Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Boj o titul „Univerzální německý ovčák“ již brzy započne!

Ano, přesně jak titulek napovídá, již brzy čeká na příznivce nejrozšířenějšího a nejznámějšího plemene světa svod chovných psů a fen plemene německý ovčák. A pro vás, kterým bije srdce právě pro tyto doslova univerzální psy, zde máme výjimečnou pozvánku.


Boj o titul „Univerzální německý ovčák“ již brzy započne!
miroslav 19.8.2018 5732x Zajímavosti

Málokteré plemeno k sobě poutá tolik pozornosti jako právě německý ovčák. At již kladných nebo záporných, kdy lidé řeší současný vzhled těchto nádherných psů. Pravdou však je, že jsou plemena, která lépe stopují, jsou rychlejší, tvrdší při obranách, obratnější při poslušnostech, ale není plemeno, které by zvládalo vše tak skvěle jako právě německý ovčák. A na přehlídku chovných psů a fen vás dnes zve pořadatel a ředitel celé této akce Karel Mellar.

Pane Mellare, za pár týdnů vás čeká velká pořadatelská akce, a to konkrétně svod chovných psů a fen plemene německý ovčák. O kolikátý ročník jde a kolik se zde v minulosti předvedlo psů?

svod no Letošní svod je druhým ročníkem této akce pořádané našimi krajskými organizacemi, ale prvním ročníkem „Univerzálního německého ovčáka“. Na první ročník majitelé přihlásili celkem čtyřicet devět psů a fen a k radosti mé i ostatních pořadatelů se až na jednoho všichni zúčastnili.

Jak takový svod vypadá a kde se koná?

Většina chovatelů asi ví, jak svod vypadá, že se vše odvíjí od scénáře bonitace, to bude platit i u nás. Jen jsem chtěl tuto akci trochu zatraktivnit a udělat ji zajímavější. A protože hlavní starost o svod mám spolu se ženou a nejbližšími přáteli, zároveň bydlím zhruba uprostřed kraje a v neposlední řadě i díky nadstandartním vztahům s fotbalovým klubem bude i letos svod probíhat na fotbalovém hřišti v Mokrých Lazcích.

Odkaz na svod 2016: ZDE

Jak se mohou lidé se svým psem přihlásit a kolik stojí účast na takové akci?svod no 

Propozice se snažíme dostat prostřednictvím e-mailu a sociálních sítí k co největšímu počtu lidí. Přílohou e-mailů je i přihláška. Další možnost ke stažení přihlášky nabízí webové stránky ZDE , které se budou stále aktualizovat. Poplatek je 450,- Kč za jednoho a 400,- Kč za každého dalšího psa nebo fenu do termínu první uzávěrky a 500,- Kč do termínu druhé uzávěrky (V tomto případě se ale může stát, že pokud se nedomluvíme s tiskárnou, tak psi z druhé uzávěrky budou v katalogu vloženi jako příloha.). V ceně je kromě katalogu a fotek stejně jako na prvním ročníku i videozáznam, který bude k dispozici na zveřejněném odkazu.

Co přesně představuje zkouška povahy?

Na těchto akcích se provádí pouze obrana dle bonitačního řádu bez střelby a průchodu skupinou osob. Dle mého názoru by ale zkouška povahy měla prokázat nejen naučenou schopnost kousnout do rukávu, ale mělo by z ní být patrno, který pes či fena je sebevědomý, dominantní a vyrovnaný jedinec s pevnými nervy.

Letos mě zaujal název „Univerzální německý ovčák 2018“, proč to a v čem se bude akce lišit od předchozích ročníků?

svod no Tuto myšlenku jsem formoval dlouho, ať již sledováním podobné akce s názvem „Universal Sieger“, účastí na svodech, či figurováním bonitací. Tím nechci říct, že bych naši akci vyloženě srovnával s „Universal Siegrem“, ale vadilo mi třeba předvedení a popis psa po obraně, kdy pes hledá figuranta, skáče, točí se a přitom jej rozhodčí popisuje. Předloni jsme na svodu všechny psy nejdřív předvedli v exteriéru, pan rozhodčí Karel Strouhal o každém něco řekl a pak se začalo s obranami, ale pořád to nebylo ono. Chovatel nebo divák, který nejezdí po všech výstavách, nemá možnost vidět a srovnat psy na place najednou. Stejně tak vášnivé diskuze v průběhu obran. Proto letos postavíme všechny feny a poté i psy do kruhu, kde rozhodčí určí pořadí jako na výstavě a toto pořadí bude ohodnoceno body. První sto a každý další vždy o pět méně. Stejně tak, jsme „nabodovali“ bonitační obranu. Na konci sečteme body za exteriér a obranu a oceníme vítěze, proto „Univerzální německý ovčák“. Samozřejmě, že cen bude mnohem více, např. cena diváků, nebo cena figurantů, kdy každý figurant za sebe vybere psa a fenu a tito si pak na vylosované figuranty kousnou ještě jeden „kontrolák“ s pouštěním a druhým zákusem a tito vylosovaní figuranti pak udělí cenu figurantů.

Co zde chystáte pro diváky - návštěvníky?

Podívanou na úžasné psí plemeno a na jejich skvělé výkony. A hlavním důvodem, proč jsem začal s touto akcí v roce 2016, je setkání skvělých lidí, které toto plemeno spojuje, ať se věnují výstavám nebo výcviku bez nervozity, stresu a nevraživosti. Vždyť jsou už všichni chovní…

Budou na akci i prodejní stánky? Pokud ano, jaké?svod no 

Byl bych rád, kdyby opět byly, i když chápu, že moc „prodejní“ tyto akce nejsou, proto nepožadujeme žádnou platbu za umístění stánku. Zatím vím o paní Jitce Večerkové, která se zabývá výšivkami s kynologickou tématikou a je schopna vám na tričko vyšít hlavu vašeho psa a jemu na obojek třeba jméno.

Jak byste svými slovy pozval majitele německých ovčáků k účasti?

Každý majitel chovného německého ovčáka ať psa, nebo feny ví, že ten jeho  je jedinečný a nejlepší – proto je nutné jej předvést ostatním a právě proto pro vás pořádáme svod s názvem „Univerzální německý ovčák 2018“, jehož součástí bude opět i skvělá kuchyně. Já osobně se těším na pečená žebra.

Děkuji vám za rozhovor

Foto: Petr Eiberger

Univerzální Německý ovčák 2018

Svod chovných psů a fen plemene německý ovčák neboli první ročník přehlídky chovných jedinců s názvem „Univerzální Německý ovčák 2018“

  • Termín: 29. 9. 2018
  • Místo: fotbalové hřiště v Mokrých Lazcích
  • První uzávěrka: 16. 9. 2018
  • Startovné:  450,- Kč za psa, každý další pes 400,- Kč
  • Druhá uzávěrka 21. 9. 2018
  • Startovné: každý pes 500,- Kč
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->