Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak tluče Statečné psí srdce?

Jestli si myslíte, že psí hrdiny naleznete pouze na stránkách amerických webů, pak se ukrutně mýlíte, protože i tady u nás je celá řada psích „bohatýrů“. A právě jim je věnované speciální ocenění, které se uděluje každým rokem vždy v říjnu. Určitě již tušíte, že se jedná o „Statečné psí srdce“. A víte, jak to celé začalo a co nebo kdo za tím vším stojí?


Jak tluče Statečné psí srdce?

Statečné psí srdce je nejprestižnější ocenění psích hrdinů, které má již letitou tradici. Vyhlašování této soutěže připadá vždy na druhou polovinu roku. Kdo může psa do ankety přihlásit a co vše za tím stojí, jsme se zeptali předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE paní JUDr. et PhDr. Zuzany Rennerové. A než začneme s rozhovorem, tak ještě prozradím, že eCanis se stal mediálním partnerem této úžasné akce. A jsme na to náležitě pyšní.

Statečné psí srdce má letitou tradici. Kolikátý letos proběhne ročník a jak to vlastně celé začalo? Známe i celkový počet, kolik psích hrdinů bylo oceněno za ty roky?

Ojedinělé psí činy, které pomohly zachránit lidský život, letos oceníme již potřinácté. První ročník ankety Statečné psí srdce byl vyhlášen v roce 2010, a to časopisem Psí kusy, který vedl jako šéfredaktor kolega Dušan Stuchlík, ve spolupráci s odborným záchranářským magazínem RESCUE report a pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.  Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 11. dubna 2011 v Praze a moderoval jej herec Martin Dejdar. Předání cen se účastnily také herečky Kateřina Hrachovcová, Milena Steinmasslová a Dana Batulková. Od samého počátku jsou psí hrdinové odměňováni v kategoriích, které naši příznivci znají i dnes, tj. Pes – profesionál, Pes - laik, ocenění In memoriam a Dlouhodobě pomáhající pes. Později přibyla ještě Cena hlavního partnera, díky kterému můžeme akci pořádat. V dosavadních dvanácti ročnících Statečného psího srdce jsme ocenili na šedesát psů.

Nominace probíhá do 10. října 2023 a do té doby je mohou lidé posílat Vítěze vybírá odborná porota. Prozradila byste nám, kdo v této porotě tentokrát bude?

V letošní porotě Statečného psího srdce zasednou kromě mne zakladatelé ankety – kynologičtí publicisté Dušan Stuchlík a Marie Adámková (roz. Trauškeová), emeritní armádní kynolog Josef Růžička, garantka prestižního partnerského projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž MUDr. Gianna Conti, MBA a zástupci partnerů.

Které kategorie se otevírají a kdo se může do ankety Statečné psí srdce přihlásit?

Jak tluče Statečné psí srdce?

Naše anketa je i letos vyhlašována v pěti tradičních kategoriích, a to Záchranný čin služebních a záchranářských psů („Pes – profesionál“), Záchranný čin neslužebních psů („Pes – laik“), Spící srdce (ocenění In memoriam), Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa) a Cena hlavního partnera, kterým je stejně jako loni společnost Akinu. Do Statečného psího srdce může být nominován každý pes, který v uplynulém roce 2022 zachránil nebo pomohl zachránit lidský život (kategorie Pes - profesionál a Pes - laik, potažmo Cena hlavního partnera), dále pes – hrdina, který již není mezi námi (kategorie In memoriam, potažmo Cena hlavního partnera), a pes, který dlouhodobě pomáhá při ochraně lidského života a zdraví tam, kde je to zapotřebí (kategorie Pomáhající srdce, potažmo Cena hlavního partnera). Nominaci může zaslat kdokoliv, a to na naši e-mailovou adresu nominace@statecnepsisrdce.cz.

Slavnostní ceremoniál bude opět probíhat ve Starém purkrabství na Vyšehradě. Víme již, s jakou osobností se zde setkáme a kdo bude předávat ceny?

