Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Věděli jste, že bloodhound není jen zapáleným pracantem na poli stopařském, ale také vynikajícím společníkem rodiny a případně i dalších zvířecích obyvatelů domácnosti? Ovšem práce je práce! Pojďme tedy společně nahlédnout do života jednoho sehraného mantrailingového týmu…


Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Bloodhounda do rodiny Richarda Novotného prapůvodně vybrala jeho manželka, ale je to především on, kdo dnes psy vychovává a s úspěchem cvičí. A jako mnoho dalších majitelů chtěl na začátku nějak zaměstnat hlavu svého psa a hledal tedy pro toto plemeno vhodnou aktivitu. A samozřejmě netrvalo dlouho a měl možnost vyzkoušet také mantrailing. Nejprve se mu věnoval jen rekreačně, avšak později se mu podařilo splnit atesty a dnes má po svém boku skvělého zásahového psa a dalšího už si vychovává. Jak to tedy všechno bylo a je?

Richarde, co vás vlastně přivedlo k bloodhoundům? Je pravdou, že jste o něm ze začátku nechtěl ani slyšet?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

O bloodhoundovi jsem poprvé slyšel od své ženy, která si jej moc přála. Poprvé na vlastní oči jsem toto plemeno viděl v roce 2013 v Brně-Líšni u paní Dolníčkové. Tehdy mi připadal obrovský a nebyl jsem si jistý, zda jde o dobrou volbu k dětem, proto jsem pořídil baseta. Neuplynul ani rok a po domluvě s manželkou jsme na konec pořídili i štěně blouda.

V době pořízení toho prvního jste měli doma i malého syna. Mohl byste nám prozradit, jak probíhalo sžívání obou dvou a jak to vůbec má toto plemeno s dětmi obecně (třeba i s cizími)?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Musím říct, že bloodhound je naprosto úžasný společník, bez známky agrese a nemá problém s jinými psy. Na děti reaguje velice přátelsky a je dobrým parťákem. Syn si Huga rychle oblíbil a vzájemně si rozuměli. Jako malý kluk neměl problém pejsky vystavovat v juniorských soutěžích a myslím si, že si to tehdy vzájemně užívali. Byl to vždycky super pohled na malého kluka, který vede v kruhu telátko. Nyní je syn téměř plnoletý, ale naše bloudíky miluje a nedá na ně dopustit. 

Pejsky jsme měli vždycky doma a není tomu jinak i teď. My jsme rádi, když jsou s námi v kontaktu!

V současné době máte po svém boku dva psí kluky. Seznámil byste nás s nimi trochu blíže?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Máme doma osmiletého Quida a pětiměsíční štěně, které jsme pojmenovali Hugo II, po našem prvním bloodhoundovi, který nás opustil nedávno a zcela nečekaně. Quido je pes s velkým srdcem, je to parťák do nepohody a velký vzor pro malého Huga, který se od něj nehne. Malý Hugošek je torpédo, je to štěnisko jako každé jiné a přináší nám spoustu úsměvných situací.

Bydlí s vámi v domě nebo jsou to spíš venkovní psi? A hlídá třeba bloodhound trochu své teritorium nebo by tam pustil skoro každého?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Pejsky jsme měli vždycky doma a není tomu jinak i teď. My jsme rádi, když jsou s námi v kontaktu. Pokud máte tyto psy doma, musíte přivřít oko ohledně úklidu, jejich sliny zavěšené na zdi, či nábytku se staly častou ozdobou našeho příbytku. My, kteří chováme bloudy víme, o čem je řeč, proto ručníky, hadýrky či ubrousky máme stále po ruce.  Quido je hlídač, rozhodně by do domu, či na zahradu nikoho nepustil, stejně tak si stráží své auto a spolehlivě ohlídá i členy rodiny svým mohutným hlasem. Své teritorium si rozhodně dokáže pohlídat.

Bloodhound si své teritorium rozhodně dokáže pohlídat!

Je to přeci jenom velké zvíře. Jak náročný je na celkovou péči a také výživu, a který druh krmení upřednostňujete vy a proč?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Myslím, že jde o celkem bezúdržbového psa. My osobně jej koupeme cca čtyřikrát ročně, větší pozornost je potřeba věnovat uším, kde se drží vlhko a často pejsci trpí na záněty. Všeobecně jako u většiny velkých plemen hrozí torze žaludku. Jelikož jde o velkého psa a náklady na veterinární péči jsou úměrné jeho velikosti, doporučuji pejska pojistit. My osobně BARFujeme, považujeme tuto stravu za přirozenější.

Vím, že hlavní náplní vaší společné činnosti je mantrailing. Jak jste se k tomu dostal a co vám tato kynologická disciplína dnes dává?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Úplně náhodně, dostal jsem tip na Luboše Satoru a jeho tréninky, šel jsem to zkusit a už jsem zůstal. Letos (rok 2022) s Lubošem trénujeme už devátým rokem a za tu dobu jsem s Quidem odvedl velký kus práce a z rekreačního mantrailingu jsme se propracovali až na úroveň záchrannou.

