Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost 2. díl

Máte už svého nového čtyřnohého parťáka doma a řešíte právě, jak co nejlépe nastartovat vzájemné soužití a abyste si spolu také dobře rozuměli? Pak by vám mohlo hodně pomoci následující povídání koučky pro komunikaci se psy Míši Drábkové…


První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 12.2.2021 49426x Jak na to?

V minulém článku jsme si napsali, co vše je potřeba připravit pro příchod štěňátka a co všechno doporučuji promyslet, než si jej přivezeme domů. A tentokrát si povíme, které první kroky velmi doporučuji zvládnout a neopomenout. I když se následující doporučení mohou jevit člověku jako zanedbatelné činnosti, věřte, že pejskovi velmi pomohou od nedorozumění v budoucnu.

Abychom si rozuměli…

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl

Vybrali jste pejska u dobrého chovatele nebo dali možnost pejskovi z útulku mít u vás láskyplný domov? Já věřím, že když se nám pejsek dostane do života, tak je to vždy to nejvhodnější stvoření, od kterého se během společného života přiučíme my, i které se bude učit od nás. Od začátku je dobré budovat vztah založený na jednoznačné a pochopitelné komunikaci. My lidé jsme pro pejsky svým chování i přístupem ve vztahu mnohdy velmi komplikovaní a nepochopitelní. Příchodem pejska se z rodiny stává jeho smečka, kde hraje každý jedinec svou roli. Rolím a dohodám ve smečce se budeme podrobněji věnovat příště. Každý člen smečky přispívá k dobrému chodu tohoto týmového společenství a má také zodpovědnost za následování společných dohod či domluvených pravidel fungování. Je potřebné, aby všem ve smečce bylo vzájemné každodenní soužití jasné, protože jen takto zajistíme porozumění. Je velmi důležité si uvědomit, že již první kroky s pejskem v novém prostředí rozhodují o nedorozuměních, která mohou tvořit budoucí problém.

Jak to bude doma fungovat? 

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl

Před příchodem pejska si vše promyslete a v rodině vše prodiskutujte. Tím mám na mysli ujasnit si do co největších detailů:

 • kde bude mít pejsek své místo (pelíšek, své křeslo, boudu…)
 • kam si přejete, aby měl přístup a do kterých místností nebo míst si nepřejete, aby chodil
 • kde bude spát (např. jeho pelíšek, jiná místnost, s vámi v posteli…)
 • kde bude mít misku s vodou tak, aby k ní měl volný přístup po celý den
 • kam se bude chodit venčit (vevnitř nebo ven?). Tento bod zde uvádím záměrně, protože pokud si přejete, aby chodil vykonávat své potřeby ven, velmi nedoporučuji mu nechat „záchod” (plínka, noviny či jiné označené místo pro čurání) doma. Z praxe vím, že se toto dělá a poté mě lidé vyhledávají s problémy, jak pejska odnaučit čurat doma. Důležité je si uvědomit, že jakmile se něco stane, co si nepřejeme, tak je potřebné pejskovi ukázat, co přesně v této situaci chceme, aby udělal. Pokud mu jednou ukážeme, že se čurá doma, tak to bude brát jako dohodu a každá změna bude pro vás oba náročnější, než když se to společně od začátku naučíte správně.
 • jak budete během dne společně fungovat – kdy budete chodit na procházky, kdy se bude podávat večeře, kdy bude pejsek doma sám atd. V tomto bodě je nutné zvážit, jak zorganizovat a nastavit vaše budoucí fungování na základě toho, co musíte dělat (chodit do práce na určitou dobu) i co si přejete dělat (koníčky, sporty…).
 • co vše pejska potřebujete naučit pro jednoduché společné soužití. Např. jízda autem či v dopravních prostředcích, utírání tlapek, když se vrátíte z procházky, nesežrání upadnutého salámu při vaření či dobrot ze stolu atd.
 • a další, na které přijdete, že jsou důležité pro ujasnění přístupu každého z členů vaší rodiny.

Nyní již budete na příchod svého chlupáčka připraveni a budete k němu mluvit jednodušším jazykem, který mu usnadní jeho porozumění co dělat a co případně není vhodné pro bezproblémové soužití.

