Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!

Věděli jste, že se v zahraničí těší velké oblibě běžecké závody roztomilých Welsh Corgi a že dvě nadšené kamarádky a paničky pejsků corgi Lenka Růžičková a Nikola Vaňková tuto tradici zavedly již i u nás? Nenechte si ujít krásnou a zábavnou akci, výtěžek z níž bude darován na podporu obecně prospěšné organizace Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené.


Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!
Simona Šimíčková 28.3.2024 932x Charitativní akceTam nesmíte chybět

Na psí louce na Kavčích horách se bude 27. 4. 2024 od 9 hodin konat již čtvrtý ročník Corgi race cupu. Inspirací pro vznik tohoto závodu byly oblíbené corgi dostihy, které se běhají například na dostihových tratích v Kalifornii.

Každý závod má svá pravidla

Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!

Závodníci budou rozděleni do čtyř skupin: Welsh Corgi Cardigan a Pembroke Mladí (pejsci ve věku do 1 roku), Welsh Corgi Cardigan a Pembroke Senioři (pejsci ve věku nad 8 let), Welsh Corgi Cardigan Dospělí (pejsci ve věku od 1 roku do 8 let) a Welsh Corgi Pembroke Dospělí (pejsci ve věku od 1 roku do 8 let). Pejsci v každé kategorii jsou rozděleni do skupin čítajících čtyři až devět běžců. Každý z nich si na závodní plochu vezme jednoho dvounohého vypouštěče a jednoho přivolávače. Zakázané jsou pouze hračky na ploše, nebezpečné a neetické chování. Podpora v podobě fandění je naopak vřele vítána! Přihlášených je 110 závodníků, díky tomuto rekordnímu počtu navštíví letošní závod dokonce tvůrci České knihy rekordů. Chcete být u příležitosti dalšího kuriózního zápisu?

Díky rekordnímu počtu přihlášených psů navštíví letošní závod dokonce tvůrci České knihy rekordů. Buďte tedy také u toho!

S kým vlastně máme tu čest

Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!

Původ Welsh Corgi můžeme hledat ve dvanáctém století na území dnešního Walesu. V hrabstvích Cardiganshire a Pembrokeshire se formovala dvě velmi podobná plemena, docházelo i k jejich vzájemnému křížení. V roce 1925 britský Kennel club uznal Welsh Corgi jako plemeno, prozatím nerozlišoval mezi variantami Cardigan a Pembroke. Teprve od roku 1934 jsou klasifikováni odděleně. Velšský původ má i označení tohoto plemene – „corgi“ znamená „zakrslý pes“.

Dnešní Welsh Corgi Pembroke je na rozdíl od původnějšího Welsh Corgi Cardigana příbuzný belgické šiperce a má blízko i k jiným evropským ovčáckým psům. Obě plemena dnes patří do I. skupiny FCI, konkrétně mezi plemena honácká. Jejich původním využitím byla každodenní práce s velšskými farmáři. Corgiho úkolem bylo přehnat ovce nebo krávy na pastvu, případně sehnat zbloudilé jedince zpět ke stádu a pomoci dovést zvířata na trh nebo zpět na farmu. Malý vzrůst nebyl pro corgiho překážkou, je hbitý a zvířata poháněl chňapáním po patách. V chlévech a stodolách hubil škůdce a po večerech dělal společnost farmářově rodině. V noci zastal roli spolehlivého hlídače.

Z jejich původního určení můžeme správně odvodit, že Welsh Corgi Pembroke i Cardigan jsou kompaktní, mrštní a milují aktivní pohyb v přirozeném terénu

Původním využitím obou plemen Welsh Corgi byla každodenní práce s velšskými farmáři!

Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!

Rozdíly můžeme hledat ve vzhledu. Pembroke díky velkým vzpřímeným uším, šibalským očím a nejčastějšímu červenému zbarvení s bílými znaky připomíná lišku. S tou má společnou i svou chytráckou a rozvernou povahu. Na rozdíl od Pembroka, který se může narodit i bez ocasu, nacházíme podobnost Cardigana s liškou právě v jeho ocasu dlouhém až na zem, který je pro něj typický.

Welsh Corgi Cardigan i Pembroke jsou inteligentní, aktivní a pracovití psi, kteří se svým člověkem rádi dělají jakoukoli aktivitu nebo psí sport. Přijďte se sami na Corgi race cup přesvědčit o tom, jak bravurně může Corgi běhat agility! Ukázka bude součástí nabitého programu.

Welsh Corgi Pembroke se proslavil také díky královně Alžbětě II., jejíž oblibě se těšil. První fenku Susan dostala od svého otce k 18. narozeninám a postupně vlastnila třicet jejích potomků. Více o vztahu královny Alžběty II. a jejích milovaných pejsků se můžete dozvědět právě v sobotu 27 4. od Ondřeje Kubáčka, který byl v roce 2016 po dobu několika měsíců průvodcem v Buckinghamském paláci. Je expertem na britskou královskou rodinu a její historii a také velkým milovníkem Welsh Corgi.

Cardigan i Pembroke mají typickou stavbu těla. Jak je potřeba o ně třeba i z tohoto důvodu pečovat nebo zda je to v některých aktivitách omezuje, se můžete dozvědět ve veterinární corgi poradně, která bude na místě k dispozici.

Oběma plemenům Welsh Corgi jsme se na eCanis před časem již podrobněji věnovali. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, stačí rozkliknout tyto odkazy:

https://www.ecanis.cz/plemena/welsh-corgi-cardigan_60.html#plemeno-clanky, https://www.ecanis.cz/plemena/welsh-corgi-pembroke_61.html#plemeno-clanky.

Přejeme příjemné čtení.

Na své si přijde opravdu každý

Doběhněte si na čtvrtý ročník Corgi race cupu – již za měsíc!

Ať jste zapálenými pejskaři, nebo zkrátka rádi strávíte sobotní dopoledne na čerstvém vzduchu prosyceném přátelskou a radostnou atmosférou, dorazte na Kavčí hory. Kromě nezapomenutelných sportovních zážitků se můžete těšit i na ty gurmánské. Zajistí je Tomáš Záhorský alias Siky se Sikyho gurmánským povozem. Ve své kuchařské historii byl šéfkuchařem v celé řadě světových kuchyní a můžete si ho pamatovat z kuchařské show Prima Mňam aneb Prima vařečka, kde dlouhá léta vařil. 

Ti, kteří se svým pejskem nezávodí, můžou zkusit štěstí a zasoutěžit si alespoň v tombole.

Tak na co ještě čekáte? Připravte si hlasivky na fandění společně se slunečními brýlemi z loňského ročníku, aby vám nic neuniklo, a vyrazte na Corgi race cup 2024!

 

Simona Šimíčková

Foto: archiv Evy Frouzové

 

Facebooková stránka Corgi race cupu:

https://www.facebook.com/groups/618390919254420

Instagramový profil Corgi race cupu:

https://www.instagram.com/corgi_racecup/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->