Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Chtěli byste se zase posunout o krůček kupředu v rámci vzájemné komunikace se svým psem a porozumění jemu samotnému? Sice to není jen tak, ale stačí se podívat, jak to fungovalo dříve a jak to dodnes funguje ve volné přírodě. A možná vás tak trochu popostrčí i následující článek…


Co nám přináší soužití se psem? 5. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 10.5.2021 46886x Jak na to?

V dostupných statistikách je uváděno, že skoro polovina domácností České republiky sdílí svoji přítomnost se psem. Ve světě je to o trochu nižší procento. Z těchto čísel lze usuzovat, že domácí zvířata jsou mezi námi oblíbená.  Jsme rádi, když jsou nám psi nablízku. Pes působí pozitivně na naši psychiku. Má také pozitivní vliv na rozvoj dětí. Je prokázáno různými studiemi, že nás jeho přítomnost uklidňuje, pomáhá nám při zotavování po nemocech, dokonce zlepšuje naší starostlivost o sebe sama.

Proč si pořizujeme psa?

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Pro mnoho lidí je pes neodmyslitelnou součástí jejich života. Zamysleme se teď spolu, proč tomu tak je? Již v dětství jsem tíhla k přírodě. Měla jsem pocit, že my lidé patříme do přírody. Je nám tam dobře, dobíjí nás energií, sdílí svou moudrost a učí nás. Na druhou stranu jsem také pozorovala, že se lidé, možná i nechtěně, od přírody postupně velmi vzdalují. Tehdy jsem nevěděla, proč to takto cítím. Až jednou se mi k rukám dostal velmi starý příběh z Afriky o komunikaci lidí a zvířat. Vypráví o tom, že na Zemi žily bytosti – lidé, kteří byli v dávných dobách součástí přírody stejně jako jiné bytosti – zvířata. Tyto bytosti žily společně jako součást přírody. Navzájem si rozuměly vzájemným vnitřním napojením. Rozuměly si beze slov. Tak jak je to mezi zvířaty dodnes. Krásné porozumění bytostí se vytratilo, když byli lidé obdarováni řečí. V tomto příběhu je psáno, že dar dostali lidé proto, aby mohli být lépe ovládáni vnější mocí. Lidé brali řeč nejdříve jako velký dar. Ovšem jen do té doby, než pochopili, že tímto darem mnohé ztratili. Ztratili svou úžasnou schopnost žít se zvířaty v jednotném prostoru a navzájem si rozumět beze slov. Ať je již tento příběh pravdivý nebo ne, mně se velmi zalíbil. Skrývá v sobě krásnou myšlenku vzájemného porozumění mezi lidmi a zvířaty.

Se psem nám je prostě dobře

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Každý z nás má tuto schopnost porozumění v sobě ukrytou. Pravděpodobně i proto tak velké procento lidí vyhledává přítomnost zvířete, které by s nimi sdílelo společný prostor. Některým z nás funguje soužití na jedničku, ve vzájemném respektu a lásce. V jiných soužitích se ale z nějakého důvodu objevují překážky a problémy. Věřte, že všechna nedorozumění je možné řešit. Vím, že pes ani člověk od přírody nejsou zlé bytosti. Když se vyskytují problémy, je mnohdy jen důležité mít správné informace, které pomohou zlepšení stavu. Spolu se zájmem, ochotou vynaložit nějaký čas a energii, se vztah rozvíjí k příjemnému soužití. Každý jsme obdarován porozuměním beze slov, jen na různé úrovni pochopení a cítění. To, co je vám ještě ukryto, to můžete jednoduše rozvíjet učením.

Ať již spatřujete krásu v uvedeném příběhu nebo vám přijde nesmyslný, faktem je, že většina lidí vyhledává přítomnost „němé tváře“. Mnozí z lidí si již bez psa nedokážou život představit.

Je nám s nimi prostě dobře.

Pes působí pozitivně na naši psychiku!

To vypadá, jakoby mi četl myšlenky…

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Přemýšleli jste někdy nad důvodem, proč máte psa? Nebo proč byste si jej rádi pořídili?

