Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Není chov jako chov

Jste sami fandy některého plemene a trápí vás také nadměrná produkce štěňat bez PP nebo pořád ještě nerozumíte tomu, proč se takovému typu „chovu“ nejen raději vyvarovat, ale hlavně z jakého důvodu ho nákupem ne vždy levných štěňat ještě nepodporovat? Zamyšlení na toto téma nám přináší předsedkyně Bobtail klubu, chovatelka tohoto plemene a rozhodčí pro posuzování exteriéru psů paní Petra Márová.


Není chov jako chov
Petra Márová 22.1.2024 845x Na ostří nože

V poslední době jsem zaregistrovala značný nárůst chovu psů, a to nejen bobtailů, bez průkazu původu a jako dlouholetá chovatelka a poradkyně chovu bych to nerada nechala bez povšimnutí. Mnozí noví majitelé pejska netuší při koupi jedince bez průkazu původu, jaká rizika na sebe berou, a dovolte mi tedy, abych se s vámi podělila o své názory, zkušenosti a objasnila dva způsoby chovu psů.

Jak to chodí v čistokrevném chovu

Není chov jako chov

Standard každého plemene popisuje ideálního jedince a vymezuje drobné odchylky a i vážné vady exteriéru, které jedince z dalšího chovu případně eliminují. Jedná se například o to, jaké má daný jedinec zuby, srst, pohyb, stavbu těla atd., ale velmi důležité je i sledování povahových rysů, které standard rovněž vymezuje. Jako odborníci vystupují v jednotlivých klubech v této věci tzv. poradci chovu. To jsou členskou základnou volení lidé, kteří mají s konkrétním plemenem letité zkušenosti a většinou sami dané plemeno odchovávají. Oni jsou i ti, kteří mohou doporučovat jednotlivá spojení rodičovských párů a kteří doporučují k uchovnění mladého jedince. Sledují vývoj chovů v zahraničí, jezdí po výstavách. Svojí prací společně s ostatními členy klubu usilují o celkový vzestup chovu. Jsou nápomocni radou začínajícím chovatelům a majitelům. V neposlední řadě, a to je velmi důležité zmínit, hlídají chov i po zdravotní stránce plemene. Chovatelské kluby jsou garanty plemene a mají své programy ve sledování dědičných chorob a vyhodnocováním a sledováním potenciálních chovných jedinců eliminují jejich výskyt. Jedná se například o dysplazii kyčelních kloubů, dysplazii loktů, vyšetření očního pozadí atd. Jednotlivá plemena mají svá specifika a nelze je jmenovat všechny.

Kříženci tu byli, jsou a budou…

Budeme-li se držet faktu, že zvířata se nepěstují, ale chovají (navzdory Suchého „kluci a děvčata, pěstujte koťata“), pak zjistíme, že máme i chovatele jiné. Nic proti důchodcům, kteří vlastní nějakého toho voříška. Kříženci tu byli, jsou a budou, protože příroda je zkrátka mocná čarodějka. Takový pejsek je radostí pro osamělé, může být i dobrým hlídačem.
Útulky jsou jich plné.

Je třeba si uvědomit, že pořizovací cena jedince je jen zlomkem toho, co vás pak soužití s ním bude v průběhu jeho života stát!

Kde se bere ten „chov“ bez PP

Není chov jako chov

Jedna věc mi je však trnem v oku a věřím, že i mnohým z vás. Je to množení neuchovněných psů s průkazem původu, či dokonce psů, kteří už průkaz původu nemají, neboť vzešla z krytí výše zmíněného. Těmto jedincům nebyla dána možnost přispět svou krví do řízeného nebo kontrolovaného chovu, protože nesplňovali jeden či více faktorů exteriérových, povahových nebo zdravotních. Nějak se vymykali standardu, něco u nich nebylo v pořádku. Štěňata po nich a jejich další potomci by se odchylovali od původního plemene nebo by mohli nést zdravotní problémy. Jejich majitelé pak často podléhají pověrám typu – naše fenka musí mít štěňata, aby neměla rakovinu nebo že nám v klubu nepřáli mít štěňátka i když náš pes je tak krásný, eventuálně „my papíry nepotřebujeme“ apod. Pak žel dochází k tomu, že se rodí nepřeberné množství psů, kteří svým vzhledem pouze připomínají dotyčné plemeno (někdy i jiné). Často se odchylují od standardem předepsané povahy. Odborník tyto „chovance“ pozná ihned, nejedná-li se např. o vadu chrupu, tam by se musel podívat. Štěňata jsou samozřejmě velmi levná! Znáte však rčení „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Vždyť pořizovací cena jedince je jen zlomkem toho, co vás pak soužití s ním bude v průběhu celého jeho života stát! Bohužel pro vás, radost z toho může mít jen váš veterinář. Zdravotní rizika a zpravidla vyšší úmrtnost jsou nejsmutnějšími důvody, proč by se takto psi množit neměli.

