Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kynuté těsto a čokoláda do psího jídelníčku nepatří!

Máme tady adventní čas, všude se vaří a peče a my si tak nějak více dopřáváme, tudíž se zaměříme na téma s tím spojené, a tím je torze žaludku a její včasné rozpoznání. Nepodceňujme situaci, která bohužel může nastat snadněji, než si možná sami připouštíme.


Kynuté těsto a čokoláda do psího jídelníčku nepatří!
Bc. Kateřina Šponarová 18.12.2018 19465x První pomoc u psů

Vánoce jsou za dveřmi, nákupní košíky se plní sladkostmi, moukami a oříšky. Domácnosti začínají vonět neodolatelným cukrovím a našim čtyřnohým parťákům se sbíhají sliny a neustále sledují troubu uhrančivým pohledem. Co kdyby třeba náhodou něco upadlo nebo se to dalo ukrást, že? Dávejte však opravdu velký POZOR!!!

Pečeme na Vánoce

první pomoc Kynuté těsto, velmi oblíbené a tradiční na pečení vánoček, avšak v syrovém stavu v sobě skrývá velké nebezpečí pro naše chlupáče. Při naší pozdní reakci může dojít i k ohrožení života.

Aby nám těsto vykynulo, přidávají se do něj kvasnice (droždí). V první řadě, jak již název napovídá, těsto kyne, tedy zvětšuje svůj objem. Kvasnice Saccharomyces cerevisiae aneb běžné droží, jsou živé buňky, které pro svoje množení potřebují cukr. Kvasinky mají schopnost přeměňovat přirozené cukry mouky na alkohol a oxid uhličitý, který způsobuje kynutí těsta. V případě, že dojde k pozření syrového těsta psem, dochází ke kynutí ještě v jeho zažívacím traktu. Dochází ke zvětšení žaludku. Je to velmi bolestivý stav. Vzniká ale i spousta plynů, které buď stagnují v žaludku nebo pokračují dál trávicím traktem a pes trpí nadměrným nadýmáním či plynatostí. Nahromaděného plynu v žaludku se pes zbavuje krkáním, může ale dojít i k dilataci žaludku a hrozí jeho torze (přetočení).

Jak torzi poznáte? 

první pomoc Pes sliní, snaží se zvracet, ale nejde mu to, břicho se enormně zvětšuje. V tomto případě neváhejte – zavolejte na veterinu, kam máte namířeno, sdělte podezření na torzi a psa okamžitě převezte na veterinární kliniku. Jedná se o akutní stav, který si žádá chirurgické řešení, při kterém se žaludek otočí do fyziologické polohy a jeho stěna se přišije, aby k přetočení v budoucnu již nedošlo. I přes úspěšnou operaci nemá pes vyhráno. Při hromadění plynu v těle (zvětšení břicha) dochází k útlaku ostatních orgánů, mění se pH v organismu a může dojít k jeho kolapsu i týden po torzi.

Ale zpět ke kynutému těstu. Při kynutí vzniká jako vedlejší produkt alkohol. Ten obsahuje etanol, který je pro psy silně toxický. Mezi projevy otravy etanolem patří malátnost, zpomalené reakce, špatná koordinace, zvracení, močová inkontinence, snížení tělesné teploty. Může dojít i k celkovému ochrnutí končetin, poruchám dechu, kómatu a zástavě srdce. Často se stává, že intoxikace etanolem u psa končí smrtí.

Co dělat když...

V případě, že nám pes sežere kynuté těsto, psa vyzvracíme pomocí roztoku peroxidu vodíku, mírně naředěnou hořčicí nebo jedlou sodou. I přes vyzvracení necháme zdravotní stav psa zkontrolovat na veterinární klinice. Nejlepší lékem je ale prevence, nenechávejte těsto bez dozoru v přítomnosti psa.

Nejlepší lékem je ale prevence, nenechávejte těsto bez dozoru v přítomnosti psa!

No, a jak je to s tou čokoládou?

první pomoc Čokoláda obsahuje theobromin, který je pro psy toxický, avšak ve vysoké dávce (300mg/1kg živé hmotnosti). Ve velmi kvalitní hořké čokoládě je cca 500mg/100g čokolády, takže otrava hrozí u malého, či již nemocného psa a při pozření jednorázového většího množství. Theobromin se v těle zvířete ukládá, a tak při pravidelném podávání kvalitní hořké čokolády hrozí selhání ledvin.
Čokoláda má velký obsah tuků a to v tělíčku psa může nadělat větší paseku! Při větším přísunu tuků může dojít k zánětu slinivky a střevnímu podráždění. Co tedy dělat, když pes sežere například bonbonieru? Zkusíme ho vyzvracet a následně podáme černé uhlí. Jestliže se zvracení nepodaří, navštívíme veterináře.

Foto: Archiv Fluke ateliér, Petr Paroubek

první pomoc

Jak správně posoudit zdravotní stav psa, poskytnout mu první pomoc při podchlazení nebo jak rozeznat omrzliny, vás naučíme na našich seminářích www.prvnipomocpsa.cz.

Termíny seminářů:

20. 1. 2019 Praha, přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...