Poznávání nového domova

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl

Jakmile pejska přivezete domů, bude pro něj vše nové a cizí. Je vhodné jej při prozkoumávání prostoru nenechat v nejistotě, ale provést jej prostorem. Ukázat mu, co kde je, ukázat mu každý kout nového domova a seznámit jej s ostatními členy smečky, jak lidmi, tak i se zvířaty (křeček, zajíček, slepice…). Dokonce je vhodné věnovat se i takovým drobnostem, jako jsou kytky na zahradě nebo plot, za kterým zůstáváte doma. Takto se připravíte jednoduše na budoucí „nepravosti”, které vznikají z neprozkoumání celého prostoru a jeho možností. Již další den po odběru se pejsek bude více rozkoukávát a začne „ochutnávat” vše, co je možné vzít do tlamičky, sežrat, vyhrabat na zahradě atd. A zvláště v tom případě, když nebude mít možnost svoji energii vyběhat (venku na procházce nebo se unavit hrou).

Poznávání nových věcí neodkládejte na dobu, až bude pejsek starší nebo moudřejší, nebo se zklidní atd.!

Zahrada nenahrazuje procházku

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl

Nezapomínejte, že i pejsek, který má zahradu, tak je potřebné, aby měl pohyb na procházce. Toto je podstatné pro jeho přirozený rozvoj – objevování nových lidí, míst, pachů, psích kamarádů. Čím dříve a s čím větším počtem věcí se zvládnete společně s pejskem seznámit v plném bezpečí a za příjemného pocitu, tím to pro vás bude lepší. Neodkládejte nic na dobu, až bude pejsek starší nebo moudřejší, nebo se zklidní atd. Neopravením situací, které se dějí a nenavedením pejska do správného konání ihned v dané situaci, si pouze zakládáte na budoucí překážky.

Nikdy není pozdě

První hodnotné kroky pro vaši pohodovou budoucnost	 2. díl

Přeji vám, ať jsou vaše první společné kroky příjemné a tvoří základ pro vaše pohádkové soužití. Pro ty z vás, kteří již pejska máte delší dobu a ne vše jste na začátku promysleli nebo zvládli, není nikdy pozdě udělat krok k lepšímu porozumění následováním popsaných doporučení. Pejsek se totiž učí každou minutu svého života a je rád, když se s vámi může učit novým věcem. A to i případě, když je starší. Nikdy není pozdě začít s učením se novému. Pokud nevíte, jak ve smečce vaše soužití sjednotit, jak provést pejska k pochopení toho, co po něm chcete, aby udělal, nebo existuje-li u vás již nějaké nedorozumění, neváhejte najít si zkratku k vašemu vzájemnému porozumění. Inspirací toho, jak i zdánlivě nenapravitelnou situaci lze zlepšit, vám může být příběh agresivní fenky z minisérie: "Jak z neposlušného chlupáče udělat psího andílka". Odebírejte kanál, ať vám žádný další příběh neunikne.

 

 

Foto: archiv Michaely Drábkové, Alena Vanžurová, Michaela Weidnerová

Znáte Michaelu Drábkovou?

Míša je koučkou pro komunikaci se psy a ráda vám vždy pozitivní metodou pomůže:

 • POROZUMĚT, jak se na každou chvíli se psem těšit a nepřemýšlet o tom, co vám nejde,
 • PŘEČÍST chování psího partnera,
 • NALÉZT způsob, jak to udělat, abyste byli partneři, kteří si rozumí,
 • jak MLUVIT BEZE SLOV,
 • USKUTEČNIT vztah v respektu a důvěře,
 • čím nebo jak ODSTRANIT problémové chování,
 • jak vychovat psa „do nepohody” a KE ŠŤASTNÉMU SOUŽITÍ.

  

Setkání je vhodné pro dítě, štěně, dospělého člověka či dospělého nebo i staršího psa.

Nezáleží na tom, jste-li začátečník či máte již několikátého psa. Nezáleží na tom, jak trénujete nebo co se psem děláte za sporty. Vše, co vám funguje, Míša podpoří a to ostatní ve spolupráci s vámi posune k úspěchu, který si budete přát.

Soutěžili jste v roce 2020 v našem Adventním kalendáři o dárkový poukaz právě od Míši Drábkové? Pokud ano, jistě jste si přečetli náš společný rozhovor, pokud ne, můžete si ho zde připomenout:
https://www.ecanis.cz/clanky/mym-poslanim-je-pomahat-pejskum-_1709.html?nahled&fbclid=IwAR0BaSnWdt6hECuQvGEJxUBItPlglYPj479ZIliNptMuftL-c9LQ9bKVnKY

 

http://www.pespartak.cz/
http://www.znakovarecpropsy.cz/
https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
Plemeno

  Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)  -->