Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Může mít něco společného významný český král a bezvýznamný český pes?

Karel IV. (1316–1378) římský císař, český král a otec vlasti se narodil jako nejstarší syn Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Všichni ho dobře známe. Byl pojmenován jménem běžným u Přemyslovců – Václav a jméno Karel přijal po francouzském králi Karlu IV. Sličném, který byl jeho kmotrem. Uměl číst a psát a ovládal několik jazyků, a to nebylo v té době u panovníků běžné. Z maleb na hradě Karlštejně je známa i jeho podoba. Byl na svou dobu vysoký, mírně nahrbený a hlavu držel k jedné straně kvůli svým četným zraněním. Měl výrazný nos, velké oči, krátké vousy a vlasy až po ramena.


Může mít něco společného významný český král a bezvýznamný český pes?
Petra Baďurová 13.6.2021 5166x PR články

Vydal důležité listiny, byl zakladatelem mnoha institucí, dal postavit významné stavby a jeho zásluhou vznikla v Praze první univerzita ve střední Evropě – Univerzita Karlova. Založil hrad Karlštejn, aby tam uložil Korunovační klenoty a také Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí. V době hladomoru dal postavit tzv. hladovou zeď na Petříně, aby tak zajistil svému lidu práci. Měl mnoho manželek a též potomků, a ač své sňatky vždy dobře naplánoval, byly to vztahy vždy harmonické.

Historické prameny uvádějí, že na svém hradě Karlštejně se v jeho velkém psinci staral místní lovčí o cílený chov loveckých psů a úroveň chovaných psů tomu musela odpovídat. Na lovy jezdil Karel IV. rád. Se psy je spojen i syn Karla IV. ze třetího jeho manželství, český a německý král Václav IV., neboť v kronikách se uvádí, že i on měl zálibu v loveckých psech, kteří se stali osudnými jeho první manželce – Johaně Bavorské. Měla se jednoho dne v noci probudit, trhnout sebou, čímž vyrušila psy sdílející s nimi ložnici, a ti ji měli zardousit.

Od té doby uběhla hromada času a píše se rok 2021. A i kynologie se dávno ubírá mnohými jinými směry, než tomu bývalo kdysi.

14. květen, den narození Karla IV., je i výročím narození jednoho báječného psa, Egona Ort Bohemia (2002–2014), největšího syna Peggy Milvel a Warra Hartis Bohemia. A i jeho známe dobře. Jeho životní role se jeví jako zcela bezvýznamná a nemá nic společného s lovem ani královstvím. A přesto mají s Karlem IV. leccos společného.

Egon byl německý ovčák a své jméno dostal u svého chovatele Vratislava Paška jen proto, že jeho majitelé mu neřekli včas, které od písmena E by se jim líbilo. První dny na něj volali Endy a taky Edo, ale nakonec zůstal Egonem. Aby ne, jméno Egon má nejasný původ a bývalo kdysi velmi oblíbené mezi německou šlechtou. Nevyhrál žádné mistrovství a ani nezískal nejvyšší světové ocenění na mezinárodní výstavě psů. Několikrát navštívil ale podhradí Karlštejna, rád se procházel v Praze v parku na Karlově náměstí, na největším náměstí v České republice, do r. 1848 nazývaného Dobytčím trhem, které je zároveň jedním z největších v Evropě. A dobytek, který sem tam městský pes Egon zahlédl na vesnické louce, když trávil víkend na chalupě, ho fascinoval. Jako správný Pražák se byl nejednou podívat i z Karlova mostu na řeku Vltavu aneb byl vášnivý milovník labutí a zdatný plavec, nebylo dne, po celé dlouhé roky, že by si v ní, v létě i v zimě, nezaplaval. Často běhal po Petříně a sem tam zavítal i na Vyšehrad, jehož význam pozvedl až Karel IV., neb jej přestavěl na kamennou pevnost a připojil hradbami k Novému Městu pražskému. A byl to rovněž, stejně jako náš vladař, zdatný lovec. Mezi jeho úlovky patřila myš, rejsek, čmelák, chroust anebo krtek. Často se svou paničkou navštěvoval i Novoměstskou radnici, jejíž historie začala brzy po založení Nového Města právě Karlem IV. a stala se svědkem mnoha dějinných událostí a v současné době je známa bohatým kulturním programem pro malé i velké.

Během svého pražského života se Egon stal nezapomenutelným kamarádem mnoha fešných psích slečen a oblíbeným přítelem jeho čtyřnohých sousedů i dvounožců v pražské lokalitě Cibulka v Košířích. Ne nadarmo se proháněl dlouhé roky kolem usedlosti Cibulky, poblíž které celý život bydlel.  Nejstarší zmínky o ní totiž pochází právě ze 14. století, kdy oblast patřila Jindřichu Názovi – písaři dvorní kuchyně Karla IV. A gurmánem to tedy Egon byl.

