o to větší, že se jedná o obrovské a silné plemeno. Je rozdíl, když vás kousne jezevčík nebo moskevák. Takže nezvládnutý moskevák je vlastně nebezpečnou zbraní, která dokáže zabít. Každý, kdo si toto plemeno pořizuje, musí zvážit rizika a zejména brát v úvahu, že s takovým psem je trošku složitější běžný život (zejména vůči okolí). Ptáte se i na dominanci. Ptáte se správně, MSP je velmi dominantní a sebevědomý pes, zejména pak samci. Je to vlastnost plemeni vlastní a je třeba s ní počítat. Výchova není jednoduchá, ale zase ne až tak složitá, pokud máte ke psovi správný přístup.

Váš starší moskevák, Apollon, je velmi úspěšný krycí pes. Kolik má potomků? A vídáte je někdy?

Narodil se Šampionem šampionů!

Ano, Apollon je zasloužilý tatínek. Letos mu bude deset let a jeho poslední potomci se mu narodili vloni v CHS na Slovensku. Potomků má kolem sedmdesáti. Snažím se být s majiteli našich miminek v kontaktu, což se mi ve větší míře úspěšně daří. Pořádám pravidelně několikrát do roka srazy pro naše plemeno a tam samozřejmě „Apoušťata“ také jezdí. Je to pro mě úžasný pocit, když vidím, že můj milovaný pes dál žije ve svých dětech.

Před lety jste založila spolek SOS RUSKÝ PES CZ Z.S.. Musíte být do těch ruských obrů opravdu blázen, to se asi bez velké lásky dělat nedá. Jaká plemena nejčastěji umisťujete a proč se k vám tito psi nejčastěji dostávají?

Narodil se Šampionem šampionů!

Spolek SOS RUSKÝ PES CZ z. s. jsem založila především za účelem pomoci a záchrany psů v nouzi, zejména plemen moskevský strážní pes, kavkazský ovčák, středoasijský ovčák, jihoruský ovčák nebo jejich kříženců a dalších ras, které velmi těžko hledají nový domov pro svoji složitou povahu a tělesnou velikost. Naším posláním je pomoci psům žijícím v nevyhovujících podmínkách a dát jim šanci na lepší život.

Ve většině případů pomáháme psům, které jejich majitel nezvládl. Např. pes je agresor, který jeho nebo rodinu ohrožuje na zdraví nebo životě. Na vině je samozřejmě špatná výchova, zanedbaná socializace atd. Velmi časté jsou i rozvody a rozchody partnerů, kteří musí prodat dům ve společném vlastnictví a psa si nemohou (nebo nechtějí) vzít s sebou do nového domova.

Pořádáte již zmíněné srazy moskevských strážných psů. Proč? Co je náplní takového setkání?

Narodil se Šampionem šampionů!

Ano, jak už jsem zmínila, pořádám několikrát do roka srazy pro plemeno moskevský strážní pes a to již od roku 2014. Většinou se jedná o víkendové akce, kde se psy pracujeme s figurantem. Jedná se o nácvik obran. Moskevák byl vyšlechtěný ke strážení objektů a osob, což má v krvi, ale my ho musíme naučit, jak správně hlídat a bránit, při jakých situacích reagovat rázně a nekompromisně. To se doma na zahradě sám nenaučí. Pokud chcete mít doma sebevědomého a neohroženého strážce, musíte ho naučit, jak správně na to… a nejen pejska.  Také jeho pána učíme správnému přístupu ke psovi. A to je úkolem mých srazů.

Je vidět, že pro plemeno dýcháte a děláte maximum, aby si vaši i jiní moskeváci našli své místo na slunci a dělali svým majitelům jen samou radost. Jen tak dál a víc takových zapálených nadšenců! Katko, moc děkuji za rozhovor a budu se těšit, že se s námi na stránkách našeho magazínu ještě podělíte o pár informací o tomto krásném a prozatím málo známém plemeni. Do vašeho snažení vám samozřejmě všichni držíme palce!

Katka Houšková

 

Foto: archiv Kateřiny Čiperové, Jan Bendl

https://ruskypes.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->