Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Jste zvyklí používat klikr nebo byste s tím chtěli brzy začít? A slyšeli jste někdy o klikru se zabudovaným teleskopickým ukazovátkem? Pojďte se tedy nyní s touto novinkou blíže seznámit!


Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?
red. 6.2.2021 5780x Soutěže na eCanis

Jednu z průkopnic tréninku pozitivní motivací a nekorunovanou zakladatelku klikr tréninku Karen Pryor zná alespoň z doslechu asi většina moderních pejskařů. Věděli jste ale, že pod její „značkou“ se na trhu objevil i speciální klikr? Čím je však tato revoluční pomůcka jedinečná, se dozvíte v následujícím rozhovoru a třeba se vám podaří ji u nás i vyhrát.

Někteří z našich čtenářů možná ještě ani netuší, co to vlastně je ten klikr a k čemu je vůbec dobrý?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Klikr je zvukové zařízení, kdy pejsek po zaslechnutí zvuku, které tato pomůcka vydává, dostane pamlsek. Jedná se tedy o označení žádoucího chování. Zvuk je výrazný, ale ne nepříjemný, prostě je unikátní a pro psa dobře rozlišitelný. Je to v podstatě náhrada slovní pochvaly od psovoda. Většina z nás včetně mě totiž trpí nešvarem toho, že nepoužívá jednoznačné slovo pro to, co pes provedl správně – výborně!, jo!, to je pes!, to je pašák!, šikulka! atd.  atd. Klikr neměnným cvaknutím řekne totéž a pro psa je to srozumitelné. V praxi je to tedy tak, že pes správně vykoná povel, my klikneme a hned poté přichází odměna. Aby pes nám i klikru věřil, musí odměna přijít opravdu pokaždé, když pes jeho zvuk uslyší.

Čím je tedy výjimečný právě klikr Karen Pryor a kde se vyrábí?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Tento klikr navrhl renomovaný trenér Terry Ryan, který spolupracuje s Karen Pryor v rámci její Clicker Academy v USA a říká o něm: „Kombinace Clik Stik® uvolní jednu z trenérových rukou!“ Je to skvělý nástroj pro výuku cílení, protože obsahuje integrované teleskopické ukazovátko, které se dá vytáhnout až do délky 60 cm, přitom ale zůstává lehký a stále dobře ovladatelný. Po zasunutí ukazovátka samozřejmě funguje jako běžný klikr. Hezký design už je pak jen takovou třešničkou na dortu!

Klikr vzhledem k tomu, že slouží právě k označování žádoucího chování, je vhodný pro všechny psy, které něco učíme, a chceme je to učit pozitivně!

Můžete nám prozradit něco bližšího přímo o Karen Pryor a o její akademii?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Karen Pryor je uznávanou trenérkou, spisovatelkou – autorkou bestseleru „Svého psa nestřílejte!“, a v podstatě zakladatelkou klikr tréninku. Karen nejprve cvičila delfíny, a pro správné označování jejich chování používala píšťalku. Psím trenérům se nápad označování chování líbil, ale právě píšťalka jim přišla nepraktická. V roce 1991 se Karen setkala s Gary Wilkesem, který navrhl použít dětskou žabku – Karen jeho nápad vyzkoušela a tak byly položeny základy tréninku s klikrem. Později si založila svou vlastní akademii pro výcvik a chování zvířat (KPA). Karen Pryor učí ve všech svých kurzech, že efektivní je bezsilový přístup. A cílem je samozřejmě vybudovat komunitu trenérů pozitivního posilování. Tedy v akademii můžete absolvovat kurz a získat certifikát.

Tým členů akademie se skládá z takových velikánů, jakým je např. Ken Ramirez, kterého jsme měli tu čest v Praze přivítat a dokonce jsme se na jeho semináři jako Bouda i shop.vboude.cz podíleli.

Vraťme se ale k integrovanému teleskopickému ukazovátku. Na co všechno lze použít?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Od učení triků, kdy pes má sledovat určitý předmět nebo rekvizitu, například i tak, že jde před psovodem, ten drží v ruce předmět typu tyčky, deštníku apod., a pes tento předmět po celou dobu do ukončení cviku sleduje. To je samozřejmě výborné pro dogdancigové závody, ale může to samozřejmě pomoci i u problémového chování psů, když ho potřebujeme provést nějakou jemu nepříjemnou situací, či prostředím, tak jej můžeme odprostit od řešení vlivů právě tím, že jej necháme „něco sledovat“. Ukazovátko je také geniálním prostředkem pro vysílání psa na dálku.

