Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Dejme na instinkty našich psů...

Když si tak většina z nás kráčí lesem, jediné, čeho se možná bojíme, je potkat divočáka. Jenže co když potkáte medvědici s mláďaty a toto setkání jste přežili vlastně jen díky vašim psům a jejich instinktům...?


Dejme na instinkty našich psů...
Naďa Havelková 24.7.2019 12654x Příběhy

Je čas dovolených, tedy doba, na kterou se všichni velice těšíme, a ne každý ji tráví na výcvikovém táboře. Někteří jezdí po různých státech a absolvují túry, při kterých je doprovází jejich věrní čtyřnozí parťáci. Stejně jako tomu bylo i v následujícím skutečném příběhu, který nám do redakce zaslala paní Naďa Havelková. Se svým manželem a jejich dvěma německými ovčáky, psem jménem Werde, řečeným Honza (11,6 roku) a fenkou Jagou (2,6) z Klemova dvora si vyjeli do Rumunska. Při svých toulkách v horách si po zdolání trasy Fagaraš (průsmyk, oblast s výskytem medvědů) dopřávali zasloužený odpočinek na místě určeném pro camping. Avšak místo vytouženého relaxu se jim dostalo fantastického setkání s medvědicí a mláďaty v jejich přirozeném prostředí...

Honzu mívám bez vodítka, Jagu na postroji a desetimetrové stopovačce, je moc hodná, neodbíhá ode mne, ale když se začichá, je zle. V místě, kde jsme odpočívali, kousek od nás stálo jiné auto s dětmi a Jaga je chůva zvědavá, navíc vařili na ohni a strašně krásně to vonělo... A v tomto případě funguje stopovačka pro můj klid a její bezpečnost.

Při hraní v říčce jsem psy střídala a oba si to užívali...

Dejme na instinkty našich psů...

Už poněkolikáté jsem šla do říčky s Honzou (cca 30m od auta byl pěkný vstup do vody). Chvilku jsme si hráli, hodila jsem mu „klacek“ a přetahovali jsme se. Hodila jsem klacek podruhé, Honza pro něj šel, vzal ho do huby, otočil se ke mně („klacek“ mu házím cca 3 – 4 metry od sebe, to mu na jeho nohy stačí), ale pustil ho, zašmejdil čumákem nad hladinou a pak nasál ze vzduchu, vydal takový divný zvuk, něco mezi „zavrknutím a zakňučením“ a šel z vody s tím, že mě lákal z vody také a chtěl, abych šla s ním k autu. Šla jsem, myslela jsem si, že na něco šlápl nebo už ho voda studila a nedělá mu to dobře (hloubka říčky byla nejvíc pod moje kolena), choval se nějak divně.

I druhý pes se choval podivně...

U auta jsem ho uvázala, vzala Jagu a šla si hrát do vody s ní. Honza, když jsem odcházela, strašně štěkal, což nikdy nedělal. Manžel ho vzal do auta, aby nedělal kravál. Pes si tam lehl, celý se třepal a prý tak nějak divně vrčel-kňučel. Jaga štěstím bez sebe vletěla do říčky, přinesla mně „klacek“ poprvé, a když jsem jí ho hodila podruhé, tak místo, aby vzala plovoucí klacek do huby, začala čuchat nad hladinou, jako kdyby ten klacek hledala, přiběhla ke mně a začala mě obíhat s nosem u hladiny takovým způsobem, že mě bokem vytlačovala z vody (chovala se strašně divně). Šla jsem za ní z vody (bylo to divné, ona vodu miluje a dostat ji ven, je vždycky velký problém). Na břehu Jaga větřila, koukala přes vodu s postojem „kdo uteče, vyhraje“ a byla celá ztuhlá. Prostě „zamrzla“.

Tváří tvář s paní lesa...

Dejme na instinkty našich psů...

Zvedla jsem od ní oči a asi dvacet metrů na druhé straně od říčky stála medvědice a koukla na nás. Kolem ní poskakovala dvě medvíďata. Podvědomě jsem se k ní otočila bokem, jedním okem sledovala ji a druhým Jagu (bála jsem se, aby nechtěla zdrhat, ale byla celá ztuhlá), v klidu jsem si namotala stopovačku na ruku a se slovy: „Jagi, jdeme spolu do auta, pojď!", jsem pozvolna vykročila směr auto (cca 30m), Jagu přešla ztuhlost, přidala se ke mně a na prověšeném vodítku s očima upřenýma na medvěda a občasným mrknutím na mě (Já měla jedno oko na Jaze, druhé na medvědici a měřila si, kdo by tak asi vyhrál úprk, jestli já k autu nebo medvěd k nám… Určitě by vyhrál medvěd…) jsme došli k autu a jak jsme obě šly, stejně tak se pohybovala medvědice kolem vody naším směrem a mezi námi bylo stále těch cca dvacet metrů. U auta jsem se slovy: „Medvědice s mladýma“ strčila Jagu do auta (Bylo vidět, jak se jí ulevilo.), chytla foťák a šla fotit a točit. Manžel v mžiku reagoval, zabezpečil psy, otevřená větrající okna, nechal nám otevřené jen dveře na případný bezpečný únik a šel se také koukat.

Byl to pro nás nádherný zážitek…

Pro nás, kteří neznáme pravidla soužití s medvědy… Když jsme to pak probírali s tím, jak se chovali naši psi, tak to vypadá, že mě nějakou dobu medvědice pozorovala, než jsem si jí, díky Jaze, všimla. Asi jsem měla obrovské štěstí a zřejmě i proto, že medvědi znají pastevecké psy, kteří hlídají stáda ovcí a koz a zbytečně se s nimi do sporu nepouštějí. Hlavně když měla u sebe malá medvíďata, nás „z povzdáli dvaceti metrů minula“, ale zamířila k jinému autu, kde už byli lidi se všemi věcmi (jídlem, vařili na ohni) schovaní v autě. Naštěstí se jim podařila zahnat troubením, křikem a máváním rukama…

A závěr pro nás?

Dejme na instinkty našich psů...

Honzíkovo divné chování – lákal mně z vody, odváděl mně k autu, „řval“ na úvaze, když jsem odcházela k vodě s Jagou, třepal se a kňučel v autě... Cítil nebezpečí a všemožně se mě to snažil říct a já ho nechápala, měla jsem to, jako že jsou to nějaké „stařecké vrtochy“. Zklamala jsem ho, nemohla jsem ho v pravý čas řádně pochválit za to, co pro mě dělal, jak hlásil nebezpečí a hlídal mě.  Cítím se mizerně a vyčítám si, že jsem ho zklamala. Chování Jagy – na to, že má dva roky a cítila nebezpečí, se zachovala, jak nejlíp uměla a vytlačila mě z vody. Pak ztuhla a já jsem pyšná sama na sebe, že se mně podařilo ten její stres v klidu překonat a ukázat jí, že u mě a se mnou je vždy bezpečno.

Moje city – pocity k těm mých chupáčům ...

                                            ... k tomu se zkrátka nic víc nedá říct...

Foto a video:  Naďa Havelková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->