Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čtyřnozí četníci 28 – Škodní událost

Také jste si oblíbili poutavý a historicky podložený seriál s názvem „Čtyřnozí četníci“? Bohužel všechno pěkné jednou končí a my vám tentokrát nabízíme už poslední díl našeho putování do dob dávno minulých, kde hlavními hrdiny příběhů jsou nejen četníci, ale i jejich služební psi. Jsou to historky tak skutečné, že se na ně hned tak nezapomíná… A kdo jiný by se s námi měl rozloučit než strážmistr Votruba a jeho věrný četnický pes Alto. Příjemné čtení!


Čtyřnozí četníci 28 – Škodní událost
JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. 3.9.2018 678x Četnické příběhy
Celkem 28 článků z rubriky: Četnické příběhy

Úvodní foto: Zaslání kvitance

Po absolvování redresurního kursu se Altova výkonnost ještě zvýšila. Počátkem května 1935 v případě krádeže 14 slepic z kurníku v obci Zběhy v obvodu četnické stanice Šarlužky-Kajsa vypracoval Alto zhruba 500 kroků dlouhou stopu. Ta vedla přes pole a zahrady až k domku dosud netrestané dělnice Pavly Gregušové, kde v komoře vyštěkal v sudě ukryté dvě živé slepice z odcizených. Při dalším šetření bylo četníky zjištěno, že Gregušová ostatní odcizené slepice již prodala na trhu v Nitře. Pro uvedenou krádež byla oznámena a nadále byla vedena zlodějka drůbeže, což o ní doposud místnímu četnictvu nebylo známo.

V pátek 22. května 1936 časně ráno telefonicky dožádala četnická stanice Komjatice v okrese Nové Zámky vyslání služebního psa k případu vloupání do skladiště na nádraží a odcizení různého zboží a potravin v ceně přes 6.000 Kč. Dle Altem vypracované stopy pachatelé činu odešli směrem k obci Komjatice a v kypré půdě zanechali stopy bosých nohou, které byly vyfotografovány a odlity do sádry. Stopa vedla až k silnici z Nových Zámků do Nitry, kde ji Alto vzhledem k velké frekvenci chodců a povozů ztratil. Strážmistr Votruba však vyhledal stopu pachatelů na druhé straně silnice a Alto odsud ve stopování pokračoval ještě více než 200 kroků, do zahrad a zastavil se až před domem Josefa Vanka, kde stopu nadobro ztratil, díky přítomnosti většího počtu osob. Přesto byl Josef Vanko jeho společník Jan Smolarík, z oba Komjatic, díky odcizeným věcem nalezeným při domovních prohlídkách usvědčeni ze spáchání uvedené krádeže, zatčeni a dodáni pro zločin krádeže ke krajskému soudu v Nitře.   

Alto byl opět hrdinou dne. Ale žádný strom neroste až do nebe. Časně ráno 24. července 1936 se strážmistr Votruba vydal s Altem na nácvik stopování do polí u Drážovec. Při zpáteční cestě šel Alto bez košíku volně u levé nohy svého pána a jelikož byl po cvičení, tak zrychleně dýchal. Na louce u Nitry potkali služebnou Giselu Strečkovou z Iragské ulice č. 5, která byla oblečena do bílých šatů a černého gumového pláště. Při míjení nadul vítr Strečkové rozepnutý plášť, který zašelestil a zavlál směrem k Altovi. Alto okamžitě zareagoval a spíše z hravosti po plášti chňapnul a roztrhl ho i s bílými šatami. Strečková začala v úleku okamžitě volat o pomoc. Přestože strážmistr Votruba psa okamžitě vyzval povelem k poslušnosti a tento uposlechl, vnikla služebné škoda na oděvech ve výši 150 Kč na plášti a 15 Kč na šatech, jejíhož proplacení se poškozená dožaduje.

Pro tyto případy byli všichni služební četnictva, bez ohledu zdali se jednalo o psy erární či soukromé, pojištěni u První české vzájemné pojišťovny. Jednalo se o první případ, kdy Alto způsobil škodu na cizích předmětech, samozřejmě s výjimkou případů oprávněného použití služebního psa při výkonu bezpečnostní služby. Strážmistr Votruba po návratu na pátrací stanici vypsal předepsaný tiskopis „Zpráva o škodě“, kde podrobně uvedl, jak k události došlo a zaslal ho První české vzájemné pojišťovně v Praze. 

Po obdržení prohlášení poškozené, že ke vzniku hlášené škody skutečně došlo, pojišťovna tuto uhradila prostřednictvím Poštovní spořitelny.

 

čtyřnozí četníci
Obálka knihy Četnický pes Alto

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÝ PES ALTO, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha byla vydána i v elektronické podobě, která je k dostání na www.kosmas.cz.  Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý.