Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jedovaté rostliny a vliv tabáku na psí organismus

Možná si myslíte, že se vás toto téma příliš netýká, a že je celkem běžné, když pes sem tam ožvýká nějakou tu rostlinu. Dejme tomu. Nicméně pozor na ty toxické, které máte třeba na zahradě a ani o nich nevíte. Co pak?


Jedovaté rostliny a vliv tabáku na psí organismus
Bc. Kateřina Šponarová 8.2.2019 38354x První pomoc u psů

Téma „otravy psů“ je velmi rozsáhlé a vydalo by určitě na celou knihu. My v něm budeme opět pokračovat a tentokrát se zaměříme na jedovaté rostliny a vliv tabáku na naše čtyřnohé miláčky.

Nejčastěji se vyskytující toxické rostliny jsou narcisy, azalky, tisy, rododendrony, břečťany, muškáty, konvalinky, zlatý déšť a jasmín.

Mezi příznaky těchto otrav patří nadměrné slinění, poklepávání hlavou, bolesti břicha a neklid. Množství, které musí pes pozřít, aby došlo k otravě, je individuální. Každá rostlina má jiný obsah toxické látky. Nejvíce ohrožené skupiny jsou ale zpravidla štěňata a nemocní nebo staří psi. První pomoc spočívá ve vyzvracení psa a zajištění veterinární péče po předchozí domluvě. Jestliže si nejste jisti, zda je rostlina jedovatá, informujte se na toxikologickém informačním středisku, kde vám informace poskytnou.

Pozor také na konopí

Víte jak nechat psa vyzvracet?

V případě, že nám pes sežere konopnou mast, psa vyzvracíme pomocí roztoku peroxidu vodíku, mírně naředěnou hořčicí nebo jedlou sodou. I přes vyzvracení necháme zdravotní stav psa zkontrolovat na veterinární klinice. Nejlepší lékem je ale prevence!!!

U rostlin bych ale ještě ráda zmínila dost často používané konopí. K otravě může dojít jak pozřením rostliny, tak i nadýcháním se kouře či přes kůži, např. silnými domácími mastmi. Konopné domácí masti jsou skvělým lékem, ale bohužel ne pro psy! Neznáme přesný obsah THC. Mast se často vyrábí do bambuckého másla či sádla a tak hrozí i její pozření a následný rozvoj otravy.

Příznaky otravy konopím se projevují nadměrným sliněním, letargií, zmateností, ztrátou kontroly nad pohybovým aparátem, inkontinencí, sníženým srdečním tepem, rozvojem epileptického záchvatu, který může končit smrtí.  První pomoc spočívá především v prevenci! Domácí přípravky, mlsky a čokoládu z konopí uchovávejte mimo dosah zvířat. Když už k pozření dojde, vyvolejte ihned zvracení a následně podejte černé uhlí. Po domluvě navštivte veterináře. V případě, že se zvracení nevydaří, jeďte opět po předchozí domluvě na veterinu. Dojde-li ke ztrátě vědomí, zahajte resuscitaci.

Pozor také na tabák!

Jedovaté rostliny a vliv tabáku na psí organismus

Nikdy nenechávejte cigarety zvířeti volně dostupné. Tabákové výrobky obsahují alkaloid nikotin. Jedná se o prudce jedovatou látku, která  má rychlé vstřebávání (a to jak kůží, tak i plícemi a trávicím traktem). Při otravě nadýcháním může dojít ke ztrátě motoriky, dýchavičnosti, změny barvy na sliznicích a nevolnosti. První pomoc spočívá poskytnutí čerstvého vzduchu a zajištění životních funkcí. Při požití tabáku dochází k rychlému rozvoji otravy. Příznaky jsou nadměrné slinění, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, nervové projevy – svalové záškuby, křečové stavy, může dojít k obrně dýchacího centra a následné smrti. K rozvoji otravy může dojít již po pozření jedné cigarety. První pomoc spočívá v okamžitém vyzvracení a následném podání černého uhlí a to pouze v případě, že pes nemá křečové stavy. V tomto případě psa okamžitě převezeme k veterináři, kde se předem ohlásíme.

FOTO: Archiv První pomoc psa

Jedovaté rostliny a vliv tabáku na psí organismus

Čím vším se pes může otrávit a jaké jsou příznaky? Jak poskytnout první pomoc a jak se první pomoc u jednotlivých otrav liší? Vše se dozvíte na seminářích www.prvnipomocpsa.cz.

Termíny seminářů:

10. 3. 2019 Praha
11. 5. 2019 Praha
27. 4. 2019 Brno

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->