Mantrailing trénujeme už devátým rokem a z rekreační úrovně jsme se propracovali na tu záchrannou!

Luboš Satora dokáže být velmi přesvědčivý. Vedl vás hned od začátku k tomu, aby mohl být váš pes později využívaný i v praxi? Jaké byly první tréninky?

Jé, to byla sranda, první tréninky hrou se psem v kolektivu dobrých lidí a nevěřil jsem stejně jako Luboš, že bych mohl být psovodem. Až později a s dalšími zkušenostmi jsem začal intenzivně psy připravovat na atesty.

Dnes máte zásahového psa. Je třeba ho nějakým způsobem neustále udržovat v pracovní kondici?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Jsme členy International Bloodhound Academy (IBHA), která se snaží o prosazení mantrailingu do záchranného systému. V rámci této akademie má Quido splněné zkoušky I. a II. stupně.  Tréninky mi zaberou skoro veškerý volný čas, trénujeme ve všední dny i o víkendech. Není možné trénovat stále na stejných místech, proto najezdím spoustu kilometrů po ČR i Slovensku.

Pořád si říkám, že ten pes musí určitě poznat, že se jedná „jen“ o trénink. Dá se vůbec nějak v přípravě nasimulovat podmínky co nejvíce se blížící skutečné akci?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Několikrát jsem se zúčastnil součinnostního cvičení s hasiči, kde jsme si vyzkoušeli simulované pátrání v nočním terénu. S každým výjezdem, kdy jsme oslovení osobou blízkou, získáváme nové a nové zkušenosti v pátrání. Zásahy nejsou jenom o práci se psem, ale také o topografii, práci s vysílačkou, první pomoci, umět se rychle rozhodnout, improvizovat a být dobrým koordinátorem pro další zúčastněné.

Můj bloodhound je jedním ze dvou psů, kterým se za jednadvacet let konání podařilo složit tzv. Hejnickou zkoušku!

Vím, že existuje speciální atest, který je velmi složitý, ale opravňuje daný tým být evidovaný a také využívaný v rámci Integrovaného záchranného systému. Jste jedním z mála, kdo ho dokázal složit. Co všechno to obnáší?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

Letos v květnu se nám podařilo složit Hejnickou zkoušku (ZS-A). Jenom pro zajímavost za jednadvacet let konání těchto zkoušek uspěli pouze dva psi (bloodhoundi) a jedním z nich je můj parťák. Cílem úspěchu ke složení stopy A je vyhledání nášlapu v obdélníku 5x20 m. Současně s kladečem projdou obdélníkem dva lidé, kteří nesmí v obdélníku stopu překřížit a nesmí projít blíže než 5 m od stopy kladeče. Tito lidé později stopu jednou překříží. Rozhodčí předá psovodovi igelitový pytlík s pachovým předmětem kladeče. Stáří cizí stopy je minimálně dvě hodiny, je 1500 kroků dlouhá a hledaný se na konci stopy může nacházet v kterékoliv poloze pod nebo v úrovni terénu. Na vypracování je časový limit 45 min. 

Cílem praktického nasazení je samozřejmě nález člověka. Každý mantrailer si jistě přeje, aby ztraceného člověka našel živého, ale někdy se to prostě nepovede. Jakým způsobem se tedy trénuje tzv. „mrtvý pach“?

Mrtvý pach netrénujeme, pokud dojde k nálezu člověka nejevícího známky života, je kontaktována policie a koroner.

Čím dříve nás lidé osloví, tím je větší naděje na úspěch. Při pátrání po pohřešovaných jde vždy o čas! 

Výsledek práce psa určitě závisí i na tom, jak rychle se na konkrétní místo dostane. Dalo by se nějak říci, jak starou stopu je bloodhound ještě schopný s úspěchem vypracovat?      

Stopu ovlivňuje spoustu faktorů, jako jsou déšť, teplota nebo terén. V přírodě pach zůstává zachycený déle než na pevných površích. Hranici bych považoval za jeden den. Čím dříve nás lidé osloví, tím je větší naděje na úspěch. Jde o čas. 

A podělil byste se s námi ještě na závěr o nějaké zajímavé případy z praxe, kterých jste se účastnil?

Bloodhound je naprosto úžasný společník!

V poslední době jsem se účastnil hledání pohřešované německé holčičky na Šumavě. Šlo o velkou mezinárodní pátrací akci. Jako úspěch považuji nalezení ženy v zimních měsících při opravdu nízkých teplotách, kdy mi pes vypracoval stopu dlouhou 5 km a ženu následně nalezl živou a zdravou. Také jsme při pátrání v Olomouci po seniorovi pomohli určit směr pohybu hledané osoby, která byla následně městskou policií nalezena živá a zdravá.  

Děkuji za krásné povídání a přeji hodně zdaru při další práci.

Richard Novotný je i autorem našeho seriálu o mantrailingu. Pokud byste se o této kynologické disciplíně chtěli dozvědět více podrobností, stačí se podívat sem:
https://www.ecanis.cz/serialy/mantrailing_34.html.

Michaela Weidnerová

Foto:   archiv Richarda Novotného

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->