Důvodů může být mnoho. Pes je pro někoho dobrou společností v osamělosti, pro někoho ochráncem jeho majetku (zvyšuje bezpečí), nebo důvodem, proč začít chodit na procházky (více se pohybovat). Pes působí pozitivně na naši psychiku. Má pozitivní vliv také na rozvoj dětí. Je prokázáno různými studiemi, že nás jeho přítomnost uklidňuje, pomáhá při zotavování po nemocech, dokonce zlepšuje naši starostlivost o sebe sama. Pes s námi sdílí bezpodmínečnou lásku. Má nás rád takové, jací skutečně jsme. Toto vše umí, aniž by potřeboval umět mluvit. Komunikuje s námi lidmi jiným způsobem – nejen postojem těla, projevem emocí, ale také jakýmsi bližším napojením. Slyšela jsem již mnohokrát lidi říkat: „On se chová, jakoby mi rozuměl.“ nebo „To vypadá, jakoby mi četl myšlenky.“ atd.

Snažte se porozumět

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Psi s námi v partnerském vztahu sdílí sebe sama – svou energii, svou přítomnost i pozornost. Komunikují způsobem, který podle zmíněného příběhu znají z minulosti. Teď je již jen na nás a naší ochotě, chtít porozumět bytostem, které s námi žijí. V partnerství se psem sdílet naši opravdovost a jedinečnost. Rozvíjet naše skryté schopnosti tak, aby naše soužití bylo příjemné a láskyplné pro obě strany (pro obě bytosti, pro oba partnery). Rozvíjet naši komunikaci tak, aby naše partnerství fungovalo, co nejlépe. Naučit se vnímat, naslouchat, rozumět, podporovat, sdílet, cítit a být. Komunikace dvou partnerů není mnohdy tak jednoduchá tak, jak bychom si přáli. Naše lidské vyjadřování je komplikované a ovlivněné množstvím věcí, které se do komunikace ani vztahu nepatří. Věřte, že není složité si zjednodušit soužití s parťákem a vzájemné hlubší porozumění. Je to proces sebepoznání, který se může zdát nesnadný. Stačí porozumět hloubce komunikace, která probíhá mezi psem a člověkem a zjednodušit své aktivity. Stát se pejskovi přirozeným průvodcem společným životem. Zklidnění emocí, zlepšení doručení informace k pejskovi, zlepšení rozhodování v různých situacích i zvýšení důvěry ve vztahu vám pomůže se mílovými kroky dostat k úspěchům, které si zasloužíte.

Potřebovali byste pomoci?

Co nám přináší soužití se psem? 5. díl

Vnímáte, že již nyní se ve vašem partnerství projevuje něco, co byste si přáli zlepšit? Pro usnadnění vašich kroků v učení se a vhodnou podporu společně s vámi ráda objevím viditelné příznaky i neviditelné zdroje vašich nedorozumění. Jsem vašim průvodcem komunikací se psem, kdy nebudete na překonání překážek sami. V bezpečí se učíme nové věci a odstraňujeme to, co vaše partnerství tíží. Naše snažení směřuje k tomu, abyste nejen vyřešili problémy, ale také jste se úspěšnými kroky dostali ke spokojenému partnerství a v budoucnu věděli, jak zvládnout různé situace. Stručně o komunikaci se psy si můžete poslechnout ZDE.

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

 

Foto: archiv Michaely Drábkové, Jitka Metličková

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Znáte Michaelu Drábkovou?

Míša je koučkou pro komunikaci se psy a ráda vám vždy pozitivní metodou pomůže:

 • POROZUMĚT, jak se na každou chvíli se psem těšit a nepřemýšlet o tom, co vám nejde,
 • PŘEČÍST chování psího partnera,
 • NALÉZT způsob, jak to udělat, abyste byli partneři, kteří si rozumí,
 • jak MLUVIT BEZE SLOV,
 • USKUTEČNIT vztah v respektu a důvěře,
 • čím nebo jak ODSTRANIT problémové chování,
 • jak vychovat psa „do nepohody” a KE ŠŤASTNÉMU SOUŽITÍ.

Setkání je vhodné pro dítě, štěně, dospělého člověka či dospělého nebo i staršího psa.

Nezáleží na tom, jste-li začátečník či máte již několikátého psa. Nezáleží na tom, jak trénujete nebo co se psem děláte za sporty. Vše, co vám funguje, Míša podpoří a to ostatní ve spolupráci s vámi posune k úspěchu, který si budete přát.

 

Soutěžili jste v roce 2020 v našem Adventním kalendáři o dárkový poukaz právě od Míši Drábkové? Pokud ano, jistě jste si přečetli náš společný rozhovor, pokud ne, můžete si ho zde připomenout:
https://www.ecanis.cz/clanky/mym-poslanim-je-pomahat-pejskum-_1709.html?nahled&fbclid=IwAR0BaSnWdt6hECuQvGEJxUBItPlglYPj479ZIliNptMuftL-c9LQ9bKVnKY

 

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


  Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)  -->