Jak se tato pomůcka vlastně ovládá a není příliš velká do ruky?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Klikr obsahuje viditelné tlačítko, které se dobře mačká. Také se velmi dobře drží bez ohledu na to, zda jste pravák, či levák. Ukazovátko se vysouvá mechanicky, klikr je manuálně funkční, neobsahuje žádné baterie. Jako bonus je součástí rukojeti i klip pro snadné přenášení např. na pamlskovníku, nebo za pasem.

Za jak dlouho pes pochopí, že za kliknutí přijde odměna?

Přijde mi, že poměrně rychle. Učí se to tak, že zmáčkneme klikr, ten vydá zvuk a pes dostane odměnu, a to pořád dokolečka. V tuto chvíli po pejskovi nechceme vůbec nic. Jen CVAK a odměna. A to se psům líbí! Mají pocit, že dostávají mlsku za nic, a my je přitom cíleně připravujeme na klikr výcvik.

Je klikr vhodný pro všechna plemena a třeba i pro štěňátka? Je něco, na co je opravdu potřeba dát si pozor?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Klikr vzhledem k tomu, že slouží právě k označování žádoucího chování, je vhodný pro všechny psy, které něco učíme, a chceme je to učit pozitivně. Je tedy pro každého psa i štěně, ale možná se nehodí pro všechny psovody. Je potřeba dobře vědět, co chceme, a najít ten pravý moment, kdy klikneme, a tedy předáme pejskovi informaci: „Ano, udělal si to dobře.“ Je důležité, aby i když se „uklikneme“, tedy odklikneme něco, co jsme nechtěli, tedy i to, co pes udělal špatně, musí vždy následovat odměna. Jinak by pes přestal klikru věřit a zmátli bychom ho. Většinou existují praktické návody na internetu, v jiné době, než v této samozřejmě i klikr semináře.

Doporučuji novým „klikařům“, ať se podívají na různá videa, i na FB má právě akademie Karen Pryor svou stránku, kde se často sdílí různé užitečné ukázky, triky, postřehy…

A o co se soutěží tentokrát, je asi jasné, že?

Ano. Soutěžíme o Klikr Karen Pryor s teleskopickým ukazovátkem v hodnotě 485 Kč.

O CO SE HRAJE?

Co byste řekli na klikr od Karen Pryor?

Výherce získá Klikr Karen Pryor s teleskopickým ukazovátkem, který může využít buď sám pro sebe, nebo ho někomu ze svých blízkých nechat zaslat jako dárek.

PODMÍNKY SOUTĚŽE

Facebook

  1. Dej like facebookové stránce eCanis (https://www.facebook.com/psicasopis) včetně tohoto příspěvku a stránce Bouda (https://www.facebook.com/vboude/)
  2. Sdílej soutěž na své vlastní zdi.
  3. V komentáři přímo pod tímto příspěvkem OZNAČ minimálně 3 své přátele z řad pejskařů.

NEBO

Instagram

  1. Začni sledovat Instagram ecanis_media a shop_v_boude.
  2. Dej like tomuto příspěvku.
  3. V komentáři přímo pod příspěvkem OZNAČ minimálně 3 své přátele z řad pejskařů.

Soutěž trvá do 28. února 2021, kdy ze všech zúčastněných vylosujeme jednoho výherce. Svou šanci uspět zvýšíte tím, zapojíte-li se do ní na obou uvedených platformách a splníte-li všechny podmínky. Účastí v soutěži automaticky souhlasíte s tím, že v případě výhry od vás budeme potřebovat vaše celé jméno, dodací adresu, e-mail a telefon, které předáme partnerovi této soutěže za účelem zaslání výhry přímo k vám.

Přejeme hodně štěstí!

Foto: archiv Míši Husákové a Aničky Zatloukalové, Alena Vanžurová

www.ecanis.cz

www.vboude.cz

Kam dál ...