Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čtyřnozí četníci 25 – Alma

Krásné pondělí všem fanouškům čtyřnohých četníků! Další díl oblíbeného seriálu, který pro nás zpracoval četník Michal Dlouhý, je zde. Tentokrát se vypravíme do Chotusic zavzpomínat na posledního kutnohorského četníka a jeho četnického psa – fenku Almu.


Čtyřnozí četníci 25 – Alma
JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. 2.7.2018 8094x Četnické příběhy

Úvodní foto: Osazenstvo kutnohorské pátrací stanice se služebním psem

Padesátým a posledním četníkem, který na kutnohorské pátračce sloužil, byl strážmistr Bohumil Boháč. Nastoupil 1. prosince 1941 na místo psovoda se služebním psem, německým ovčákem Almou, se kterým právě ukončili kurs v Pyšelích.

Alma měla svoji premiéru 14. prosince 1941 ve Chotusicích, kde došlo během noci ke vloupání do hostince Josefa Douděry.

Na telefonické vyžádání četnické stanice Čáslav k případu vyjela automobilem Tatra hlídka pátračky pod velením praporčíka Votruby, složená ze strážmistrů Boháče a Ramajzla a služebního psa Almy.

Od velitele čáslavské stanice vrchního strážmistra Antonína Smolíka se na místě činu dozvěděli, že neznámí pachatelé rozbili okenní sklo u kuchyně, kterým se snažili vniknout do hostince. Byli však jeho majitelem vyplašeni a utekli, aniž by stačili cokoliv odcizit.

Na místě byly nalezeny stopy gumových podrážek, které praporčík Votruba zajistil odlitím do sádry. Alma uvedená na stopu tuto sledovala zahradou a dále po okraji lesa až k obci Jakub, kde stopa skončila u místního románského kostela.

Obhlídkou kostela, bylo podle stejných stop gumových podrážek zjištěno, že se do něj pronásledovaní pachatelé vloupali. Vlezli na kůr kostela, kde uřízli provaz od zvonu, na němž se spustili dovnitř kostela. Tam vylomili dvířka u svatostánku, vyjmuli monstranci, která zůstala bez poškození pohozena na zemi. Na skle monstrance byly nalezeny a zajištěny slabé otisky prstů.

Od kostela Alma sledovala stopu po silnici do Církvice a dále směrem na Čáslav, kde byla zadržena dvojice mužů v nichž byli zjištěni potulní brusiči Jaroslav Vondra  z Čáslavi a Josef Fanta z Běstviny. Josef Vondra byl z obou činů usvědčen podle gumových podrážek. Oba pachatelé byli dodáni do vazby okresního soudu v Čáslavi, kde byli vyfotografováni a byly jim odebrány otisky prstů.

Při zkoumání na Ústředním četnickém pátracím oddělení v Praze bylo zjištěno, že otisk prstu zajištěný na monstranci jakubského kostela je od pravého ukazováku Josefa Fanty.

Počátkem roku 1942 obdržely všechny četnické pátrací stanice rozkaz velitele Ústředního četnického pátracího oddělení podplukovníka Oldřicha Pinkase čís. jedn. 607/42 ze dne 2. ledna 1942 na základě kterého měli velitelé jednotlivých pátracích stanic zpracovat aktuální seznamy příslušníků četnických pátracích stanic. Stav kutnohorské pátrací stanice byl podle spisu čís. jedn. 39 int./1942 podepsaného praporčíkem Hubeným ke dni 13. ledna 1942 následující:

praporčík Rudolf Hubený - pověřen vedením pátrací stanice

praporčík Rudolf Votruba - zástupce

štábní strážmistr Rudolf Poskočil - pomocná síla

štábní strážmistr Jindřich Stehlík - kancelářský pomocník

štábní strážmistr Antonín Kuchinka - pomocná síla

štábní strážmistr Ladislav Dvířka - kancelářský pomocník

štábní strážmistr Josef Kudlík - kancelářský pomocník

štábní strážmistr Josef Borecký - fotograf

štábní strážmistr Jaroslav Pospíšil - fotograf

štábní strážmistr Alexander Carbol - pomocná síla

štábní strážmistr Otakar Chaloupka - pomocná síla

štábní strážmistr Jan Boček - pomocná síla

štábní strážmistr Václav Krejčí - pomocná síla

štábní strážmistr Bohumil Šivr - pomocná síla

štábní strážmistr Emil Lacina - pomocná síla

štábní strážmistr Karel Löffelmann - I. řidič služebního automobilu

strážmistr Josef Vachek - I. řidič služebního automobilu

strážmistr Jaroslav Vašák - pomocná síla

strážmistr František Ramajzl - II. řidič služebního automobilu

strážmistr Bohumil Boháč - psovod

Potulní brusiči a zločinci z povolání Jaroslav Vondra a Josef Fanta, vypátraní služebním psem Almou, byli na základě zanechaných stop, způsobu provedení a věcí nalezených u nich při domovních prohlídkách usvědčeni z řady krádeží vloupáním spáchaných v měsících listopadu a prosinci roku 1941 v okresech Čáslav a Ledeč nad Sázavou.

Byli eskortováni ke kutnohorskému krajskému soudu, kterému byli udáni pro řadu zločinů krádeže.

čtyřnozí četníciObálka knihy Kutnohorská pátračka na stopě

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého KUTNOHORSKÁ PÁTRAČKA NA STOPĚ, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha byla vydána i v elektronické podobě, která je k dostání na www.kosmas.cz.  Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
-->