Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

Souhlasíte, že dobrman je plemenem elegantním a líbivým? Obyčejného smrtelníka zaujme na první pohled především exteriérem. Jak moc velké „rodeo” je to s tímhle temperamentním elegánem v kruhu? A můžete s ním dosáhnout met nejvyšších, ačkoliv nejste zkušeným výstavním matadorem?


Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu
Kateřina Smětáková 9.1.2025 2885x Rozhovory o plemeni

Ačkoliv je dobrman jejím prvním výstavním psem, dosáhla s ním ve výstavních kruzích nemalých úspěchů. Jaké byly jejich začátky a jak se z jejího dobrmana, kterého láskyplně přezdívá Buráček, stal chovný pes? Přesně tyhle otázky jsme položili i slečně Michaele Prchalové.

Míšo, představila byste nám svého pejska?

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

Náš pes se jmenuje BURSZTYM Z RANCZA SUTAM. Jedná se o importovaného pejska z Polska. Je to tři a půlletý, hnědý, chovný pes plemene dobrman. Říkáme mu Burák nebo Buráček. Věnujeme se momentálně převážně výstavám, kde se nám v kruhu poměrně daří. Bursztyn získal titul Český junior šampion, Český šampion. Nyní usilujeme o titul Českého Grandšampiona. Každopádně navštěvujeme i cvičák, abychom zaměstnali i hlavu. Jelikož Buráčka baví obrany, v budoucnu si snad složíme i nějakou tu zkoušku.

Zvládnout tak temperamentní plemeno v kruhu jistě není žádná legrace. Připravovala jste si pejska na výstavy sama nebo vám někdo pomáhal?

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

No, to teda máte pravdu, je to mazec ukočírovat samce v kruhu (smích). Já jsem byla výstavami nepolíbená. Bursztyn je náš první pes, se kterým chodíme na výstavy a sportujeme. Vzhledem k tomu, že chovatel není z Česka, nebyla možnost takového chovatelského servisu, jako když ho máte „za humny”. Takže jsem se ptala na rady a názory lidí na internetu (smích). Poté mi přátelé ukázali, jak se má tak nějak pes vystavit. Dobrmani se vystavují v tahu, což znamená, že má pes hruď nataženou před sebe. Problém může nastat i v pohybu, jelikož dobrmani mohou mít takzvaný mimochod. Ten není ve výstavním kruhu přijatelný. Nakonec jsme si zaplatili individuální lekce na cvičáku, kde jsme si zkoušeli vystavování, i běh v kruhu. I kurz handlingu jsme absolvovali. Máme za sebou poměrně mnoho výstav, a psa jsem si donedávna vystavovala ještě sama. Nyní ráda využívám služby handlerů.

Zpočátku pro mě bylo vystavování velkou neznámou, ale s pomocí profesionálů jsme nakonec byli v kruhu jako doma!

K uchovnění dobrmana je třeba i pracovní zkouška? Jak se vám s tímto plemenem pracuje?

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

K základní bonitaci a následně uchovnění není potřeba pracovní zkouška. Dobrmani jsou smíšci, klauni a srdcaři v jednom. Poměrně dost lidí připodobňuje dobrmaní povahu k belgickým ovčákům malinois. Burzstyn moc rád cvičí a je vidět, že ho to moc baví. Strašně rád plave, přímo skáče do vody. Co se týče výcviku, má nejraději obrany. Adrenalin a drive při sportovní obraně mu naprosto vyhovuje. Tam se může naplno projevit jeho temperament. Každopádně je dobrman obecně velice temperamentním a chytrým plemenem, které vám toho hodně zrcadlí. Rádi využívají nedůslednosti majitele a dlouho si pamatují – bohužel i právě ty chyby nebo „špatně naučené” cviky. Nedoporučovala bych ho proto úplným začátečníkům.

Pokud vím, tak v ČR mohou složit dobrmani dokonce tři druhy bonitace, jak moc velký je v nich rozdíl?

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

My jsme s Buráčkem členy Dobrman klubu České republiky. Celý bonitační řád naleznete zde. Pod DKČR můžete složit tři druhy bonitace - základní, pracovní a výběrovou. Podmínkou pro základní bonitaci je RTG DKK maximálně 2/2, a výstavní ocenění u psa alespoň VD(velmi dobrý) u feny alespoň D(dobrá) z výstavy klubové nebo speciální ve třídě střední, otevřené, pracovní nebo vítězů(od 15 měsíců věku psa). V případě základního chovu musí mít alespoň jeden z rodičů složenou všestrannou zkoušku z výkonu 1. stupně.

