Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Jak je to u rhodéských ridgebacků se zařazováním do chovu? A máte alespoň rámcově představu o tom, jak se vybírá chovný pár? Pokud jsou vám některá zákoutí chovu RR stále velkou neznámou, pak tu pro vás máme zajímavé povídání, které vám tuto problematiku určitě přiblíží.


Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Sympatická Šárka Štusáková je hrdnou majitelkou a chovatelkou elegantních rhodéských ridgebacků (CHS ANUNNAKI). Je také dlouholetou poradkyní chovu a dá se říci, že má představitele tohoto plemene opravdu v „oku“. Co vše nám dokázala nejen o nich, ale také o chovatelském klubu prozradit, se můžete dočíst v našem rozhovoru…

Šárko, vím, že jste se psy od útlého mládí. Vaším prvním psem byla dalmatinka. Povězte nám, prosím, něco více o této životní zkušenosti?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Celý život miluji zvířata. Od raného dětství se zajímám o etologii psů. Asta, dalmatinka byla první, která mě v tomto směru velmi posunula. Psi byli v mém dětství vnímáni jako levná pracovní síla pro zajištění bezpečnosti. Většinou se vypouštěli z kotců na noc a cenila se jejich ostrost. Asta byla dominantní s tučným kontem pěkných „zákroků“. Je tedy pochopitelné, že jsem měla zakázané přibližovat se k ní. Nicméně zákazy jsou od toho, aby se porušovaly. Tak se pomalu a postupně započal příběh přátelství, rozvíjení empatie, respektu a soucítění k druhému. Nikdy mně neublížila a nikdy nepustila nikoho za mnou, pokud jsem byla u ní v boudě.  Bylo mně šest let a tahle hnědě puntíkovaná dáma je hluboko v mém srdci.

Rhodéské ridgebacky chováte tedy od roku 1998. Prozradila byste nám, co přesně znamená název, který nese vaše chovatelská stanice?

 „ANUNNAKI“ je slovo ze sumerského jazyka označující „ti, co přišli z nebe“.

Fantazii se meze nekladou. Možná to byli bohové, možná mimozemšťani. Náš život není tak jasně definovaný, jak se nám snažili ve škole vysvětlit. Mě vždy zajímala témata pod pokličkou.

Co vy osobně považujete za důležité při chovu RR?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Zachovat si zdravý rozum, nebýt ctižádostivý a sebestředný. Chov je velmi náročnou a dlouhodobou prací. Na počátku vás čeká mnoho chyb, kterým se ani při nejlepší vůli nevyhnete. Musíte se naučit, že když se něco nepovede, není to konec světa. Když to funguje, je to skvělé, když to nefunguje, snažte se pochopit proč. Někdy to znamená přiznat si „udělal jsem chybu“ a někdy to znamená „tohle mi teda vyšlo“ a někdy „měl jsem z pekla štěstí“. Najděte si toho nejlepšího poradce, jakého můžete získat. To nejcennější, co můžete dostat, jsou informace.

Na počátku chovu vás čeká mnoho chyb, kterým se ani při nejlepší vůli nevyhnete Když to funguje, je to skvělé, když to nefunguje, snažte se pochopit proč!

Podělila byste se s námi o svůj největší chovatelský úspěch, ale také zklamání?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Úspěchem je pro mě vše, co mě potěší. Narozené štěně v mých rukách, rozzářený nový majitel. Chovatelským úspěchem je i starý pes, to je vizitkou zdraví mého chovu. Fakt, že původní majitelé chtějí a čekají na nového kamaráda. Výstavní úspěchy jsou pomíjivé, chvilkové. To není úspěch, i když náramně pohladí ego. Ptáte se na zklamání. Chov mně ukázal i stinnou stránku a s odstupem času považuji tento smutný úsek za velmi užitečný k uvědomování si priorit. Došlo k náhlým úmrtím v jednom z mých vrhů. Nechala jsem udělat spoustu vyšetření, komunikovala s odborníky v USA a v Anglii. Problém jsem zveřejnila. Pátrala jsem u dlouhodobých chovatelů. Zpracovala množství dat a podobně postižených rodin. Vysloužila jsem si za svoji otevřenost velkou kritiku.

Teď musím povídání odklonit jiným směrem. Jste předsedkyní a hlavní poradkyní chovu v Klubu chovatelů rhodéských ridgebacků, z. s. Jak dlouho klub funguje, kolik má členů a co je jeho hlavní náplní?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Ustavující schůze klubu se konala 21. 5. 1990 v Brně. Stanovy klubu byly registrovány Ministerstvem vnitra 30. 8. 1990. Funguje tedy už třicet tři let.

Spolek zaměřuje svou činnost na péči o plemeno rhodéský ridgeback, propaguje jeho rozšíření a naplňování obsahu standardu stanoveném Mezinárodní kynologickou federací FCI. Vytváří podmínky pro rozvoj chovatelské, výcvikové, sportovní a spolkové činnosti založené na demokratických principech, a na ochranu zvířat – psů plemene „rhodéských ridgeback“ a jejich zdraví. Klub má okolo 250 členů.

