Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Vymyslet jména pro štěňátka se může na první pohled zdát jako sranda. Než na to však dojde! Každý by samozřejmě chtěl mít ta nejkrásnější jména na světě. Ale která to vlastně jsou? A jaká jména dostanou malí štěkníci? Jdeme na to prakticky, emočně, epicky i lyricky!
Blíží se termín očkování a s ním i čas, kdy budeme muset dát jednotlivým štěkníkům jména. A to je velká věc! Jméno si s sebou přece ponesou celý život. I když noví majitelé často dávají svému štěněti jméno úplně jiné, a nakonec na něj volají ještě úplně jinak, je jméno zapsané v průkazu původu důležitou součástí života každého psa.
Jméno, řekli byste… ale tolikrát už jsme se v životě spálili, že si dáváme vážně bacha. Jednou z prvních věcí je, jak bude jméno znít včetně názvu chovatelské stanice. Pokud se jmenujete Novák a dáte své holčičce (tedy té lidské) jméno Madison, bude to trochu jako pěst na oko. Vzpomeňme na Aglaju Vopajšlíkovou z Takové normální rodinky. Naše chlupaté holky si ale Vopajšlíka určitě nevezmou a svoje dívčí jméno si ponechají, tak máme rozhodování trochu jednodušší. Nicméně i tak – k chovatelské stanici Villa Rivvis se hodí celá škála jmen, jen asi ne těch úplně slovenských. Na Romanovo naléhání „Nemohl by být některý Blesk?“, jsem nepřihlížela a trvala na svém. V první řadě tedy musejí být jména od písmene „E“ a v druhé řadě musejí nějak pěkně znít.
Jméno musí ladit nejen s názvem chovatelské stanice, ale mělo by pěkně znít především samo o sobě. V nejbližších deseti letech ho totiž budete vyslovovat asi tak stokrát denně. A mělo by mít pěkný zvuk. Důraz tedy klademe na výrazné souhlásky. Pokud ale máme v rodině děti nebo i dospělé, kteří ráčkují nebo například špatně vyslovují sykavky, od některých výrazných souhlásek budeme muset upustit. Pokud totiž vyslovíte jméno Erika jako člověk ráčkující, zní zcela jinak a nejen, že to nezní pěkně, ale navíc by z toho chudák pes měl trochu hokej. Stejně tak když dítě vysloví místo jména „Sendy“ slovo „Fendy“, pes zřejmě nebude tušit, že volá právě na něj. Sice se říká, že psi vnímají více samohlásky než souhlásky, moje zkušenost s prvním písmenem jména je ale úplně jiná.
Nic se ale nemá přehánět! Pokud nemůžeme použít „R“ nebo „S“, potom můžeme sáhnout k celé široké paletě dalším písmen abecedy. A nemusíme používat ty neznělé. Jako jedna paní v parku v Riegrových sadech v Praze, která na svou ohařku jménem „Lu“ volala „Lúúúúúú“ zcela zbytečně, protože fena takové volání vůbec nezaregistrovala. A po pravdě, myslím, že vůbec netušila, že se jmenuje Lu.
Zastávám názor, že jméno může být klidně delší, ale pouze za dodržení dvou podmínek. První je, že se musí dát nějak zkrátit. A to maximálně na dvě slabiky. Jakékoliv delší volací jméno pro psa, než jsou dvě slabiky, je naprosto nepraktické. Například když jsem dávala jméno Drákulka, tak jsem věděla, že budu volat Dračí, Dráčo, Dráčku…, ale když jsem byla fakt naštvaná, dokázala jsem jméno natáhnout na „Drákulo, ty potvoro chlupatá!“ A o tom to je. Dvouslabičné jméno je fajn na povely, delší jméno používáme při běžné komunikaci. Kdy je ale jméno příliš dlouhé? No, když se vám společně s názvem chovatelské stanice nevejde do kolonky například přihlášky na výstavu. Dnes už sice všechno vyplňujeme elektronicky, ale stejně budete proklínat svého chovatele, pokud vám vyplnění přihlášky zabere půl hodiny.
