Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Další povídání o jezevčících je zde! Tentokrát zabrousíme mimo jiné na téma uchovnění, povíme si něco o norování a mnoho dalšího. Rozhodně pokud vás toto plemeno zajímá, nemůžete si tento rozhovor nechat ujít!


Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Tentokrát jsme vyzpovídali paní chovatelku standardního hladkosrstého jezevčíka a zároveň poradkyni chovu Klubu chovatelů jezevčíku ČR Markétu Chodilovou. Paní Markéta se v chovu těchto skvělých loveckých psů pohybuje velmi dlouho. Své zkušenosti čerpala od svého tatínka, který vlastnil CHS z Vavřinečské hájovny a ona nyní pokračuje dál. Mimo její vlastní chov jsme se o jezevčíky zajímali i obecně, a tak se toho nyní můžete dozvědět mnoho nejen z chovu, ale také z lovu.

Markéto, mohla byste nám prozradit něco ze svých začátků s jezevčíky?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Jezevčíci jsou v naší rodině odjakživa, otec je myslivec, byl i hajný z povolání a lovecké psy potřeboval k výkonu myslivosti. Časem jsme začali i chovat. V chovatelské stanici z Vavřinečské hájovny bylo odchováno osm vrhů jezevčíků, hladkosrstých standardních a drsnosrstých standardních. Postupně jsem aktivity se psy – tedy zkoušky, výstavy a chov přebírala já. Založila jsem si tedy vlastní chovatelskou stanici z Raholin.

Co milujete na jezevčících a kolik jich v současné době doma máte?

Jezevčík je pro mě ideální pes, neskutečný lovec, malý tělem, ale velký duchem s obrovským odvážným srdcem. Je to výborný rodinný pes, věrný a spolehlivý, výborný parťák a společník, který miluje lidi a svoji rodinu.

Jezevčík je výborný parťák, který miluje lidi a svoji rodinu!

Měla jste někdy mezi jezevčíky svého Pana psa?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Mám ráda všechny naše psy, ale ten Pan pes je pro mě asi můj první chovný pes – Dante z Vavřinečské hájovny, kterého jsem si nechala, a de facto mě všechno naučil. Cvičila sem jej sama, předváděla na zkouškách a výstavách, byl u mých kynologických začátků. Výborný lovec, praktik, skvělý na dosledy, naháňky i norování.

Mě tito psi přijdou „veselí“, akční a takoví, že si s nimi člověk opravdu něco užije. Co takhle nějaká veselá příhoda ze života s jezevčíky?

Příhod je mnoho, z poslední doby si pamatuji z půlky sežranou bábovku z kuchyňského stolu – drobeček byste nenašli, jen stopy zubů prozradily, že si kojící Nutta zpestřila svůj jídelníček.

Patříte mezi chovatele, kteří se snaží udržet pracovní výkonnost plemene. Co tedy přesně jezevčíci dělají?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Naši jezevčíci jsou hlavně pracovní psi, v sezóně se mnou absolvují mnoho naháněk a honů. V případě potřeby je využíváme jako barváře k dosledu postřelené zvěře. Také norují v dostupných norách. Všechny naše feny mají lovecké zkoušky, nejenom ty základní, honosí se tituly Norník, Všestranný pes, Šampion práce.

Jezevčík je výborný lovec, praktik, skvělý na dosledy, naháňky i norování!

Říká se, že jezevčík je velmi tvrdohlavý pes, osobní zkušenost s tímto plemenem nemám, ale jsem zvědavá, jak to s nimi tedy je?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Tvrdohlavý – to tedy není – on je samostatný – musí se sám v noře rozhodnout, co udělá v boji s liškou nebo jezevcem. Musíte se s ním domluvit, vždy lépe po dobrém, mít autoritu a být důslední. Pak s ním nejsou problémy a pes se vám chce zavděčit, udělá pro vás první poslední.

Jaké soutěže jsou pro ně v myslivosti organizovány a co obnáší takový závod?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Jezevčík může skládat zkoušky lovecké upotřebitelnosti, které ověřují jeho schopnosti pro práci na barvě, v noře, při vyhánění zvěře. Dále zkoušky vloh, které ověřují jeho lovecké vlohy – hlasitost na stopě, např. můžete absolvovat i vyšší zkoušky – lesní, honičské, barvářské honičů, podzimní, všestranné, individuální zkoušky v norování. Soutěže se pořádají napříč republikou, pořádají je jednotlivé Okresní myslivecké spolky, dále soutěže pořádá i Klub chovatelů jezevčíků. Na nich se dají získat tituly CACT a r. CACT a CACIT a r. CACIT.

