Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

V Praze se psem na volno? Minulost!

Pokud patříte mezi pejskaře žijící v hlavní metropoli, potom vás nutně musí zajímat, co si se svým psem můžete nebo nemůžete dovolit. Držení psa ve městě má totiž v každém případě svá omezení. Praha, jako dříve poměrně liberální dog friendly město, se chystá pejskařům jejich dovádění již brzy zatrhnout!


V Praze se psem na volno? Minulost!

Hurá do Stromovky! Nebo do Rigráku! Praha vždy patřila mezi města, kde se pejskařům dařilo. Pejskaři byli povětšinou disciplinovaní, své psy měli vychované, a proto se po pražských parcích mohlo prohánět množství psů, kteří si vesele hráli, aniž by obtěžovali své okolí. 

V Praze se psem na volno? Minulost!

Také jsem svůj pejskařský život prožila v pražských parcích a byla to vážně radost. Měli jsme svoji „partu” na Hlaváku, v Rigráku, a za náhodnými psími přáteli jsem brávala své psy do Stromovky. S tím bude ale zřejmě brzy konec! Aniž by se s tím magistrát hlavního města Prahy nějak výrazně pochlubil, během léta zpracoval a mezi vánočními svátky podal návrh na novou vyhlášku o ochraně veřejné zeleně a v tichosti ji vyvěsil na svůj portál k připomínkování, které bylo ukončeno přesně před týdnem, 7. 1. 2022. Tato vyhláška výrazně omezuje volný pohyb psů v pražské zeleni, a to prakticky na minimum. 

V Praze se psem na volno? Minulost!

Informaci přinesl jako první portál seznam.cz, který uvádí, že magistrát novou vyhlášku o volném pohybu psů v městské zeleni nekonzultoval s chovateli, odborníky, ani střešními kynologickými organizacemi. Na co se tedy mohou pejskaři v Praze připravit? Pojďme si probrat jednotlivé body nové vyhlášky tak, jak byla zveřejněna před připomínkovacím řízením. 

 

Volné pobíhání psů zakázáno! 

V Praze se psem na volno? Minulost!

Přesný text navrhované vyhlášky, který se vztahuje ke psům, praví:  

Volné pobíhání psů je ve veřejné zeleni zakázáno. Pokud je pes veden na vodítku, nesmí vodítko bránit v pohybu ostatním uživatelům veřejné zeleně. Bez vodítka musí být pes veden v těsné blízkosti doprovázející osoby tak, aby nedocházelo ke střetům s ostatními uživateli veřejné zeleně a jejich psy.  

Volné pobíhání psů je ve veřejné zeleni dovoleno jen na plochách vymezených přílohou č. 1 k této vyhlášce a dále na oplocených psích hřištích a oplocených plochách s překážkami pro agility. Plochy veřejné zeleně, na nichž je volné pobíhání psů v souladu s touto vyhláškou dovoleno, vyznačí vlastník veřejné zeleně v terénu piktogramy dle přílohy č. 2 k této vyhlášce. V případě větších celků veřejné zeleně lze plochy pro volné pobíhání psů vyznačit graficky v návštěvním řádu zveřejněném na hlavních přístupových cestách. 

V Praze se psem na volno? Minulost!

Nebude tedy zakázáno úplně, bude dovoleno na plochách vyznačených v příloze. Kde to bude? Jakým způsobem se zmenší plochy pro volný pohyb psů v jednotlivých pražských parcích? Na to se můžete podívat v konkrétních přílohách, které jsou zveřejněny na portálu hl. Města Prahy: 

https://drive.google.com/drive/folders/1bkJ9DCoxubJC3NOe1aKlDNRjOFe4Gg0w 

Pokud se podíváme na nejvyhlášenější psí park v Praze, Stromovku, potom můžeme vidět zakreslené malé trojúhelníčky, které vyznačují, kam se svým psem budete moct chodit. V některých pražských parcích, jako je například park u hlavního nádraží – jedno z mála míst, kam mohou chodit venčit obyvatelé Prahy 1, bude volný pohyb psů zakázán úplně. Hned několik městských částí tak přijde o většinu ploch, na kterých se dříve psi mohli volně prohánět.  

Takto vypadá předpokládaná plocha pro volné pobíhání psů v parku Stromovka

V Praze se psem na volno? Minulost! V Praze se psem na volno? Minulost!

Jaké jsou důvody omezení volného pohybu psů? 

Omezením volného pohybu psů chce magistrát docílit vyšší bezpečnost pro ostatní návštěvníky veřejné zeleně. Bude ale takové omezení mít opravdu kýžený dopad? Řekněme si upřímně, slušní majitelé ovladatelných a vychovaných psů na tom budou opět biti nejvíc, zatímco ty nepoctivé ani omezení vyhláškou nijak nezasáhne. Kdo po sobě nesbíral exkrementy doteď, zčistajasna s tím s novou vyhláškou nezačne a kdo pouští na volno nevychovaného agresivního psa, bude tak činit nadále, jen na trochu menší ploše. 

Bude to udržitelná bezpečnost? 

V Praze se psem na volno? Minulost!

Počet psů v našem hlavním městě se stabilně pohybuje mezi neuvěřitelnými osmdesáti až sty tisíci kusů. Až doposud městské parky poskytovaly dostatečně velké útočiště, které mohli využívat společně majitelé psů, rodiče s dětmi, sportovci i důchodci.  

Pokud ale bude psům zakázán volný pohyb na většině území veřejné zeleně, jak z nové vyhlášky vyplývá, můžeme se těšit buď na pohyb psů pouze na vodítku, nebo na přecpané plácky, které magistrát milostivě volnému pohybu psů vyhradí. Z logiky věci jasně vyplývá, že pokud se dřív mohlo v jedné pražské části volně pohybovat na ploše sto deset hektarů tři tisíce psů, a nyní jim město omezí pohyb na plochu více než o dvě třetiny menší, bezpečnost v takových místech se výrazně sníží. A to nejen pro pejskaře, resp. pro psy samotné, ale pochopitelně především pro další návštěvníky parků. Protože koncentrace psů v místech k tomu určených bude logicky zhruba čtyřikrát vyšší. 

Řešením je venčení na vodítku! 

V Praze se psem na volno? Minulost!

To vážně? Dovedete si představit, že budete svého psa venčit pouze na vodítku? Že už se  neproběhne? Že mu dovolíte jen omezený pohyb na délku napnutého vodítka? Svou roli samozřejmě hrají i sociální kontakty. Psi upoutaní na vodítko mohou jen těžko navazovat přirozené sociální vazby se svými psími kolegy, protože jak všichni víme, vodítko je ten největší nepřítel přirozené komunikace mezi psy a způsobuje víc škody, než užitku. 

Katka Houšková  

Foto: Alena Vanžurová, archiv HOVAWART dogsport

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...