Cílený chov versus množení

Není chov jako chov

Když se nad tím více zamyslíme, tak se navíc svým způsobem jedná i o určité parazitování na chovu „na značce“. Na jedné straně existuje skupina lidí, která investuje do rozvoje plemene peníze, energii a svůj volný čas. A k tomu dodržuje veškeré předpisy a administrativní úkony, dává ke každému štěněti kupní smlouvu, vyplňuje evidenční listy a také platí daně. Výsledkem je potom určitá úroveň chovu. Na straně druhé je snaha o rozmnožování psů, kteří jsou za nabízenou cenu prodejní jen díky přítomnosti těch „originálních“ s průkazem původu. Je-li motivem lidí z této druhé skupiny dokonce zisk, jedná se mírně řečeno o podraz.

Množitel nedodržuje žádné předpisy, kterými chovatelské kluby a náš nejvyšší orgán Českomoravská kynologická unie chrání nové majitele štěňat!

U množitele žádné záruky nehledejte

Není chov jako chov

Kdo si pořídí štěně od množitele bez průkazu původu, nemá nikdy žádné záruky. Ten nedodržuje žádné předpisy, kterými chovatelské kluby a náš nejvyšší orgán Českomoravská kynologická unie chrání nové majitele štěňat. Nikdy nevíte, jestli je štěně opravdu plemenem, za které ho množitel vydává, zdali to není kříženec. Nikdy nevíte, že datum narození štěněte, jak je uvedeno v očkovacím průkazu (pokud ho vlastní), je správné a štěně není mladší a nemělo by být tedy ještě u matky. Nikdy nevíte, zdali štěně nemá nějaké dědičné vady, protože tento množitel nemusí udělat kontrolu vrhu klubem nebo u veterináře a rodičovský pár nevybírá tak, aby je eliminoval v potomstvu. Nikdy nevíte co je to vlastně za štěně, když nemá povinné označení čipem nebo tetováním. Bylo by toho mnoho na další povídání, mnoho, co nikdy nevíte...???

… a jdete k soudu dřív, než řeknete čivava

Není chov jako chov

Snad je důležité ještě vědět, že chovatel štěňat s průkazem původu FCI dává novým majitelům jisté záruky spojené s jejich kontrolovaným odchovem. Možná by stálo za to uvést trochu s nadsázkou přirovnání dvou zmíněných chovů. Například v ekonomice takovému počínání brání ochrana značky. Zkuste uvést na trh auto, ve kterém budou v motoru chybět dva ventily, jeho lak bude mít fleky a jezdit bude na pneu od čtyř výrobců. No, a masku ozdobte kroužkem s třícípou hvězdou a jdete k soudu dřív, než řeknete čivava. To se prostě nesmí! A u nás pejskařů by se to také nemělo!

Vždy investujte do koupě štěněte s průkazem původu!

Není chov jako chov

Řešením pro ty, kteří neměli při výběru štěněte štěstí a chtějí se přesto chovu věnovat, je pokusit se po důstojném dožití svého psa a třeba i u jiného chovatele si vybrat znovu. Vezměte si s sebou někoho zkušenějšího, než jste vy sami, a po společné poradě s chovatelem věřím, že se svých štěňat dočkáte. A řešení pro ty, kteří chtějí jen kamaráda určitého plemene? Vždy investujte do koupě štěněte s průkazem původu, i tam se najdou jedinci, kteří nejsou dále vhodní k chovu, jejich cena je nižší, ale záruky mají stejné jako jejich sourozenci z vrhu.
 


Petra Márová, předsedkyně BC

Foto:   Martina Irglová, Nikola Kolářová, Pixabay          

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->