Jezevčík je norník – je dnes vůbec možné toto odvětví vykonávat a za jakých podmínek?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Při výkonu práva myslivosti musíte tlumit zvěř myslivosti škodící a jedním způsobem lovu je i norování. Noruje se v přírodních norách a v umělých přírodních norách. Je potřeba na tuto práci psy připravit a k tomu slouží zkoušky z bezkontaktního norování. Zde se ověřují vrozené vlohy k lovu norováním u loveckých psů norníků, avšak při této zkoušce nepřijde pes do přímého styku s liškou. Liška je za pevnou zarážkou a pes na ni jen doléhá – štěká.  Při praktickém norování samozřejmě žádné zarážky nejsou a pes si musí v noře poradit sám.

Přejděme od práce k chovu. Jste poradkyní chovu, jak byste tedy zhodnotila náš český chov?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Chov u nás je, myslím, na dobré úrovni, ročně se u nás odchovává dva tisíce štěňat všech plemen jezevčíků. Většina standardních jezevčíků je v rukách myslivců, stále je to hojně využívaný a oblíbený lovecký pes. U miniaturních rázů – trpasličích a králičích jezevčíků už to není tak striktní. Jsou často společníky a lovecké využití není tak časté. Klub chovatelů jezevčíků sdružuje chovatele a majitele jezevčíků a řídí chov tohoto plemene u nás. V současnosti je v něm jeden tisíc šest set členů. Klub pořádá klubové výstavy, zkoušky a soutěže.

Myslím, že jezevčík stále patří mezi oblíbená plemena – neškodí mu to trochu?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Jezevčík je velmi oblíbeným plemenem, bohužel k jeho škodě často končí v rukách nejrůznějších množitelů. Ti za vidinou rychlého zisku reagují na velkou poptávku po štěňatech a množí. Často si vybírají miniaturní jezevčíky, v atraktivních barvách, jejichž chov zvláště pak u merle jezevčíků patří do rukou zkušených chovatelů. Bohužel zájemci o štěně jsou nepoučitelní, chtějí štěně hned a za každou cenu. Papíry nepotřebují. V jakých podmínkách žije matka, jak je na tom zdravotně a kdo je otec, je nezajímá. Potom se obrací na náš Klub a chtějí vyřešit, že naletěli. Často koupené štěně bez PP vůbec nevypadá jako jezevčík a výdaje za veterinární ošetření převyšuje pořizovací cenu štěněte s průkazem původu.

Jaké jsou podmínky pro zařazení do chovu? A je nezbytně nutné vždy složit nějakou loveckou zkoušku?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

U standardního rázu je nutná do chovu Klubová výstava, výběr do chovu a dvě zkoušky – norování a zkouška s hlasitostí na stopě.

U miniaturního rázu si mohou majitelé vybrat – uchovnění se zkouškou – jakákoliv úspěšně absolvovaná lovecká zkouška a jedna klubová výstava a výběr do chovu. Nebo existuje i varianta bez zkoušky, kdy jsou to výstavy tři, z toho dvě klubové a výběr do chovu.

Kolik se v průměru rodí feně štěňat a jak jsou na tom obecně s reprodukcí?

Feny jezevčíka jsou výborné matky, většinou nemají s porody a péčí o štěňata problémy. V průměru se rodí vrhy s počtem pět štěňat, u miniaturního rázu to je méně.

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Co byste na závěr doporučila majitelům nebo lidem, kteří o jezevčíkovi uvažují, aby jejich společný život byl co nejlepším?

Jezevčík je pro mne tím pravým psem!

Zajímejte-li se o jednotlivé plemeno, které se vám líbí. Je dobré si o něm něco zjistit. Jsou rozdíly v povaze mezi jednotlivými plemeny. Standardní rázy jsou většinou velcí lovci a nejšťastnější jsou při tom, pro co byli šlechtěni. Miniaturní rázy se spíše hodí jako společníci. Jeďte se podívat na výstavu, soutěž, promluvte si tam s chovateli o jejich plemenu. Pečlivě vybírejte chovatele, od kterého chcete štěně. Zajímejte se o rodiče. Jezevčík je jenom pes, nesvědčí mu polidšťování. Má rád práci, zaměstnání, pak je spokojený a výborným společníkem. Je třeba je od mala vychovávat, stanovit hranice. Být důsledný a laskavý. Pak bude váš jezevčík tím nejlepším společníkem.

Iveta Panýrková

Foto: archiv Markéty Chodilové

https://www.zraholin.cz/o-nas/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->