Jako hlavní poradkyně dohlížíte na chov. Jaké jsou podmínky pro zařazení do chovu?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Podmínky se týkají zejména zdravotní stránky. Podrobnosti najdete v bonitačním řádu. Máme jednoduché podmínky a je na vůli majitele, o jakou třídu chovnosti zájem.

 

Třída elitní

Do této třídy zařazení jedinci prokáží své kvality splněním následujících podmínek:

Zdravotní:

- HD 0/0, ED 0/0

- DNA profil (ten bude k dispozici klubu, chovateli a v případě potřeby je možné s ním dále pracovat – identifikace jedinců, paternita popř. při nalezení genů pro dědičné choroby apod.)

- minimálně další 3 testy DNA zaměřené na zdraví, dle doporučení klubu (např. založení ridge, DM, hemophilia B, JME, Malignant hyperthemia)

Exteriérové:
- jedinec získal titul klubový šampion KCHRR, nebo 1x CAJC, nebo 1x CAC (CWC, CACA) na národní nebo mezinárodní výstavě, nebo r. CAC na klubové nebo speciální výstavě pořádané KCHRR

-  výška v rámci standardu s tolerancí 1 cm


Povahové:
- bonitovaný jedinec si nechá do 2 minut změřit bez potíží výšku a do 2 minut prohlédnout chrup

 

Třída 1

-  HD 0/0, ED 0/0

-  na výstavách V

- výška s tolerancí 1 cm

Třída 2

-  HD jiné než 0/0, ED 0/0

-  na výstavách VD

- výška s tolerancí nad 1cm

Zajímalo by mě, jakým způsobem je vybírán chovný pár? Zda je to čistě na rozhodnutí chovatele nebo dostává návrh určitých jedinců a z toho si pak sestaví vhodnou kombinaci?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Jde o rozhodnutí chovatele. Jeho chov, jeho vizitka, jeho investice. Ovšem zejména začátečníci se mnou svůj výběr konzultují. V současné době jsem jedním z nejstarších chovatelů, spousta psů znám osobně a to po mnoho generací zpět. K tomu mě pomohla i role rozhodčího. Měla jsem tu možnost posuzovat psy v mnoha státech Evropy i Austrálie, diskutovat s chovateli a sdílet poznatky.

Co bývá největším „kamenem úrazu“ v chovu ridgebacků?

Možná ne nejčastější, ale nejdůležitější a nejproblematičtější – náhlé úhyny od štěňat až po dospělé. Všechno ostatní není tak definitivní a citově zasahující.

Ráda bych se také dozvěděla, jak si vedou feny se zabřezáváním a porody. Zda to zvládají dobře či nikoliv a také jaký je průměr štěňat ve vrhu?

To je dlouhé téma. Pokud bych měla být stručná, feny většinou dobře zabřezávají i rodí. Průměrný vrh čítá v průměru osm až dvanáct štěňat. Problémem jsou velmi často majitelé…

Pojďme k povaze. Jak hodnotíte povahy ridgebacků? A komu byste toto plemeno doporučila a naopak?

Možná to byli bohové, možná mimozemšťani…

Povaha dobrého ridgebacka je prostě skvělá. Toho si jednoduše zamilujete! Venku temperamentní a veselý, doma mazlivý povaleč. Rezervovaný k cizím, závislý na své rodině. Výtečný společník a většinou dobrý jedlík. A komu ho nedoporučit? Lidem, kteří se snaží vládnout silou, lidem, pro které nadvláda a tlak na druhé je smyslem života. Ridgeback je pro člověka, který hledá spolupráci a partnerství. 

Povaha dobrého ridgebacka je prostě skvělá. Toho si jednoduše zamilujete!

U některých jedinců se objevíuje hnědý nos. Je to běžné?

Jedná se o recesivní vlohu. Aby se narodil hnědonosý ridgeback, musí ji svému potomstvu předat oba rodiče. Dnes máme své psy geneticky otestované a přesně víme, kde se nám takový jedinec může objevit.

Jaké testy jsou pro chov povinné a jaké doporučené?

Povinné jsou pouze HD a ED. Ostatní jsou jen doporučené. U našeho plemene je kompletní panel testů považován za normální a běžný. 

Které klubové akce se považují za nejdůležitější? A čeká vás ještě nějaká konkrétní?

Nejdůležitější akcí je v každém případě výstava a bonitace. Nyní se již začíná plánovat rok 2024. Plánujeme i chovatelské semináře, na které se moc těším.

Moc vám děkuji za krásné povídání. Na závěr bych se chtěla ještě zeptat, co byste RR popřála do budoucna?

Miluji toto plemeno a přeji si, aby si i nadále zachovalo své zdraví, funkčnost, a aby dál ztělesňovalo temperamentního, sportovního psa s krásným pohybem i liniemi. Přeji mu chápavé a inteligentní majitele po jeho boku.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Šárka Štusáková

www.anunnaki.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->