Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Policie z Walesu využívá DNA psů ke ztotožnění

Přemýšleli jste někdy o tom, co více lze ještě udělat pro to, abyste zvýšili šanci na nalezení svého psa, pokud se ztratí nebo byl někým odcizený? V zahraničí již testují zajímavou novinku a my se s vámi o to nyní moc rádi podělíme.


Policie z Walesu využívá DNA psů ke ztotožnění
Marie Trauškeová 5.2.2023 637x Zajímavosti

Když se ztratí pes, bývá někdy shledání s jeho původním majitelem velmi znesnadněné. Pomoci nám mnohdy mohou psí známky, GPS na obojku psa, nebo případně aplikovaný čip. Nic z toho ale bohužel není stoprocentní, a tak policie z Walesu začala využívat zcela nový systém, kterým je databáze DNA psů.

Čip versus DNA

Policie z Walesu využívá DNA psů ke ztotožnění

Psi musí být i u nás ze zákona povinně čipováni, ale i takový jedinec, který se ztratí nebo je ukradený, může být po nalezení špatně identifikovatelný (například pokud není čip zaregistrován nebo ztratí funkčnost). Tím je pak samozřejmě i ztížená práce s hledáním jeho majitele. DNA profil je přitom odolný vůči manipulaci.

Majitel se najde dřív a zločinec je prozrazený

Policie z Walesu využívá DNA psů ke ztotožnění

Policie Dyfed-Powys z Walesu zavedla po prudkém nárůstu krádeží psů během koronavirových opatření jednu novinku. Nyní věří, že nově spuštěná databáze, která je i první svého druhu ve Walesu, bude schopná spárovat ukradené psy s jejich majiteli. Pokud tedy narazí na psy kdekoliv v zemi, mohou provést testy DNA a zjistit, zda jde o kradeného psa či nikoliv. Pokud se odcizení psa prokáže, hrozí pachateli trest odnětí svobody. Službu poskytuje policii Cellmark Forensic Services, což je firma se sídlem v Abingdonu, v Oxfordshire, která poskytuje služby forenzní vědy policii již třicet let.

Nový systém je založen na tom, že majitelé nechají svého psa testovat a výsledky testů sdílejí s policií!

Vyplatí se to…

Policie z Walesu využívá DNA psů ke ztotožnění

Za testy majitel zaplatí asi 75 liber (přibližně 2 035 kč), ale podle místního inspektora poplatek rozhodně stojí za to. Systém je založen na tom, že majitelé nechají svého psa testovat a výsledky poté sdílejí s policií. Pokud pak policie najde ztracené zvíře, může jeho DNA zkontrolovat s databází a rychleji ho vrátit jeho majiteli. Případně lze zjistit, zda nejde o kradené zvíře.

Pokud jsou psi pouze čipováni, může jim být při krádeži čip vyříznut a jejich identifikace je pak velmi složitá. Testování DNA psů se proto jeví jako bezpečnější a funkčnější variantou. Případní pachatelé se navíc mohou zaleknout a krádež si pod hrozbou vysokého trestu rozmyslet. Zároveň policie uvádí, že díky DNA mohou lidé zjistit, z jakých plemen vznikl jejich kříženec, a také, zda není zvíře vystaveno vyššímu riziku zdravotních problémů.

 

Text: Marie Trauškeová

Ilustrační foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->