Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Fandíte také malým společenským plemenům? A líbí se vám třeba jorkšírský teriér? A tušili jste, že existuje v celé škále různých barev, ovšem ne vždy uznaných FCI? Pojďme se tedy na to společně podívat…


Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?
Panýrková Iveta 18.6.2019 25983x Rozhovory o plemeni

Jorkšírský teriér bezesporu patří mezi jedno z nejoblíbenějších plemen psů, kdo ho však trochu sleduje, ví, že se vyskytuje i v nejrůznějších barevných variacích.  Dají se pořídit jedinci třeba hnědí, zlatí nebo i v dalších barvách. A jsou to tedy vůbec ještě jorkšíři? A jak je možné, že je inzerenti uvádějí jako štěňata s PP?

Odpověď jsme hledali a nejspíš asi i našli. Máme totiž pro vás připravený další skvělý rozhovor, který vám pomůže vyznat se právě v barevných jorkšírech. Dozvíte se, co vše stojí za chovem, proč není plemeno stále uznané a ani u nás v ČR zařazené do registru. Hlavně však dostanete cenou radu, jak se v tom všem vyznat a při koupi štěněte nenaletět podvodníkům. To vše nám přiblíží Inka Cibulková – předsedkyně Colorful Yourkshire Terrier Clubu.

Paní Cibulková, vy jste předsedkyní klubu chovatelů barevných jorkšírů (Colorful Yorkshire Terrier Club, z. s.). Řekněte našim čtenářům, o jaký klub jde a co je jeho posláním?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Colorful Yorkshire Terrier Club (CYTC) je nezávislou dobrovolnou organizací sdružující chovatele, majitele a přátele plemene psů jorkšírský teriér všech barev s průkazem původu. Posláním CYTC je vytváření podmínek a všestranné péče k udržení a rozšiřování čistokrevného chovu plemene jorkšírský teriér všech barev s průkazem původu a zvyšování úrovně chovu a jeho čistoty, jakož i uspokojování potřeb chovatelů, majitelů a přátel těchto plemen psů. Při této své činnosti se řídí pravidly FCI.

Čím se především zabývá Colorful Yorkshire Terrier Club (CYTC)?

  • Vydává chovatelský, zápisní a bonitační řád.
  • Vede chovatelskou evidenci.
  • Zajišťuje bonitace a klubovou výstavu.
  • Podporuje jednotnou kynologii.
  • Chrání práva a oprávněné zájmy svých členů v  oblasti chovu.
  • Vytváří vhodné podmínky pro udržování a rozšiřování úrovně chovu, a to zejména z  hlediska exteriéru a povahových vlastností chovaných plemen.
  • K zajištění svého poslání provozuje samostatnou kulturní a společenskou činnost a vytváří i další materiální podmínky pro své aktivity a jejich rozšiřování.

Jak dlouho tento klub působí a prozradila byste nám něco z jeho mladé historie? Kdo stál za jeho vznikem, co vše jste zatím udělali a hlavně jaké cíle máte ještě před sebou?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Tak jak narůstal počet barevných jorků, rozrůstal se i okruh jejich majitelů a chovatelů a s tímto přišla samozřejmě i potřeba chov barevných jorkšírských teriérů zdokonalovat, vést, třídit a stejným způsobem podchytit i jejich majitele a chovatele. Z tohoto důvodu jsme v roce 2012 požádali o registraci prvního klubu věnujícímu se všem barevným variacím, doposud označovaným jako různá plemena, s cílem sjednotit barevné variace pod jedno nové a uznané plemeno. Jeho působení však započalo až v únoru roku 2013.  Zakladatelkou tehdejšího občanského sdružení jsem byla já, ovšem za velké podpory paní Marcely Preinl (dříve Vaňková). Plemeno je však stále neuznané FCI a ač lze sledovat značný nárůst i kvalitních jedinců, je ještě stále ve vývoji.

Všimla jsem si, že od roku 2014 tento chovatelský klub spolupracuje s International Exotic Yorkshire Terrier Clubem (I.E.Y.T.C.). Co ona spolupráce obnáší a seznámila byste nás blíže s tímto jihoafrickým klubem?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Spolupráce našeho klubu CYTC s jihoafrickým klubem IEYTC spočívá zejména ve společné databázi evidence psů, vzájemné podpoře vývoje plemene, řešení problematiky případných defektů, ale také ve vzájemné kontrole vedení plemenné knihy a výroby průkazů původu. Co se týče zaměření a cílů jihoafrického klubu, tak se jedná prakticky o tentýž klub, jen na jiném kontinentě.

A co současná členská základna Colorful Yorkshire Terrier Clubu, z. s. a kdo do něj vlastně může vstoupit?

Aktuálně vedeme v databázi přes čtyřicet aktivních členů věnujícím se chovu. Členem se může stát jakýkoli příznivec plemene barevný jorkšírský teriér.

