Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Víte, že i pražský krysařík je naším FCI nově uznaným plemenem, i když zatím prozatímně? Pak nezbývá nic jiného než na tuto situaci rychle reagovat a důkladně se tomuto akčnímu úžasňákovi pověnovat. Seznamte se tedy s patrně nejstarším a také nejmenším českým národním plemenem!


Pražský krysařík obývá po staletí české země!
Ing. Ivana Krčková 10.5.2019 13693x Představení plemene v podobě portrétu

Je sice malý vzrůstem, ale o to větší svým srdcem, temperamentem a chutí po hlavě se vrhnout do všeho, co mu jeho pán nabídne. Překypuje zdravím a dožívá se poměrně vysokého věku. Projevuje se jako něžný, milý, hravý a veselý společník a navíc také velmi „skladný“. Co více si ještě přát?

Pochází z české kotliny…

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Pražský krysařík je zřejmě naším nejstarším národním plemenem. Jeho původ je neoddělitelně spjat s českou kotlinou, odkud pochází. Zmínky o tomto miniaturním plemeni nacházíme už v nejstarších písemných pramenech naší historie, například u kronikáře Eginharda (770 – 840), další se pak prolínají celou naší historií. Zprávy o jejich výskytu se váží například ke králi Václavu IV. (1378 – 1419). Velké oblibě se těšili i na dvoře Rudolfa II. (1576 – 1611). Porážka české armády na Bílé Hoře znamenala snížení významu celé země, Pražského hradu a pochopitelně i pražského krysaříka. Naštěstí už zástupci tohoto plemene pronikli i do nižších vrstev společnosti, kde po generace přežívali až do nedávné doby.

A zájem o plemeno stoupal…

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

V průběhu 20. století se krysařík postupně začínal těšit rostoucímu zájmu chovatelů a v roce 1980 byl vypracován plemenný standard a plán postupu pro regeneraci s cílem mezinárodního uznání pražského krysaříka.

Novodobá historie chovu se počítá již na více než třicet let, kdy Ing. Jan Findejs započal s regenerací tohoto jedinečného národního českého plemene. První vrh pražských krysaříků se narodil dne 12. 9. 1982 v CHS Odkaz středověku a v roce 1983 byli v chovu k dispozici tři psi a čtyři feny. V roce 1990 pak byl založen Klub přátel psů pražských krysaříků (KPPPK) a první jedinci a odchovy byli zadáváni do evidence plemenné knihy. Od roku 1982 bylo do databáze zapsáno šest tisíc krysaříků. Ročně se rodí cca dvě stě šedesát štěňat.

Malý, ale šikovný

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Pražský krysařík je malý hladkosrstý pes, téměř kvadratické, kompaktní tělesné stavby. Vzdor svému malému vzrůstu dobře pohyblivý a vytrvalý. Je jemný, mazlivý a velmi zvědavý. Při běhu je velice rychlý, obratný a neúnavný. 

Je zapisován v barvě černá se znaky a hnědá se znaky a jejich zesvětlené varianty modrá a lila, dále ve žluté a červené barvě. Všechny varianty jsou rovněž přípustné s merle zbarvením. V zastoupení barevných variant vidíme, že i o ostatní barevné rázy než primární černou se znaky je velký zájem a to jak mezi chovateli, tak i veřejností. Nadpoloviční většina jedinců je stále klasicky černá s pálením.

Jde do všeho s chutí

Krysařík je velmi akční a ochotný ke každé sportovní aktivitě. Zvládá  coursing, agility, dogdancing, obedience atd. Známe mnoho šikovných majitelů a krysaříků se složenými zkouškami. Krysařík si často neuvědomuje svou velikost a křehkost. Hlavním znakem je jeho úžasný temperament.

Krysařík si často neuvědomuje svou velikost a křehkost. Hlavním znakem je jeho úžasný temperament!

Výchova je o důslednosti

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Výchova a socializace není složitější než u jiných plemen, ale krysařík klame tělem a je třeba si uvědomit, že výchova je o důslednosti. Řekneme-li nikdy, znamená to nikdy, a to hned od počátku. Nezaměňujte NIKDY za NĚKDY! Toto opakuji stále všem novým majitelům pražského krysaříka, ale obvykle nakonec lze většinu páníčků naučit, aby poslouchali svého psa.

Zdraví a zase zdraví…

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Pražský krysařík je zdravé a prosperující plemeno. Kvalita jedinců z pohledu zdraví je vysoká. Plemeno nijak nevybočuje ze zdravotní linie miniaturních plemen. Pražský krysařík se v průměru dožívá třinácti až patnácti let.

Chcete chovat?