Na letošním slavnostním ceremoniálu oznámíme jednu významnou novinku, ale příznivci Statečného psího srdce se budou muset nechat překvapit. V tuto chvíli nemohu ani naznačovat! Jediné, co mohu prozradit, je to, že ceny předají náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Radek Hasala a starosta Městské části Praha 2 Jan Korseska.

Za pořádáním akce stojí organizace ANIMAL EYE, z. s. Mohla byste nám ji blíže představit?

Jak tluče Statečné psí srdce?

Neziskovou organizaci ANIMAL EYE jsem založila s kolegy advokáty na počátku roku 2015 s cílem vylepšit legislativu týkající se zájmových chovů zvířat a přispět k řešení případů týrání zvířat. Vzápětí jsme získali status legislativního připomínkového místa Ministerstva zemědělství na úseku ochrany zvířat. Později jsme se stali členy Evropské aliance pro psy a kočky (EU Dog & Cat Alliance), takže se podílíme na tvorbě a připomínkování legislativy i na úrovni unijního práva. Kromě toho provozujeme pro širokou veřejnost poradnu, vedeme seminář na Justiční akademii k aktuálním trendům na úseku ochrany zvířat, pořádáme osvětové a informační kampaně, spolupracujeme s inzertními novinami a webem Annonce na eliminaci množírenských nabídek zvířat. Veškerým těmto aktivitám se přitom věnujeme bezplatně ve svém volném čase. Po zániku časopisu Psí kusy jsme pak převzali i pořadatelství ankety Statečné psí srdce.

Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace Zlatého záchranářského kříže. Co to pro ně znamená?

Jak tluče Statečné psí srdce?

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků, ať už dětí či dospělých, a podpořit význam záchranářské profese. Jedná se o prestižní a vysoce uznávané ocenění, jehož vyhlašovatelem je od roku 1999 redakce časopisu RESCUE report a které je udíleno tradičně na Pražském hradě z rukou prezidenta republiky. Zlatý záchranářský kříž je od samého počátku partnerem Statečného psího srdce, konkrétně pak kategorie Záchranný čin neslužebních psů („Pes – laik“), čehož si nesmírně vážíme. Již v prvním ročníku Statečného psího srdce postoupila tehdejší vítězka kategorie Záchranný čin psů – laiků fenka belgického ovčáka malinois Arven do nominací Zlatého záchranářského kříže. Pro vítěze Statečného psího srdce v kategorii Pes laik tedy uvedené partnerství znamená, že mohou vyhrát hned dvakrát.

Slavnostní ceremoniál je pouze pro zvané nebo mohou přijít i návštěvníci, které předávání zajímá?

Slavnostní ceremoniál není z organizačních důvodů přístupný veřejnosti, nicméně zrovna letos i v souvislosti s avizovanými novinkami uvažujeme o tom, že bychom akci našim příznivcům částečně zpřístupnili.

Pokuste se, prosím, na závěr svými slovy povzbudit majitele psů, ať dají o svém psím hrdinovi vědět ostatním a nominují ho...

Pejskové zaujímají přední pozice v pomoci nám lidem, a proto si zaslouží, aby se o nich veřejnost dozvěděla co nejvíce. Vzhledem k tomu, že se nám každý rok sbíhá mnoho silných příběhů a nominací, avšak v každé kategorii může být oceněn jen jeden z nich, rozhodli jsme se, že věnujeme prostor také vybraným dalším nominantům. Na zdejších stránkách www.ecanis.cz se tak čtenáři budou moci seznámit s kandidáty, kteří sice na vítězství ve Statečném psím srdci nedosáhli, avšak jejich záslužné a hrdinské činy si určitě zaslouží poděkování, úctu a publicitu.

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

www.statecnepsisrdce.cz/ 

Foto: archiv redakce, archiv ANIMAL EYE, z.s.

Jak tluče Statečné psí srdce?
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->