Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čím vším může šokovat zájemce o štěně … aneb Má se chovatel smát nebo spíš plakat? 3.díl

Třetí pokračování mnohdy těžko uvěřitelných historek se zájemci o štěňata je na světě! Tentokrát zamíříme do jedné rodinné chovatelské stanice zlatých retrívrů. Přejeme příjemnou „zábavu“!


Čím vším může šokovat zájemce o štěně … aneb Má se chovatel smát nebo spíš plakat? 3.díl
Michaela Weidnerová 28.5.2018 20595x Věřte - nevěřte

Každý slušný chovatel, jak známo, prodává štěňata na základě písemné kupní smlouvy, ve které mohou být kromě základních údajů o pejskovi nebo fence zakotveny i další konkrétní podmínky týkající se například držení psa, jeho případného pozdějšího prodeje, požadavky na zdravotní vyšetření a pochopitelně také cena daného jedince. Vše je samozřejmě otázkou vzájemné dohody obou stran. Ovšem i tento akt vyvolává určitá, řekněme, „nedorozumění“. Nakonec posuďte sami… 

PŘÍPAD PRVNÍ

Po delší e-mailové konverzaci, kdy došlo i na otázku ceny štěněte…

Chovatelka:

Dobrý den,Čím vším může šokovat zájemce o štěně

chápu, že vás zajímá i cena štěněte, je to samozřejmé.

Cena fenky je 16 000,- Kč.

Pokud máte ještě nějaké další dotazy, klidně se ptejte.

S pozdravem

 

Zájemce:

To se omlouvám, ale fenečka stojí minimálně 17 000,- Kč a tato smlouva mi přijde víc než přitažená za vlasy. V žádné chovatelské stanici jsem se s tímto nesetkala, že by pes nesměl být v boudě nebo nesměl mít štěňátka, když bude jeho majitel chtít!

Chovatelka:

Čím vším může šokovat zájemce o štěně Cena fenky je 16 000,- Kč (Nevím, jak jste přišla na 17 000,- Kč.) a důvody, proč je taková, vám vysvětlovat nemusím. Závisí na tom, jaké jsou náklady na odchov, jací jsou rodiče a jaké mají předpoklady do chovu a do dalšího života. Pakliže v současné době seženete fenu s předpoklady pro chov, jejíž matka je dcerou nejlepšího plemeníka současnosti a otec šampionem čistě anglické krve z jedné z nejlepších linií za nižší cenu, pak vám gratuluji a skočte po ní. Nicméně bych být vámi měla na paměti, že kupní cena štěněte je tím nejnižším výdajem, který vás v jeho životě čeká a handrkování se o ní vás pak v očích chovatelů poněkud deklasuje. Vyvolává to pak otázku, co budete dělat, až nedej bože, přijde štěně k nějakému úrazu a bude například potřebovat operaci v řádech desítek tisíců korun.

Smlouva je naprosto standartní. Jediné, co je v ní nadstandartního, je fakt, že je postavena tak, aby podmínky, na kterých jako chovatel trvám (ubytování psa, nechovat bez PP a podobně), byly vymahatelné ihned při porušení a nikoliv po dlouhých soudních sporech, kdy už třeba pes dávno zemřel věkem.

Pakliže se vám tato smlouva nezdá, evokuje to ve mně myšlenku, že byste tyto podmínky následně porušila, nebo o tom alespoň uvažovala. V tom případě není naše štěně pro vás.

S pozdravem

PŘÍPAD DRUHÝ

Zájemce:

Dobrý den,Čím vším může šokovat zájemce o štěně 

mohla bych si koupit fenku?

Chovatelka:

Dobrý den,
fenku zajisté koupit můžete, ale záleží na tom , „na co“ fenku chcete a do jakých by šla
podmínek.

S pozdravem

Zájemce:

Fenku výstavní i jako domácího miláčka.

Chovatelka:

Dobrý den,
pokud chcete fenku s výstavními předpoklady, není to problém, všechny naše volné fenečky mají moc hezkou stavbu těla, velice pěkné úhlení končetin, rovná záda, dobře nasazený ocásek a krásně tvarované hlavičky. Jde spíš o fakt, zda chcete fenku spíš klidnější, nebo akčnější a zda máte raději subtilnější nebo mohutnější typ fenek. Případně něco mezi.

Čím vším může šokovat zájemce o štěně Dále by mě pak zajímaly vaše zkušenosti s případnou výchovou a výcvikem (na  uchovnění je nutné absolvovat lovecké zkoušky), protože každá z fenek má samozřejmě trochu jinou povahu a bude s ní jinak složitá práce při cvičení.

