Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jé, množírna!

To byste fakt nevymysleli! Jak dokáží zájemci o štěňata šokovat chovatele, již znáte z našeho stejnojmenného seriálu, ale že to zvládnou i náhodní kolemjdoucí? To vás odzbrojí úplně. A chudák chovatel jen němě nebo spíš tupě zírá a vlastním uším nevěří! Nakonec posuďte sami…


Jé, množírna!
Michaela Weidnerová 31.12.2023 10094x Příběhy

Více než dvacet let se věnuji chovu hovawartů a téměř patnáct let chovu kavalír King Charles španělů. No, věnuji… Spíše mám tu čest, že mě tato dvě plemena po celý ten dlouhý čas provázejí na společné cestě životem a dělají mi milou společnost a parťáky pro nejrůznější kynologické aktivity a dlouhé prochajdy přírodou. Jinak jsem spíše takový ten „hobby chovatel“, který se sice o všechno zajímá, sleduje nejnovější trendy a vše se snaží dělat, jak nejlépe umí a nelituje čas, ani peníze. Ovšem za celou tu dobu jsem u hovíků se třetí fenou „už“ u písmene „D“ a se dvěma kavalírkami jsem odchovala vrhy tři. Nechť si tedy laskavý čtenář sám udělá obrázek, jak to asi v tomto ohledu mám…

Kdo to nezažil, nepochopí…

Jé, množírna!

Každý vrh je pro mne událostí roku! A to do slova a do písmene. Od pečlivého výběru krycího psa, přes samotné krytí, pohodu feny v době březosti, až po zázrak jménem porod, péči o mamku i o štěňátka a výběr těch nejlepších páníčků pod sluncem. Probdělé noci nad pelíškem s tou nadílkou (co kdyby mi něco důležitého náhodou uteklo), socializace a zázemí pro ty malé nezbedy, bordel po celém baráku, tuny prádla na žehlení povalující se tak různě po domě v koších, prázdná lednice (ta lidská samozřejmě), „imrvere“ neuvařeno, několik kil dole (překvapivě ale bohužel ne na břiše) a dvě až tři návštěvy denně už k tomu tak nějak patří. Prostě takový dvouměsíční harmonogram nejednoho „normálního“ chovatele. Kdo to nezažil, nepochopí! Avšak stojí to za to! Ty malé plyšové kuličky tak krásně voní… A víte vy vůbec, jak se jmenuje televizní kanál, který vysílá dvacet čtyři hodin denně a nejde ani vypnout, ani ztlumit? No přece ŠTĚŇATA!

Víte vy vůbec, jak se jmenuje televizní kanál, který vysílá dvacet čtyři hodin denně a nejde ani vypnout, ani ztlumit? No přece ŠTĚŇATA!

Taková normální rodinka

Letos jsem si opět po dlouhých čtyřech letech dopřála štěňátka hovawartů. Narodilo se jich celkem deset a to ve všech třech uznaných barevných variantách. Takže se musela otáčet nejen fena, ale i já a vlastně celá má rodina. Vše se dva měsíce točilo jen a jen kolem nich. Při pohledu na to klubko dovádějících rarášků by si nezasvěcený kolemjdoucí dokonce i mohl myslet, že ani nejde o jedno a to samé plemeno. A přesně něco takového se nám také přihodilo. I když jsem se tedy já coby do té doby pyšná chovatelka tak trochu otřásla v základech… Nevěříte?

Poslyšte tedy, co se stalo…

Jé, množírna!

Byl krásný horký červnový den. Ráno bylo ještě celkem snesitelné počasí, a tak štěnda dováděla ve svém dopoledním výběhu (odpolední výběh měla na opačné straně domu, kde v tu dobu nepralo slunce). Pobíhám mezi nimi s kůžičkou v ruce a snahou o rozvíjení kořistnického pudu ve skupině (sem tam zasáhli i mé lýtko nebo třeba jiné již dříve zubisky „otetované“ části mého těla), když v tu chvíli vidím, jak se ve spodní části naší velké zahrady pohybuje cosi malého střapatého, což by se s notnou dávkou fantazie dalo označit za pudla bez PP po „zaručeně“ čistokrevných rodičích s PP… Nechám tedy kořistnický pud našeho vrhu „D“ kořistnickým pudem a jdu se podívat blíž. Určitě velmi stojím o to, aby mi tu nějaký „možná očkovaný“ a „možná zdravý“ cizí pes pobíhal mezi ještě relativně malými štěňaty. Psí máma naštěstí pro vetřelce v tu dobu zrovna pobývala v obýváku. To malé chlupaté a dosti zanedbané stvoření je opravdu pes a pravděpodobně se k nám protáhl ze sousedícího koňského ranče. Zrovna tam probíhaly nějaké závody v parkúrovém skákání a lidí a psů tam během podobných akcí bývá bezpočet. Vyděšený ratlík samozřejmě vůbec netušil, kde se u nás vzal, chytit se nedal, a tak nezbývalo než ho tak lehce vyhnat ven z našeho pozemku. Tím jsem celý incident považovala za vyřízený a málem bych na něj i zapomněla. Ale…

Není výběh jako výběh

Jé, množírna!

Ještě by možná nebylo od věci vyjádřit se k prostoru, který označuji slovem „výběh“. Je to vlastně takové veliké hřiště pro štěňátka. Jsou tam různé prolézačky, tunel, staré sáňky, spousta naaranžovaného „nepříjemného“ materiálu na chození, bazének s vodou, bazének s barevnými balonky, na kde čem zavěšené hračky, plápolající igelit, starý kabát, rozevřený deštník a také trampolína vrhající do určité části výběhu stín. „Pěkný cirkus“, mohl by si někdo říct. Vše má ale svůj prostý důvod – čím více podnětů, zvuků apod. nabídne chovatel štěňatům ještě u sebe doma, tím méně jich budou v budoucnu řešit.

To se mi snad zdá!

Jé, množírna!

Uběhly asi tak dvě nebo tři hodinky a tu vidím, jak se těsně kolem našeho plotu a nebezpečně blízko kolem výběhu mých chlupatých zlatíček pohybuje taková podivně vyhlížející osoba a podezřele se rozhlíží kolem. „Chlap? Nebo ženská?“, říkám si. „A co tu asi chce? Hlavně, aby jim něco nehodila.“, napadá mě. Mířím tedy rovnou k ní a ptám se, jestli něco nepotřebuje. „Hledám svého pejska! Neviděla jste tady malého bílého pudlíka?“, ptá se mě paní. „O bílé by se tedy dalo stejně jako o příslušnosti ke jmenované rase dost polemizovat“, pomyslím si, ale budiž. Rázem se mi vybaví ranní ne zrovna vítaný návštěvník naší zahrady, a tudíž dámě ochotně posloužím informací a hodlám co nejrychleji odejít, když tu její zrak padne na mé vymazlené hovawartíky. Zpraží mě pohledem a povídá: „Jé, množírna! Tak to už mi je jasné, to on vyhledává!“ Vytřeštila jsem na ni oči a s otevřenou pusou dokořán se nezmohla na kloudné slovo. Baba se otočila a kráčela někam pryč. Takže asi tak, přátelé…

 

Foto: Michaela Weidnerová, Martina Doležalová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->