Po několika úrazech musel tento pejsek, který se narodil s balonkem v tlamě a za všech okolností dychtil po práci, přestat sportovat a bylo hodně náročné přizpůsobit jeho temperament omezením, jež vyžadoval jeho zdravotní stav. Byl vysoký, černý, se sytým pálením, měl výrazný nos a hlavu držel na stranu jen tehdy, když zaslechl slovo kočička. Egona rád zmiňoval ve svých článcích a fotil i jeho kamarád, úspěšný fotograf Miroslav Zajíc (*1946), který získal např. v roce 1988 ocenění na výstavě světové novinářské fotografie World Press Photo či Cenu za uměleckou činnost Masarykovy akademie umění v Praze za rok 2003. V prvé řadě byl Egon ale milující pes, vážený a nejlepší přítel svých majitelů, s nimiž tvořil dokonalou smečku.

V posledních měsících života trávil přes den většinu času se svým pánem a stal se známým na sociální síti facebook. „Psal“ si totiž deník  www.facebook.com/egonzmyhodenicku. Ten byl plný černého humoru, ironie, nadsázky a fonetiky a příznivci jeho stránky si denně užívali jeho vzpomínek na chlupaté mládí či krátkých příběhů obyčejného psího důchodce, který bok po boku svého milovaného páníčka se zdravým selským rozumem a díky držení basy s malým páníčkem, který je již dávno větší než ten velký, dokázal přežít každodenní útrapy spojené s šílenou důsledností, puntičkářstvím, přísností a hysterií jeho paničky, které „neřekl“ jinak, nežli panda nebo Vona. Vzhledem ke svým zdravotním problémům se stal oblíbeným pacientem svých dvorních lékařů z Vetcentra ve Stodůlkách, ortopeda Lukáše Duchka a Dáši Minaříkové, kteří o něm hlásali, že s klidnějším a trpělivějším pacientem z řad ovčáků, i přes výčet záznamů v jeho kartě, se nikdy nesetkali a dosud na něj vzpomínají.  Venku ho neviděl nikdo jinak, než kráčejícího se svým oblíbeným míčkem nebo latexovým prasátkem v tlamě, které vyplivl jedině v čekárně veterinární ordinace, před obchodem, kde čekal na pribiňáka či na svůj milovaný Vídeňský párek.  

A když se dvořil chlupaté dámě anebo okusoval listy plicníku. Kdokoliv se s ním setkal ve skutečnosti nebo ho zahlédl někde na fotografii, pokaždé ho poznal. Důvodem byly jeho oči. Jiný, pronikavý, zvláštní, jednoduše neodolatelný pohled. Nejprve stovky a zanedlouho tisíce fanoušků nemohlo denně dospat rána, aby se mohli pobavit při ranní kávě nad jeho příběhy z běžného života pejskařů, kteří prožívají se svými miláčky situace často podobné či shodné a den ode dne jich přibývalo. Jak to tak ale už v tom životě bývá, jednoho dne, většinou zcela nečekaně, v tom nejlepším, všechno skončí…

Významný český král a bezvýznamný český pes!  Oba jsou součástí naší minulosti. A již navždy zůstane tajemstvím, zdali některý zcela nový človíček či štěňátko, které v budoucnu někde zahlédneme, nebude mít v sobě po předcích kapku jejich české krve.

O Karlu IV. bylo za 700 let napsáno nespočetně knih. O psu Egonovi vyšla kniha jedna. Opakovaně jsme vám ji zde představili. Je plná krásných fotografií, na sedmdesát samostatných historek o psech a pejskařích dohromady tvoří příběh a za srdce chytne každého milovníka psů, avšak i člověka, který psy příliš nemusí, ale chce se vtipným způsobem dozvědět, co jsou pejskaři zač. Vhodná je i pro větší děti. Její název je Egon: Děsná psina a vydalo ji předloni na podzim malé, leč renomované nakladatelství Titanic. Knihu o psu Egonovi její autorka poprvé představila čtenářům za účasti mnoha známých osobností a známých psů v historických prostorách Novoměstské radnice a kniha byla místo šampaňského pokřtěna psími slinami. Od té doby se již několikrát knížka vyprodala a dotiskla, loni z ní několik kapitol vtipně předčítal posluchačům herec Igor Bareš na starém oblíbeném Rádiu Dvojka a co nevidět se tyto ukázky objeví na pultech na CD. Budeme vás o tom informovat, abyste si mohli audioknihu pořídit, ukázky si poslechnout a celý příběh si pak přečíst v knížce, kterou je možné si zakoupit třeba v knihkupectví či u známého distributora Kosmas, který tento úspěšný titul označil jako bestseller.

 

Zajímavé související odkazy:

Egon - z mýho deníčku / rozloučení www.facebook.com/egonzmyhodenicku/posts/716663025048105

Egon: Děsná psina / kniha https://www.kosmas.cz/knihy/265335/egon-desna-psina/

Nakladatelství Titanic Praha https://www.facebook.com/titanicnakladatelstvi

VETCENTRUM Praha  www.vetcentrum.cz

Miroslav Zajíc www.facebook.com/fotozajic

Novoměstská radnice www.nrpraha.cz

Cibulka https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulka_(Ko%C5%A1%C3%AD%C5%99e

Karel IV. www.facebook.com/pages/Karel-IV/1506858792948297

 

Foto: archiv P. Baďurové, obrázek Karla IV. z knihy Josefa Hrubeše: Novoměstká radnice / Karlovo náměstí (Milpo)

Kam dál ...