Pojďme ale konečně k těm, o kterých to vlastně celé je. Klub zaštituje barevné jorkšíry, co si pod tímto názvem mám vlastně představit? 

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Představte si klasického jorkšírského teriéra uznaného organizací FCI. Vybaví se vám malý pejsek s váhou 1,8 – 3,1 kg, s dlouhou hedvábnou srstí, krátkým nosem, s ušima do tvaru V, kvadratické postavy (od kohoutku ke kořeni ocasu dlouhý tak, jak je od země ke kohoutku vysoký), s jemnými tlapkami, ladnou chůzí, vznešeným pohledem a s ocasem vlajícím a neseným jako prapor. A teď si představte, že nemusí být jen ve zbarvení „modrá tříslová“, ale může se vyskytovat i v řadě jiných barev, a to například zlatý, hnědý, melírovaný nebo třeba tříbarevný.

Mohli bychom si společně trochu přiblížit historii těchto barevných psů?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Paradoxně se budeme vracet přes klasicky zbarveného jorkšírského teriéra zpět k jeho předkům. Zlaté a hnědé (nebo-li čokoládové) jorkšíry dokonce nalezneme i s rodokmenem vydaným ČMKU, stejně jako klasické zbarvení blue/tan. Známými příbuznými předchůdci barevných jorkšírských teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér, west higland white teriér a o jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Jorkšírský teriér byl uznán v anglickém Kennel Clubu jako samostatné plemeno roku 1886. V roce 1898 byl založen Yorkshire Terrier Club. Následoval mohutný rozvoj plemene a jeho neuvěřitelná popularita. Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu.

Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu!

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Jak lze již z jeho původních předchůdců vyčíst, byl jorkšírský teriér šlechtěn z několika různých plemen a s různým genetickým základem. Párováním jedinců s bílými znaky vyšlechtili manželé Biewerovi tříbarevného jorkšírského teriéra, jehož vznik byl zapsán v Německu v roce 1984 pod názvem Biewer Yorkshire Terrier a´la Pom Pon. Jak lze přepokládat, při šlechtění varianty tricolor se objevilo zbarvení golddust (zlaté, zlatobílé a bílé), jenž nechala zapsat paní Kirsten Maria Sanchéz v Německu, chocolate (hnědé) přicházející do Evropy z USA, posléze biro (hnědobílé) v Maďarsku a nevyjímaje ojediněle početnou mutaci a to lila (hnědá ředěná modrou), taktéž z USA a také genotyp merle na všech barevných odstínech, o jehož uznání jsem se zasloužila já osobně, tedy ČR. Takřka jistotu nevmíseného dalšího plemene však vždy provází jeho barvě nadřazené pálení, tedy tan, avšak není výjimkou se setkat s barevným jorkem bez pálení.

Celkový vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha. Pravý teriérský temperament, pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal barevný jorkšírský teriér tolik žádaným společníkem a průvodcem dnešního člověka.

Celkový vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha!

Plemeno Colorful Yorkshire Terrier je zatím velice mladé a ve většině případů nevyvinuté. Jak napovídá již původ, v Evropě je rozšířenější barevná variace s bílou barvou, Amerika má vyšší početnost ve zbarvení hnědém, ale díky lukrativnosti, povaze a velikosti se plemeno rychle šíří po celém světě.

Co mi trochu dělá zmatek v hlavě, je fakt, že se jedná o jedno plemeno, které má jeden standard, ale rozdíl spočívá jen v barevném rázu. Je to tak? A je ten standard totožný se standardem FCI uznaného jorkšírského teriéra?

Ano, jen s rozdílem barvy a kéž by to tak bylo i v praxi…

Pejsci, o kterých zde celou dobu hovoříme, jsou s průkazem původu, ale... ČMKU je u nás nevede ani v registru jako neuznané plemeno. Jak to tedy je a kdo rodokmeny vydává?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

ČMKU jakožto jediné zastoupení FCI pro ČR je u nás bohužel nevede ani jako neuznané plemeno. V okolních státech již některé barevné mutace FCI uznává, ale České republiky se toto netýká. Rodokmeny barevných jorkšírů vydávají ve většině případech kluby. Kromě našeho klubu CYTC se nejčastěji setkáte s kluby německými, kde sice naleznete záznam předků psa, nikoli však vždy jde o vhodného jedince k dalšímu chovu, protože tyto kluby nepožadují bonitace, a tím tedy ani netřídí jedince vhodné a nevhodné k další reprodukci.

