Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Scifi nebo realita?

Také když se hlásíte na jakoukoliv klubovou výstavu, očekáváte fundovaný posudek od odborníka na dané plemeno? To je samozřejmě logické! Ne tak tomu však bylo v případě border kolií na letošní jarní Klubové výstavě KCHMPP. Co se tam stalo, vám přiblíží tak trochu jiná reportáž…


Scifi nebo realita?

Tak máme nejen sezónu klíšťat, ale i sezónu výstav v plném proudu a já se po zkušenostech z minulých let jako majitelka a chovatelka border kolií na letošní jarní Klubovou výstavu KCHMPP poslední dubnovou sobotu v Mladé Boleslavi opravdu těšila…

Kdo nás bude posuzovat?

Je pravda, že mě malinko znervózňoval fakt, že tak úplně nevím, kdo z uvedených rozhodčích nás vlastně bude posuzovat, neboť toto záleželo na počtu přihlášených psů, ale zas tak moc jsem to neřešila. A tak jsem se pár dnů před výstavou dočetla, že borderek je přihlášeno šedesát devět. Moc mě to nepřekvapilo, neboť se minulý rok vydatně „urodilo“ a obzvlášť naše třída mladých fen je všude víc než hojně obsazována.  Spíš mě ale rozhodila skutečnost, že se u nás objevila úplně jiná paní rozhodčí, která původně vůbec nebyla nominována. A tak jsem se snažila o této rakouské paní rozhodčí alespoň zjistit nějaké informace. A ouha! Nevěřila jsem svým vlastním očím, když na mě strýček Google chrlil fota a informace, že tato rozhodčí je specialistkou na čivavy, šiperky apod. Poměrně těžce jsem tuto informaci vstřebávala, stále se snažíc přijít na kloub spojitosti pasteveckých plemen s čivavou. Nicméně už se stejně nedalo nic dělat, a tak jsme s přáteli v sobotu ráno vyrazili do Mladé Boleslavi…

…a děj se vůle Boží!

výstavy Panovala dobrá nálada, sluníčko krásně svítilo, bylo napečeno, prostě idylka. Ta bohužel netrvala dlouho. Začalo se posuzovat. Jak je známo, každý rozhodčí je v rámci standardu subjektivně nakloněn nějakému typu psa, je vysazen na některé vady a nedostatky více než na druhé a většinou se dá během posuzování prvních dvou tříd odhadnout a odhalit klíč k jeho výběru vítězných jedinců. Tady se nám to, a to jak vystavovatelům, tak i přihlížejícím, bohužel během celého posuzování nepovedlo rozšifrovat. Jediné, co jsme pochopili, bylo, že paní rozhodčí není rozhodně vůbec nakloněna jinému zbarvení než klasické černo-bílé. Po chvíli již bylo jasné, že posuzovatelka očividně po cestě z Rakouska do Čech nestačila dočíst standard border kolie až do konce. Divili jsme se, hodně jsme se divili a mě několikrát problesklo hlavou, že svěřit tuto funkci rozhodčího kterémukoliv přítomnému chovateli by bylo mnohokrát užitečnější a lepší.

Paní rozhodčí prostě střílela od boku!

Někdy se i skoro trefila, jindy byla úplně mimo. Rozhodně propukla vlna nevole ve chvíli, kdy například penalizovala celkem pěknou blue merle fenku známkou dobrá za to, že má vícebarevné oči. Kdyby totiž opravdu dočetla standard plemene až do konce, dozvěděla by se, že u merle zbarvených jedinců, je tato barva očí naprosto v pořádku, stejně jako že v pořádku rozhodně není, když naprosto přehlíží vadu u psů, kteří mají ocasy stočené nahoru jako sibiřský husky. A dalo by se plynule pokračovat… A tak se stalo, že na jiných výstavách velmi úspěšní jedinci odcházeli se známkami velmi dobrá i dobrá.

Vlna nevole propukla ve chvíli, kdy rozhodčí například penalizovala celkem pěknou blue merle fenku známkou dobrá za to, že má vícebarevné oči…

A soutěž o BOJ a BOV jako nebude?

K naprostému „vrcholu“, kdy se vystavovatelé začali již hlasitě bouřit, přispěl kromě této rozhodčí ještě vedoucí kruhu zodpovědný za plynulý chod posuzování podle řádu, protože mu jaksi unikl fakt, že by se mělo ještě soutěžit o nejlepšího mladého jedince a nejlepšího veterána. A tak se tyto soutěže naštěstí díky chovatelům nakonec konaly a společnými silami se vše dotáhlo do „ne zrovna šťastného“, ale konce a všichni si konečně oddychli.

Zklamání bylo obrovské!výstavy  

Bohužel v mnoha z nás přetrvával pocit zklamání, zbytečnosti, promarněného dne a vyhozených peněz. Je mi naprosto jasné, že vědět dopředu konečnou nominaci rozhodčího, možná třetina lidí by se vůbec nezúčastnila. Po zkušenostech z minulých let naprosto nechápu zrovna u klubové výstavy, kde je zvykem nominovat jako rozhodčí dost často přímo chovatele plemene ze zahraničí nebo přinejmenším rozhodčí, kteří posuzují alespoň I. skupinu FCI – pastevecké psy, proč nebyl zvolen raději český rozhodčí, který o tomto plemeni něco ví? No, uvidíme, zda se KCHMPP do příště poučí…

Všechno zlé je i k něčemu dobré

Pro mě osobně, to bylo zklamání také, ale na druhou stranu jsem si mohla sama pro sebe prohlédnout odchovy z minulého roku, poklábosit s přáteli a nakonec jít společně vykoupat psy do řeky, domluvit nějaké společné prázdniny a těšit se na druhý den až pojedeme k ovečkám.

Foto: Táňa Smolíková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->