Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pomáhají či vydělávají na touze jiných pomoci?

V minulém díle jsme si řekli, že vám budeme představovat organizace, které se věnují záchraně psů a pokusíme se zjistit, jak a co dělají. A nyní jako první si probereme organizaci jmenující se Psí štěstí.


Pomáhají či vydělávají na touze jiných pomoci?
miroslav 24.8.2017 11788x Zajímavosti

Na tuto organizaci, pokud se to tak dá nazvat, jsme se podívali poté, co nám do redakce přišel email od nespokojené majitelky adoptovaného pejska. Rozhořčený email jsme si přečetli a na dané otázky hledali odpovědi. Ale o tom až na konec. Kdo, nebo, co tedy Psí štěstí je?

Nebylo snadné něco zjistit, neboť odpověď na první email byla, že nechtějí být medializováni. My však víme, že se nejedná o žádný spolek ani organizaci, ale o partu lidí, kteří se sdružují za jediným cílem a to – pomoci psům v nouzi. Na jejich stránkách je mnoho fotografií zachráněných psů a to je odpověď na otázku, zda to funguje. Najdete zde opravdu velké množství zachráněných psíků, kteří dostali druhou šanci. Přiznejme si, že to není ani špatný nápad.

Lidé ze Psího štěstí jsou lidé, kteří mají vlastní životy, vlastní práci, vlastní rodinu, děti, psy, i přesto svůj volný čas věnují záchraně psů, kteří to potřebují. Jejich pomoc funguje hlavně přes takzvané dočasné péče – a zde možná nastává ten problém. Ne každý dočaskář je opravdu člověk, který by to měl dělat. Ale jak moc se dají prověřit? Je to vůbec v pravomoci Psího štěstí? Neumíme na tuto otázku odpovědět, ale kolikrát stačí jeden člověk, aby zkazil pověst celé partě.

Dočasná péče je péče o psa v nouzi. Jedná se o péči na přechodnou dobu. Ze strany Psího štěstí je hrazena veškerá veterinární péče. K psíkovi je zapůjčena i výbava, pokud je třeba. Psí štěstí se stará o hledání domova pro psa propagací. Psí štěstí hledá lidi ochotné k dočasné péči prakticky pořád.

Své psy nabízejí na webových stránkách www.psíštěstí.cz a také na svém facebookovém profilu. U každého psa naleznete nejen fotografii, ale také podrobný popis a na Facebooku pak i krásná videa. Snaha lidí z Psího štěstí je velká. A při počtu zachráněných psů se někdy může stát, že ne každý majitel psíka bude spokojený. Pojďme se tedy podívat na to, co stálo za nespokojeností osvojitelky.

Do redakce nám přišla stížnost od osvojitelky pejska z Psího štěstí. Jednalo se o rok a půl starého křížence zachráněného ze Slovenska. Nová majitelka (osvojitelka) si stěžovala na přístup paní, která jej měla v dočasné péči. Psík velmi zapáchal, byl nemocný, a co hůř, očkování nebylo zcela v pořádku. Uvedu na pravou míru:  Pes byl očkován 1. 6. 2017 na Slovensku proti vzteklině. K osvojení byl dle adopční smlouvy předán – 8. 6. 2017 – což je příliš brzy na osvojení a hlavně na vycestování ze Slovenska. Jak je tedy možné, že sem tento psík byl dovezen, i když zákonná lhůta je 21 dní po očkování? Bylo jí sděleno, že měl být v týdnu před adopcí ještě očkován, ale paní, která ho měla, v dočasné péči se nechtělo. (Prý si ho měla tedy nechat naočkovat sama).

 

Dále, pes nemá ani jedno varle a nové majitelce bylo sděleno, že se neví, zda byl pes kastrován či ne a že si to musí zjistit sama a byl jí dán do smlouvy dodatek, že musí nechat kastrovat psa nebo fenu, kterou má již doma, přitom při bližším prozkoumání psa je viditelná jizva po kastraci.

Další věc, takovýto psík má jít do adopce zdravý – v rámci možností. Tento psík byl však ve špatném výživovém stavu a po návštěvě veterináře mu byl zjištěn zápal psincového kašle rozvinutý již do zápalu plic, čímž došlo následně i k nakažení dvou fen, které má nová majitelka již doma a na které spolek upozorňovala.

Při upozornění na tento stav s ní bylo jednáno arogantně a jediné, na co se spolek zmohl bylo, aby psa vrátila zpět.

 

Odpověď z Psího štěstí

Psík, o kterém hovoří Vaše pisatelka, byl sdílený na fb stránkach, jako psík, který potřebuje urgentně pomoc. Šlo o 5kg vážící x čivavu, uvázanou na řetězu. Jeho původní majitelé se rozhodli, po nátlaku sousedů, se ho vzdát, ale nikdo z okolí nebyl ochotný si ho vzít.

Shodou okolností byla nedaleko místa pobytu naše kolegyně na dovolené, tak se nabídla, že pro pejska sjede a postará se o něj. Dala ho naočkovat, odčervit, načipovat a odblešit (po aplikaci pipety se pes nějakou dobu nesmí koupat).  Chtěla ho dát i vykastrovat, ale při prohlídce veterinář zjistil, že je buď již kastrován nebo je to oboustranný kryptorchid.

Máte pravdu, že nebylo správné se psíkem cestovat za hranice jen týden po očkovaní, ale situace byla taková, že kolegyně po dobu své dovolené nenašla dočasnou péči, kam by na následujících 14 dnů psíka mohla umístit. Věřila, že dělá správně a v situaci v jaké psík žil, bylo nemyslitelné ho tam vrátit, i když jen na krátkou dobu.

Mrzí nás reakce adoptivní rodiny, nebylo naším úmyslem je poškodit. Nikdy jsme neodmítli vzít psíka z adopce zpět. Kdyby adoptivní rodina napsala, že se psíkem není něco v pořádku (je to živý tvor a vše se nedá zjistit okamžitě, v jeho případě, to bohužel není nic mimořádného). Našim adoptivním rodinám nabízíme možnost veterinárního ošetření na klinice v Praze, kam před adopcí posíláme všechny naše pejsky a veterinář má tedy o všech dobrý přehled. Za předadopční ošetření pejsků hradíme cca 30 tis. měsíčně. Peníze jsou získávány z adopčních poplatků, které jen kopírují část nákladů, které jsme do psíka vložili. Ale jsou i případy, kdy se jedná o starého psíka, pak poplatky adopční rodina neplatí. Věříme, že se psík i přes tuto stížnost má v nové rodině dobře a je šťastný, neboť jen toto má smysl. Dává nám to energii v záchraně opuštěných a týraných zvířat pokračovat.

 

Těžko takto hodnotit na které straně je pravda. Myslím, že v tuto chvíli je nejdůležitější onen zachráněný pejsek. Dlouho jsem přemýšlela jak s touto záležitostí naložit. V žádném případě nechceme poškodit ani jednu stranu. Pokud máte zkušenosti s adopcí či jinou s Psím štěstím – napište nám na redakce@ecanis.cz

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->