To ale znamená, že se majitelé nemohou účastnit výstav pořádaných pod hlavičkou ČMKU. Jaké mají možnosti, kde je možné tyto psy vystavovat?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Příležitostí k výstavám nezaštítěným ČMKU je dnes už poměrně mnoho. Nabízí se možnost klubových výstav jak českých, tak i zahraničních klubů s českým zastoupením přímo na území ČR nebo si majitel může dojet do zahraničí, kde jsou již i výstavy pořádané FCI, na kterých lze vystavit rovněž i jiné barevné variace našeho plemene.

Výstavní tituly  Colorful Yorkshire terrier club (CYTC)

 

Hodnocení:

Kategorie PET: PET 1, 2, 3 – Vítěz kategorie Ostříhaní a PET

Třída štěňat, mladých a dorost: VN – velmi nadějný, N – nadějný

Třída otevřená, vítěz a senior: V – výborný, VD – velmi dobrý, D – dobrý, DO – dostatečný, ND – nedostatečný; odstoupil, vyloučen, N – neposouzen

Tituly:

BABY 1, 2, 3 – Vítěz třídy štěňat

PUPPY 1, 2, 3 – Vítěz třídy dorostu

JUNIOR 1, 2, 3 – Vítěz třídy mladých

OPEN 1, 2, 3 – Vítěz třídy otevřené

WINNER 1, 2, 3 – Vítěz třídy vítězů

SENIOR 1, 2, 3 – Vítěz třídy seniorů

Best Of Color – Vítěz kategorie zbarvení (první z každé kategorie black/blue, biewer, choco, biro, golddust, sable, merle, brindle)

BIS 1, 2, 3 – Best In Show – Vítěz třídy otevřené a vítězů

KV – Klubový vítěz (pouze jeden pes z celé výstavy)

 

Hodnocení a tituly psů jsou ale vázané na propozice konkrétní výstavy v návaznosti na předcházející schůzi výboru klubu. Je tedy možné, že na některé výstavě je přiděleno více či méně titulů než na jiné.

Vraťme se ale k chovu. Jaké jsou podmínky zařazení barevných jorkšírů do chovu?

Bonitace, tudíž dobrý zdravotní stav, váha v rozmezí 1,8 – 3,1 kg (u feny však minimálně 2 kg a čím více, tím lépe), souměrná stavba těla, stojící uši, správný skus a celkově plnění standardu plemene.

Na stránkách klubu jsem četla, že pokud není pejsek s PP, můžete ho vystavit. To znamená, že z bezpapírového psa uděláte psa s rodokmenem? Jak je toto možné? A jak to celé probíhá?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Jde o kategorii PET, kdy dáváme možnost majitelům psů bez PP, tudíž bez prokázaného původu, aby se mohli zúčastnit výstavy se svými domácími mazlíčky a společně se psy s PP pak mohli porovnat celkový vzhled, dojem a přístup ke psovi na jedné straně jako výhradně mazlíčka a člena rodiny a na druhé straně nejen to, ale také k výstavnímu „pokladu“ i z chovatelského hlediska. Po celkem osmi pořádaných výstavách lze i sledovat, kolik z majitelů psů bez PP již usoudilo, že další člen rodiny bude raději s PP a toto je i záměrem výstavní kategorie pro pejsky bez PP.

Při mém pátrání na internetu jsem nalezla i další „chovatelské“ kluby, které se zabývají některým typem barevných jorkšírů. Nemohla jsem si však nevšimnout, že jejich aktivita je většinou prakticky nulová nebo se nestarají o své webovky a budí takový dojem. Víte o těchto klubech a jak se na ně díváte?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

V ČR je aktivních ještě několik dalších klubů, přinejmenším co se týče pořádání výstav. Ne všechny však uznávají všechny barevné variace a také ne všechny jsou opravdu registrované. V některých případech jde pouze o soukromou živnost, tudíž udělují tituly jen „svým“ psům a spousta vystavovatelů pak odchází se zklamáním, proč ten jejich pes nevyhrál, když byl na první pohled lepší. Jiné záležitosti kromě výstav jsou v klubech interní a nemám tedy bližší informace o tom, zda je v jejich zájmu více než jen vnější aktivita na výstavách.

Já samozřejmě podrobně procházela také váš web. Je vidět, že na všem kolem plemene opravdu usilovně pracujete a prakticky každý, kdo hledá informace, je zde nalezne. Nicméně podle mě tam máte málo informací o plemeni či plemenech. Popsány jsou zde jen barvy. Ale jací to jsou psi? Pro koho se hodí a jakou mají povahu?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Samozřejmě pro svou drobnou velikost a přizpůsobivost jsou vhodnými společníky pro každého, kdo je alespoň trochu aktivní. Jde o oddaného milujícího parťáka do pohody i nepohody, ale také o teriéra a lovce. Není to tedy pes, který bude lenošit celé dny na gauči. Ke svému životu potřebuje kromě lásky a pozornosti i řádný pohyb. Není nijak zvlášť náročný na péči, jelikož úprava srsti je ponechána na majiteli a každému vyhovuje něco jiného. Někdo upřednostňuje střih, jiný raději češe culíky. Ovšem hlavní výhodou tohoto plemene je, že jednak opravdu nelíná a jeho srst není srstí, ale jsou to vlasy. Je tedy vhodný i pro alergiky, kteří se musí vyhýbat chlupatým zvířatům.