V neposlední řadě bych chtěla vědět víc o vašich podmínkách pro chov psa. Chápu, že půjde do vynikajících podmínek, ale přece jen by to chtělo trochu upřesnit a rozepsat. Kde bude fenka bydlet, jak a jak často se jí budete věnovat a podobně.


Předem upozorňuji i na fakt, že ve smlouvě o prodeji štěněte mám zakotveny určité podmínky k držení psa, abyste si to případně mohli rozmyslet hned.  První z nich je, že pes nesmí být trvale umístěn v kotci, či sám na zahradě (nebo nějaké vyhražené části domu typu chodba, veranda a podobně) bez trvalého a neustálého kontaktu s majitelem.  Za druhé požaduji některá zdravotní vyšetření na nemoci, na které je naše plemeno geneticky predisponováno,  což v případě, že uvažujete o chovu, jistě není problém, protože tato vyšetření jsou pro chov stejně nutná udělat.
Za třetí – zákaz chovu bez PP. Striktně.

Pokud jsem vás neodradila, budu se těšit na vaši odpověď.

S pozdravem

Zájemce:

Dobrý den,

chtěla bych klidnější typ fenky. Subtilnější a mohutnější – chtěla bych něco mezi. Byla by stále v kontaktu se mnou. S chovem mám docela dobré zkušenosti.

Chovatelka (pořád ještě trpělivá a slušná):

Dobrý večer,

pokud chcete klidnější fenku se stavbou těla „něco mezi“, doporučuji naši „fialovou“ fenku (štěně s fialovým obojkem). Protože jste se stále ještě příliš nerozepsala (jaké zkušenosti máte, kde bude fenka ubytovaná apod.), posílám k náhledu smlouvu o prodeji.

V případě, že by váš zájem trval i nadále, pošlete mi, prosím, co nejdříve info o vás a podmínkách ubytování štěněte a domluvíme se na dalším.

Děkuji a přeji hezký večer.

Zájemce:

Souhlasím. Kolik by fena stála?Čím vším může šokovat zájemce o štěně 
Pošlete mi, prosím, fotky?

Chovatel:

Dobrý den,

bohužel jste se déle než týden neozvala a dnes ráno se na štěňata přijel podívat pán, který na Fialku rovnou složil zálohu. Byla to láska na první pohled!

Uvolnila se ale „žlutá“ fenka a dále jsou ještě volné „béžová“ a „oranžová“. Vašim požadavkům (klidnější s výstavními předpoklady) pak vyhovují „žlutá“ a „béžová“, protože „oranžová“ je vyloženě aktivní štěně, které bude skvělé na práci. „Žlutá“ je světlejší fenka, která v dospělosti bude světle zlatá a „béžová“ je velmi podobná fialové, jen nemá na hlavě „korunku“.

Jinak jste mi stále nenapsala, kde bude fenka bydlet a v jakých podmínkách.

Pokud máte i nadále zájem, dejte mi, prosím, vědět obratem, abych fenku stihla zablokovat. Zítra si mají přijet vybrat ještě jedni zájemci, tak aby se situace neopakovala. Proto vám ještě sděluji, že cena je pevně stanovena na 16 000,- Kč.

 S pozdravem

Zájemce:

Tak žlutou.
Cena ok.

Chovatel:

Dobrý den,
Čím vším může šokovat zájemce o štěně z vašich e-mailů je zřejmé, že asi nerada komunikujete tímto způsobem. Je možné mě i štěňata navštívit na adrese …, kde můžeme probrat všechny potřebné detaily. Protože bez toho, abych věděla, do jakých podmínek půjde mé štěně, ho nikomu neprodám. Prosím, neberte to osobně, ale již se mě jedna zájemkyně o štěně pokusila obelhat. Tato zkušenost mě opravdu lidsky zasáhla a zintenzivnila mou obezřetnost vůči dalším zájemcům o štěně.

Obětovala jsem pro tato štěňata opravdu mnoho a chci jim tedy zajistit co nejlepší start do života. Proto pokud nebudete více sdílná ve svých e-mailech nebo mě nepřijedete navštívit (což je možné po dřívější domluvě v podstatě každý den), myslím, že je zbytečné nadále pokračovat v této korespondenci.

Opravdu se moc omlouvám, pokud má můj e-mail poněkud hrubší tón, nebylo to jeho účelem. Chtěla jsem vám jen objasnit situaci. Těším se tedy na další e-mail nebo osobní návštěvu.

S pozdravem

Zájemce:

Asi za 16 000,- Kč nemohu koupit…

Foto: archiv chovatelů

Máte i vy nějakou podobnou zkušenost se zájemcem o štěňátko a rádi byste se o ni podělili s ostatními? Tak neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Jména nikoho ze zúčastněných uvádět nebudeme.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->