Klub přátel psů pražských krysaříků je pro plemeno jediným oficiálním chovatelským klubem zastřešeným FCI.

Česká republika je zemí původu pražského krysaříka a měla by prostřednictvím chovatelského klubu vést jeho chov k prosperitě a rozvoji.

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Jako společenské plemeno nemá k chovnosti předepsané žádné zkoušky z výkonu, ani není podmínkou svod mladých. Nutné je pouze absolvování bonitace a výstavy pořádané klubem. Současně je potřeba doložit test patel a DNA profil. Vyšetření na postižení luxace patel je jednou z podmínek chovnosti. Toto vyšetření za posledních pár let podstoupilo téměř šest set jedinců a převážná část s výbornými výsledky. Náš chovatelský klub pořádá každý rok čtyři bonitace, kterých se zúčastní zhruba osmdesát jedinců. 

Potřebuje milující rodinu

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Pražský krysařík je miniaturní plemeno po staletí obývající české země. Je to živelný a veselý pejsek. Miluje svého pána a jeho rodinu. K cizím lidem je odměřený. I přes svou velikost je to pes jako každý jiný a je vždy připraven chránit svou rodinu před kýmkoliv, koho uzná jako nepřítele. Je to ideální společník pro všechny až na malé děti. Nevadí mu dlouhé procházky, kdy neúnavně pobíhá kolem svého člověka a nadšeně aportuje.

Statistiky vrhů v datech

  • V roce 2018 evidováno 245 narozených štěňat ve 109 vrzích po 60 chovných psech.
  • V roce 2017 evidováno 288 narozených štěňat.
  • V roce 2017 bylo využito 66 chovných samců ke 114 krytím.
  • V roce 2016 je evidováno 256 narozených štěňat ve 102 vrzích po 54 chovných psech. 
  • V roce 2015 se narodilo celkem 265 štěňat ve 110 vrzích po 49 chovných psech.
  • Za čtyři roky evidujeme produkci 1054 štěňat. 

Statistika barev v letech 2015 – 2018

  2018 2017 2016 2015  
černá s pálením 48 56 44 59  
merle - černá s pálením 2 1 4 3  
hnědá s pálením  12 12 12 11  
merle-hnědá s pálením 1 1 0 0  
žlutá 0 1 1 1  
modrá s pálením 0 2 1 0  
červená 0 1 3 3  
lila s pálením 1 3 0 0  
  64 77 65 76 282

 

Kam letos ještě za krysaříky?

Speciální výstava – Hostouň u Prahy – sobota 20. 7. 2019
Bonitace – Hostouň u Prahy – neděle 21. 7. 2019
Klubová výstava + Memoriál Ing. Jana Findejse – Křivoklát – sobota 14. 9. 2019
Bonitace – Křivoklát – neděle 15. 9. 2019

http://nermin.procortex.cz/

 

Foto: archiv Ing. Ivany Krčkové

Pražský krysařík obývá po staletí české země!

Země původu: Česká republika

Skupina FCI: Do 29. 4. 2019 zařazen do N – FCI neuznaná plemena, bude přeřazen do IX. skupiny FCI – společenská plemena pravděpodobně s jiným číslem standardu (Stav k 10. 5. 2019, kdy vychází tento portrét plemene).

Použití: Společenský pes

Celkový vzhled: Malý hladkosrstý pes, téměř kvadratické, kompaktní tělesné stavby. Vzdor svému malému vzrůstu dobře pohyblivý a vytrvalý. Dobrý pohlavní výraz psa i feny.

Barva: Černá se znaky, hnědá se znaky a další zesvětlené varianty sestupnou řadou až k žluté recesivně založené barvě včetně merle zbarvení těchto variant a červená. Pálení u barev se znaky je červené – syté, nejžádanější je tmavočervené, ostře ohraničené. Vyskytuje se nad očima, na tvářích, pod krkem, na záprstí předních tlap, na tlapách, na vnitřní straně zadních běhů a pod kořenem ocasu; na předhrudí tvoří dva stejnoměrné, navzájem oddělené trojúhelníky. Barevné rázy odlišné od černé s pálením se liší dle genetického založení základní barvou srsti, nosní houby, kožních derivátů, sytostí pigmentu oka a znaků. Obecně platí, že sytější pigmentace v rámci dané barvy je předností.

Výška: optimální výška je 21 cm až 23 cm. (+/- 1 cm)

Hmotnost: optimální hmotnost je cca 2,60 kg.

Kontakt: Klub přátel psů pražských krysaříků (KPPPK), http://prazsky-krysarik.cz/

Standard: č. 907 naleznete na www.ecanis.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->