Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Rádi byste se v poznávání psí anatomie posunuli zase o kousek dál? Máme tady pro vás pokračování našeho seriálu, ve kterém se tentokrát budeme zabývat dýchací soustavou, jedním z klíčových systémů těla nejlepšího přítele člověka. Tak pojďme na to…
Dýchání je základním procesem, který samozřejmě umožňuje plnohodnotný život každého psa a je klíčový pro zajištění jeho zdraví a pohody. V tomto článku se podíváme tak trochu pod povrch a prozkoumáme, jak celý tento systém funguje, jaké jsou běžné problémy s tím spojené a jak můžeme reagovat na potenciální možné problémy. Objevíme společně svět psího dýchání a vy získáte hlubší znalosti o tom, co se skrývá za každým dechem vašeho věrného čtyřnohého společníka.
Dýchací soustava psa se skládá z několika orgánů a struktur, které spolupracují při procesu dýchání. Mezi základní části dýchací soustavy psa patří nos (nozdry), dýchání začíná vdechnutím vzduchu nozdrami, které jsou primárním vstupem do dýchacího systému. Vzduch vdechnutý nozdrami pak putuje do nosní dutiny, kde je ohřívaný, čištěný a zvlhčovaný. Nosní dutina se propojuje s hltanem, což je krátká průchodová cesta pro vzduch a potravu. Během dýchání se hltan uzavírá pomocí hrtanové klapky (epiglotis), což brání vniknutí potravy do dýchacích cest.
Hrtan je chrupavčitou trubicí, která se nachází nad hltanem, obsahuje hlasivky a umožňuje psům vydávat zvuky. Také slouží jako ochrana vzdušných cest a regulace průtoku vzduchu. Hrtan se dále spojuje s průdušnicí, což je trubice, která přenáší vzduch do plic. Plíce jsou hlavním orgánem pro výměnu plynů. Zde dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého mezi vzduchem a krví. Průdušnice se větví do bronchů a ty dále do bronchiolů, což jsou menší trubice vedoucí k plicím. Alveoly jsou malé váčky na konci bronchiolů, kde probíhá výměna plynů mezi vzduchem a krví. Tento komplexní systém umožňuje psům dýchat a zajišťuje dodávání kyslíku do těla a odstranění oxidu uhličitého, který je vedlejším produktem metabolismu.
Věděli jste, že…?
Při dýchání je nejdůležitějším svalem bránice, která se uplatňuje při nádechu, společně s ostatními dýchacími svaly, jako jsou zevní mezižeberní svaly nebo svaly šikmé. Výdech je za normálních okolností pasivním dějem. Při dušnosti se do něj zapojují i svaly břišního lisu.
Rychlost dýchání: Psi mají obvykle rychlejší dýchání než lidé. Průměrná rychlost dýchání u dospělého psa je asi 10 až 30 dechů za minutu, zatímco u člověka je to obvykle 12 až 20 dechů za minutu. Nicméně rychlost dýchání se může u psů v závislosti na jejich velikosti, věku, fyzické aktivitě a stavu zdraví měnit.
„Schránka“ čichání a dýchání: Psi mají schránky čichání a dýchání oddělené, což znamená, že mohou dýchat a čichat současně. To jim umožňuje efektivně sledovat pachy a zachycovat informace ze svého okolí.
Využití dýchacích cest při chladnutí: Psi nemají mnoho potních žláz a tak hlavním způsobem, jak regulovat teplotu, je právě prostřednictvím dýchání. Při horkém počasí nebo po fyzické námaze mohou psi dýchat rychleji, aby se ochladili tím, že odpařují vlhkost z ústní sliznice a dýchacích cest.
Dlouhodobě zadržený dech: Někteří psi mají schopnost zadržet dech na delší dobu, zejména když plavou. Jiní psi dokonce soutěží v plaveckých soutěžích a jsou schopni udržet dech po dobu několik minut.
Nejrychlejší dýchání: Podle některých záznamů bylo nejrychlejší dýchání zaznamenáno u plemene greyhound, který je během fyzické aktivity schopen dosáhnout rychlosti dechu až 150 dechů za minutu
Nejhlubší dýchání: Na druhé straně někteří velcí psi mají obvykle hlubší dýchání, které může být klidné a pomalé, což jim pomáhá efektivněji zásobovat tělo kyslíkem.
Existuje několik dýchacích onemocnění, která mohou postihovat psy stejně jako lidi. Mezi nejběžnější z nich u psů patří:
Bronchitida je zánětem bronchiální sliznice, což může způsobit kašel, dušnost a nadměrné dýchání. Může být způsobena infekcí, alergií nebo podrážděním.
Bronchiální dysplazie je vrozenou vadou dýchacích cest, která způsobuje abnormální vývoj bronchiálních stěn a může vést k potížím s dýcháním a dušností.
Zápal plic (pneumonie) je infekcí plicní tkáně, která může být způsobena bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity. Může se projevovat horečkou, kašlem, dušností a celkovou slabostí.
Někteří parazité, jako jsou srdeční červi (Dirofilaria immitis), mohou způsobit onemocnění dýchacího systému u psů, zejména pokud se jejich larvy dostanou do plicních cév.
Je důležité, aby veterinář diagnostikoval a léčil jakékoli dýchací problémy u psa, protože mohou být závažné a vyžadovat adekvátní léčbu. Rychlá diagnóza a léčba mohou snížit riziko komplikací a zlepšit kvalitu života psa.
Víte, že na psí dýchání existují také vtipy? Ne? Tak tady jich pár máte…
Doufám, že jste se něco užitečného dozvěděli a na závěr jste se také trochu pobavili.
Iveta Panýrková
Foto: pixabay.com
Tak co myslíte? Opravdu v dnešní době již takzvaným „řadovkám“ odzvonilo nebo je to ...
ZačínámeTaké byste chtěli svého psa jen chválit a drbat za uchem, i když víte, že to pokaždé není ...
Začínáme-->