Pracovní bonitace je jiná zejména co do požadavků na složené zkoušky psů a fen. Podmínkou je nejméně všestranná zkouška ZVV2 nebo IGP3, případně zkouška speciální (ZPS2, ZPO2, IFH2, IGP – FH, A3, OB3, ZZP3, ZLP3). Výstavní úspěchy a vyhodnocení RTG jsou stejné jako u bonitace základní.

U výběrové bonitace je podmínkou splnění základní bonitace, RTG DKK maximálně 1/1, výstavní ocenění alespoň 2x výborný od dvou různých rozhodčích (z toho alespoň 1x na klubové nebo speciální výstavě) a úspěšně složená všestranná zkouška 1. stupně podle národního nebo mezinárodního zkušebního řádu ( ZVV1, IGP1).

Na všech třech bonitacích se posuzuje jak exteriér, tak povaha.

Každopádně, pokud si nejste čímkoliv jistí, je nejjednodušší si vždy ověřit informace přímo u poradce chovu.

Pod Dobrman klubem České republiky můžete absolvovat bonitaci základní, pracovní nebo výběrovou. Přesný průběh všech tří bonitací naleznete na jejich webových stránkách!

Je dobrman, stejně jako některá jiná pracovní plemena, také „rozdělený" na pracovní a výstavní linie? Myslíte si, že je mezi nimi znatelný rozdíl?

Ano, i u dobrmanů lze říci, že se plemeno postupem času rozdělilo na pracovní a exteriérové linie. Na povaze to určitě znát bude. Odchovy po pracovních psech budou více temperamentní, a budou mít mnohem větší vlohy pro obrany, nežli štěňátka po čistě výstavních jedincích. Tady nám může trošku napovědět i to, jakou bonitaci mají rodiče. Dobrman není klidným ani líným plemenem. Pokud bych však chtěla předpoklad klidnějšího jedince do rodiny, sáhla bych podle rodokmenu do výstavní linie. Což ale také není vždy jistota, že se i po takovém spojení nenarodí ve vrhu nějaký „dravec”. V tomto směru by vám měl nejlépe poradit chovatel, který přece jenom má možnost štěňátka pozorovat od narození, a může vám doporučit štěně mírnějšího temperamentu.

Jak jsou na tom v současnosti čeští a slovenští dobrmani ve výstavních kruzích?

Toť otázka, já osobně nemám český odchov. Věřím tomu, že kvalitní zvíře je schopné jakékoliv konkurence i v zahraničí. Některé země upřednostňují širší rámce, jiné zase atletické postavy. Ono spíše záleží na vkusu rozhodčího. Standard je sice jasně daný, ale jako u jiných plemen si ho každý rozhodčí může vyložit po svém, případně preferuje určitý tělesný typ psa. Záleží také na tom, zda v určité zemi se posuzují hnědí a černí dobrmani pospolu nebo zvlášť.

Kterých úspěchů si nejvíce ceníte a čeho byste v kynologii ještě chtěla dosáhnout?

Dobrman v kruhu zaujme diváka v postoji i v pohybu

Samozřejmě si cením každého výstavního úspěchu, kterého jsme s Buráčkem v kruhu dosáhli. Osobně obdivuji každého, kdo s dobrmanem jakkoliv pracuje. Ať už se jedná o agility, dogdancing, výstavy či klasickou poslušnost, obrany, stopy... Nejvíce tedy ty, kteří zvládli IGP3. Já nejsem schopná začít se psem stopování. Nějak se mi do toho furt nechce (smích). To se totiž nedá nijak obejít, a všichni si to musejí vyšlapat v terénu. Právem je tedy stopa královskou disciplínou a já z ní mám tak trochu respekt (smích). Každopádně budu ráda, když se začneme věnovat po výstavní kariéře i té sportovní.

Děkuji za rozhovor, a přeji mnoho kynologických úspěchů.

 

Kateřina Smětáková

foto: archiv Michaely Prchalové

Kam dál ...



-->