Barevný jorkšír není pes, který bude lenošit celé dny na gauči. Ke svému životu potřebuje kromě lásky a pozornosti i řádný pohyb!

Nemohla jsem si nevšimnout, že na stránkách klubu máte i zprávu o tom, že jste požádali o uznání FCI pro plemeno COLORFUL YORKSHIRE TERRIER. Je tomu opravdu tak? Co vás k tomu vedlo?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Žádáme každoročně o uznání plemene jak Českomoravskou kynologickou unii, tak přímo jim nadřazené FCI v Belgii. Z Belgie přichází pravidelná odpověď, že územně patříme pod ČMKU a musíme se tedy obracet na ně. Z ČMKU nepřichází nikdy žádná odpověď, přestože žádosti jsou odesílány jak elektronickou poštou, tak poštou pozemní a doporučenou k rukám tří představitelů výboru ČMKU. Bohužel i přes skutečnost, že ve všech sousedních státech již FCI řadí barevné jorkšíry alespoň mezi FCI neuznaná plemena, u nás tomu tak není a ze strany ČMKU není ani žádná snaha o nápravu. Bohužel většina klubů vydávajících rodokmeny pro barevné jorkšíry (nejčastěji jsou to zahraniční kluby se zastoupením v ČR, která zaštitují všechna plemena) vydává rodokmeny nekontrolovaně, takže vlastně i absolutně neřízeně. Plemeno se tímto způsobem nemá šanci zdokonalovat tak, jako kdyby jeho plemenitbu převzalo FCI a k chovnosti by tak byla bonitace výhradní podmínkou. Ceny těchto psů by se pak samozřejmě rozdělily na ceny psů pod záštitou FCI a štěňata NON FCI by na hodnotě výrazně klesla, ale právě toto by byl i způsob k odbourání činnosti chovatelů, kteří nekontrolovaně množí toto plemeno výhradně pro peníze a naopak ti poctiví chovatelé by rádi přešli pod FCI.

Jsem taková šťoura, ale nemůžu si odpustit dotaz. Proč se snažíte o uznání právě vy nebo my jako Česká republika, když původ tohoto plemene – nebo spíše jeho barevných zástupců je z jiných zemí?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Je v podstatě jedno, jestli jsme zakladateli plemene my či oni, protože původ různých barev lze složit z celého světa a podílíme se na něm i my. Jde jen o to, jaká země o uznání plemene požádá a ve které bude plemeno uznáno jako první. Tímto bych také chtěla poukázat i na skutečnost, že letos byl uznaný první barevný jorkšír (nyní už tedy ne jorkšír) s barvou trikolor jako nové plemeno biewer teriér a to pod American Kennel Club (AKC), jenž je americkou variantou evropské organizace FCI. Jeho velikostní standard je 4 – 8 pounds, tj. 1,8 – 3,6 kg.

Zeptám se ještě na ty rodokmeny. Inzertní portály jsou plné nabídek barevných jorkšírů a skoro každý uvádí, že štěňata budou s PP. Jak si mohu ověřit, zda je mi onen PP k něčemu dobrý a není to jen cár papíru vytvořený podomácku na PC?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Pro lajka je asi nejjednodušší cestou se dotázat prodávajícího, která organizace či klub PP vydala nebo pod kým má prodávající registrovanou chovatelskou stanici a posléze dle získaného názvu vyhledat na internetu, zda je klub opravdu registrovaný, má přidělené IČ ministerstvem vnitra nebo zda je registrovaný jako spolek u krajského soudu. Pokud tomu tak není, pravděpodobně se jedná právě o ten pouhý papír s výpisem předků, jako to mívají například králíci nebo morčata.

Paní Cibulková, já vám děkuji za to, že jste mé zvídavé otázky „přežila“ a hlavně nám vše podrobně vysvětlila. A na závěr bych se ráda zeptala na vaše tajná přání. Máte nějaké?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Já děkuji za váš zájem o toto úžasné plemeno a i za váš čas a prostor, který mu věnujete.  Spíš než tajné přání mám jedno velké a bohužel zřejmě nesplnitelné a tím je to, aby se nejen všichni psi, ale všechna zvířata vždy dostala do dobrých rukou, kde je vykompenzovaná láska, péče a zodpovědnost a to nejen k chovu, ale zejména k živému stvoření jako takovému.
 

Foto: archiv Colorful Yorkshire Terrier Club, z. s.

https://www.cytclub.com

Kam dál ...