Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
„Musí pes u hlavolamu klidně stát, aby se uvolnil?“ To je další otázka, na kterou se Lenky Ležalové často ptáte. Pojďme si na toto téma v dnešním dílu seriálu více posvítit. A představíme si rovnou i hlavolam, kde můžete využít pohyb. Takže ne, pes nemusí nutně u hlavolamu stát.
Nejspíš jste si všimli, že psi obecně u hlavolamu často stojí. Mají ale možnost hlavolam obcházet, mohou se volně pohybovat, mohou do hlavolamu stoupat, mohou si k hlavolamu lehnout. Někdy si pes najde pohodlný způsob řešení sám, někdy potřebuje od nás trochu podpory a „navedení“ typem hlavolamu, způsobem nabídnutí, uzpůsobením hrací plochy apod. Jste to právě vy, kteří můžete hraní velmi ovlivnit. Učíte se pozorovat, vybírat materiál, přizpůsobovat. Mám ráda, když se i k hlavolamům přistupuje vědomě. Za určitých okolností je dokonce nezbytný management z vaší strany. Možná máte ale zamotanou hlavu a nejste si jistí, jak se v tom vyznat. Od toho je tu náš seriál. Tentokrát vám přinesu další dávku vhledů a inspirace.
Když se zamyslíte nad pár hlavolamy, a jakým způsobem se dají nabízet (pomohou předchozí články), můžete si uvědomit důležitý fakt. Některé z nich vyloženě podněcují k aktivnějšímu řešení a pohybu. Zatímco jiné zcela naopak přirozeně vedou ke klidnějšímu řešení, kdy je tělo psa víc pasivní.
Podněcují přirozenou potřebu pohybu a prozkoumávání. Jako příklad uvedu rolování. Nebo kartonové míčky, které představím dnes. Patří sem určitě i hra s trubkou, může to být mufinkovník, kruhové hlavolamy nebo víc stanovišť s hlavolamy v rámci jednoho hraní.
Největší prospěch mají psi, které potkáváme ve vysoké energii. Aktivní plemena (teriéři, border kolie, retrívři). Může jít také o přemíru excitace (hodně příjemné nebo naopak z náročné situace). Profitovat by z aktivních hlavolamů mohli také puberťáci (jsou k nezastavení a chvíli nepostojí). Pokud připravím jednodušší hlavolamy, ale víc stanovišť, může to být vhodné uskupení pro seniory (nevydrží už tolik stát, současně je chceme udržovat fit). Ráda využívám tento typ hlavolamů u psů, kteří se běžně se situacemi vyrovnávají spíš pasivitou, ustrnutím.
Průběžným hraním, pozorováním, přizpůsobováním určitě brzy zjistíte, co v jaké situaci preferuje zrovna ten váš pes!
Obecně vybízejí ke klidu. Obvykle jsou typu „ham a vím“. Příkladem může být čuchací dečka, žinylkový mop, hlavolamy nabízené z ruky.
Pokud má pes specifické pohybové potíže nebo nařízený klidový režim, je nezbytné upravit managment hraní. Musíte vše vybrat a nastavit tak, aby hraní bylo bezpečné. Je třeba zamezit pohybu, přetížení určitých partií těla, zajistit pozici vleže. Hodí se nabízet hlavolam z ruky, umístit psa do kenelky.
Samozřejmě, je potřeba hledat rovnováhu. Mít v hlavě, že některé hlavolamy vybízí víc k pohybu, jiné víc ke klidu. Hlavně nezapomeňte s laskavostí pozorovat, přizpůsobovat. Průběžným hraním, pozorováním, přizpůsobováním určitě brzy zjistíte, co v jaké situaci preferuje zrovna ten váš pes. Ono obvykle u hlavolamů nefunguje, že je „jednou oblíbený a bude to tak navždy a napořád“.
(Inspirace od Elišky Šuhaj)
Pro dnešní téma jsem vybrala hlavolam, který můžete využít jak volně na zemi, tak v nějaké nádobě. V obou případech velmi pravděpodobně uvidíte pohyb psa. Nejspíš se také budou lišit styly řešení. Míčky milují psi, kteří mají rádi vytahování. Mnoho psů bude míčky posouvat a kutálet. Zde je důležité, aby škvíry byly dostatečně velké a pamlsky snadno vypadly. To samé budete potřebovat, pokud máte pejska jako já: rád bere předmět do tlamy a pustí ho zase na zem, aby pamlsky vypadly. U pokročilejší varianty zřejmě zaznamenáte přidržení míčku packou. To je v naprostém pořádku, pokud se nejedná o zběsilé hrabání nebo škubání proužků. Frustraci je věnovaný jeden z předchozích článků.
Co budete potřebovat?
vhodné odměny (nedrolivé, nelepivé, různé velikosti)
Když budete chtít psovi zmenšit prostor pro hraní, umístěte míčky na podložku/víko/do misky apod.
Tip: Vytvářejte si pravidelně zásobu roliček. Budou se vám hodit. Míčky jsou totiž obvykle na jedno použití. V závislosti na tom, jak moc váš pes slintá... Materiál se velmi rychle od slin namočí a lepí se. Proto používejte často nový.
Aktivní hlavolamy poskytují psům mentální stimulaci, zábavu a současně díky pohybu dovolují trochu odčerpat energii. Stejně jako u všech hlavolamů, i tady platí „berte v potaz momentální stav psa, jeho energii a potřeby v konkrétní okamžik“. Přeji hodně stimulující zábavy s míčky.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
www.cuchej.cz https://www.facebook.com/cuchej.cz https://www.instagram.com/cuchej.cz
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Další, v pořadí již čtvrtý víkend ve škole trenérů je za námi. Tentokrát chci tuto ...
Testujeme za vásJiří Ščučka je českým průkopníkem ve vzdělávání trenérů zvířat. Na základě svých ...
Moderní výcvik psů-->