Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Rusko-ukrajinská krize je tématem číslo jedna ve všech médiích. A protože válka se bohužel nedotýká jen lidí, ale i zvířat, tak ač neradi, musíme se tímto tématem zabývat i my v redakci eCanis. Dnes se budeme věnovat především možnostem pomoci dobrovolníků a dárců, kterým leží na srdci osud ukrajinských zvířat.


Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Válečné konflikty ve světě se nepodepíšou jen na osudech lidí, ale také na osudech zvířat. Jak vypadá současná situace pro psy (a další zvířata) na Ukrajině? Jaké momentálně řeší problémy? A jaké dopady bude mít současná rusko-ukrajinská krize na kynologický svět? Pojďme se podívat na válku okem pejskaře, kynologa a chovatele.

Situace v útulcích je velmi vážná

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Už před zahájením válečného konfliktu bylo na Ukrajině v útulcích více než padesát tisíc psů a koček a počet ztracených nebo opuštěných zvířat se během posledního týdne rapidně zvýšil. Všichni víme, jak rizikové je u nás období kolem silvestra, kdy se ztrácí největší množství psů, kteří jsou vystresovaní ohňostroji a petardami. Dovedete si představit, že takový „silvestr“ trvá již týden? Zvířata jsou pod stálým psychickým tlakem, jsou dezorientovaná z nepřetržitých výbuchů a pokouší se hledat útočiště, které ovšem nemají kde najít. Proto se snaží prchnout ze zasažených oblastí. Další množinou ztracených a opuštěných psů jsou zvířata, o která se nejsou jejich majitelé schopní postarat. Ať už proto, že sami jsou na útěku a prchají do bezpečnější země, kam si svého čtyřnohého psího přítele vzít nemohou, nebo proto, že jim dochází základní potraviny a mají problém uživit sami sebe. Útulky se plní nejen zvířaty nalezenými, ale také zvířaty, která jejich majitelé právě z výše zmíněných důvodů do útulků přinesou či přehodí přes plot.

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Situace v útulcích je velmi vážná, a to nejen pro momentální přetlak umístěných zvířat. V postižených oblastech nefunguje zásobování, útulkům dochází krmivo a nejsou žádné možnosti, kde zakoupit nové. Silnice jsou nebezpečné a pohonné hmoty jsou také nedostatkovým zbožím. Obrovské potíže jsou i s dodávkami veterinárních prostředků a léků.

Okolní země nabízejí různé formy pomoci, výjimkou není ani Česká republika.

Dne 26. 2. jsme již informovali o zrušení veterinárních podmínek pro dovoz psů, koček a fretek z Ukrajiny, co chápeme jako velmi vstřícný krok Státní veterinární správy, která tímto způsobem umožňuje ukrajinským uprchlíkům nevzdávat se svých čtyřnohých přátel během cesty za lepším životem.

https://www.ecanis.cz/clanky/svs-umoznuje-vyjimky-pro-vstup-zvirat-doprovazejicich-valecne-uprchliky-z-ukrajiny_2190.html

Každý může pomoci

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Všechny organizace vyzývají, aby jednotlivci nekontaktovali samotné útulky. Neorganizovaná pomoc by byla více na škodu než k užitku. Základním kontaktem a rozcestníkem pro pomoc Ukrajině je pro Českou republiku organizace Svoboda zvířat https://svobodazvirat.cz, kde se můžete dočíst o momentálních možnostech pomoci jak finančních, tak i osobních. Jste-li občanem Slovenska, potom se můžete obrátit na Zvířecího ombudsmana http://zvieraciombudsman.sk/

Způsoby pomoci jsou pro všechny v zásadě dvě:

Dočasné umístění zvířete v nouzi

Pokud máte zkušenost s dočasnou péčí a možnost přijmout do své péče nějaké zvíře, vyplňte dotazník bit.ly/docasna_pece a zvolte jednu z variant nabídky dočasné péče pro zvíře, případně i nabídku ubytování pro osoby se psem či s jiným zvířetem. Podobným systémem se můžete registrovat i na portálu PesWeb, který je součástí nadačního fondu Psí naděje https://www.pesweb.cz/cz/databaze-dobrovolniku.

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

Finanční dar

Pokud máte zájem podpořit zvířata, která zůstávají na Ukrajině a především tedy útulky, můžete tak učinit přímo přes Svobodu zvířat. Ta organizuje finanční sbírku v České republice, její výtěžek potom odesílá organizaci UAnimals, která finance rozdělí podle potřeby mezi jednotlivé ukrajinské útulky a záchranné stanice. Darovat peníze můžete prostřednictvím této stránky https://www.darujme.cz/projekt/1205979

Co čeká chovatele?

Ukrajinská krize očima kynologa – jak můžu pomoci?

V souvislosti s válkou vždy trpěla především plemena, která mají ve válkou zasažené zemi svůj původ. Ve válkách zkoušených zemích vždy došlo k výraznému poklesu chovu takových plemen a následně logicky i k zúžení chovné základny. A vzhledem k tomu, že Rusko je obrovským exportérem štěňat, můžeme se připravit na omezení dovozu nejen ruských národních plemen, ale také na omezení činnosti chovatelů dalších plemen, jejichž chov je v Rusku vyhlášený.

Jediným ryze ukrajinským plemenem, které by mohlo být ještě více ohroženo, než jsou plemena ruská, je ODIS. Pokud jste nikdy o tomto plemeni neslyšeli, potom si nenechte ujít zítřejší rozhovor s českou chovatelkou tohoto plemene Markétou Sojkovou.

Nezbývá, než si přát, aby se rusko-ukrajinský konflikt co nejdříve vyřešil a aby co nejméně trpěli lidé i zvířata. Do té doby jménem celé redakce děkujeme všem, kteří pomáhají.

Katka Houšková

Foto: Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->