Je pěkné, když jméno psa něco znamená. A také je pěkné, když je to něco pozitivního. Nejsem sice věřící, ale dá se říct, že jsem pověrčivá. Kdybych dala psovi jméno s nějakým negativním významem a potom by se něco přihodilo, měla bych z toho asi špatné svědomí. A kdo nikdy neslyšel latinské rčení „Nomen omen“? Ano, to znamená, že jméno osoby do značné míry vystihuje jeho povahu, vzhled nebo jinou charakteristickou vlastnost. Po té zkušenosti, co jsme jednomu pejskovi dali jméno Diesel, už takovou chybu neopakujeme. Sice při výběru tohoto jméno jsme sledovali spíše módní značku, ale pravda je taková, že Diesel má skutečně dost pomalý start a trochu delší vedení. Zato ale podává vysoké výkony! Proč se Štěkna (vlastním jménem Diabola) jmenuje Štěkna, asi nemusím vysvětlovat....
Dalším dobrým důvodem pro to, aby měl pejsek jméno s konkrétním významem, je jeho zapamatovatelnost. Například psa se jménem Guliver si zřejmě zapamatuje každý, stejně jako moji Godzilu. Pokud se ale jedná o jméno převzaté například z hebrejštiny, může pěkně znít, může mít pěkný význam, ale jako jméno cizího původu si ho nikdo nezapamatuje. Jako například Jehoah. A proč by si ho vlastně někdo měl pamatovat? Ano, máte pravdu. Volací jméno dám psovi jiné a pak si ho budou pamatovat všichni. Pokud ale doufáte, že psa z vašeho vrhu majitel povede směrem k chovnosti, potom je zapamatovatelnost jména plemeníka celkem podstatná. Když má potom jméno psa několik slov a ještě například cizího původu, nikdo z běžných návštěvníků si nezapamatuje, kterého psa to vlastně viděli v kruhu.
Ke každému člověku se nějaké jméno hodí a u psů to platí stejně. V Čechách se jména dávají štěňatům již ve věku tří týdnů. Sice se nepřisuzují konkrétním štěňatům, ale pro vydání tetovacích čísel si musí chovatel zažádat a poslat jména pro kompletní počet štěňat již v tomto věku. A to je čas, kdy se štěňátka ještě nijak moc neprojevují. My ale žijeme na Slovensku, a tady si můžeme dopřát ten luxus, vybírat jména až v šestém týdnu, kdy už je jasné, komu jaké jméno sedne.
Na našem seznamu bylo asi třicet jmen, ale potřebovali jsme jen osm! A tak jsme pozvali na návštěvu osobu nejpovolanější – tchyni Mirku! Tedy babičku ze strany otce, a otec má přeci do výběru jmen také co mluvit!
Udělali jsme si menší trénink s Casperem na cvičáku, potom grilovačku, a u vínečka jsme probrali jména. Mirka prostě vzala propisku, ty nejhezčí (tedy co mně se líbily nejvíc) samozřejmě škrtla, vymyslela pár nových, a rázem byly všechny výše psané odstavce ty tam… A měli jsme vybráno! Zbytek odpoledne už jsme se bavili jen tím, že jsme jednotlivá jména zkoušeli přidat ke konkrétním štěňatům.
Holky: Enigma, Electra, Elita a Euforia
Kluci: Eldorádo, Esprit, Expert a Eminence
Dobrou noc, štěkníci, dneska už budete usínat každý s novým jménem a jen čas ukáže, kdo bude jaký expert, kdo se dostane do elitní třídy a kdo vymyslí nejlepší šifru…
Katka Houšková
Foto: archiv Katky Houškové, Roman Rakovan
Čtete rádi rubriku „Legendy československé kynologie“, ve které vzdáváme hold opravdu ...
Legendy československé kynologieSlyšeli jste už někdy o albinismu a víte, jaké zdravotní komplikace s ním mohou souviset? ...
Rozhovory o plemeni-->