Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Fandíte také malým společenským plemenům? A líbí se vám třeba jorkšírský teriér? A tušili jste, že existuje v celé škále různých barev, ovšem ne vždy uznaných FCI? Pojďme se tedy na to společně podívat…


Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?
Panýrková Iveta 18.6.2019 39173x Rozhovory o plemeni

Jorkšírský teriér bezesporu patří mezi jedno z nejoblíbenějších plemen psů, kdo ho však trochu sleduje, ví, že se vyskytuje i v nejrůznějších barevných variacích.  Dají se pořídit jedinci třeba hnědí, zlatí nebo i v dalších barvách. A jsou to tedy vůbec ještě jorkšíři? A jak je možné, že je inzerenti uvádějí jako štěňata s PP?

Odpověď jsme hledali a nejspíš asi i našli. Máme totiž pro vás připravený další skvělý rozhovor, který vám pomůže vyznat se právě v barevných jorkšírech. Dozvíte se, co vše stojí za chovem, proč není plemeno stále uznané a ani u nás v ČR zařazené do registru. Hlavně však dostanete cenou radu, jak se v tom všem vyznat a při koupi štěněte nenaletět podvodníkům. To vše nám přiblíží Inka Cibulková – předsedkyně Colorful Yourkshire Terrier Clubu.

Paní Cibulková, vy jste předsedkyní klubu chovatelů barevných jorkšírů (Colorful Yorkshire Terrier Club, z. s.). Řekněte našim čtenářům, o jaký klub jde a co je jeho posláním?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Colorful Yorkshire Terrier Club (CYTC) je nezávislou dobrovolnou organizací sdružující chovatele, majitele a přátele plemene psů jorkšírský teriér všech barev s průkazem původu. Posláním CYTC je vytváření podmínek a všestranné péče k udržení a rozšiřování čistokrevného chovu plemene jorkšírský teriér všech barev s průkazem původu a zvyšování úrovně chovu a jeho čistoty, jakož i uspokojování potřeb chovatelů, majitelů a přátel těchto plemen psů. Při této své činnosti se řídí pravidly FCI.

Čím se především zabývá Colorful Yorkshire Terrier Club (CYTC)?

  • Vydává chovatelský, zápisní a bonitační řád.
  • Vede chovatelskou evidenci.
  • Zajišťuje bonitace a klubovou výstavu.
  • Podporuje jednotnou kynologii.
  • Chrání práva a oprávněné zájmy svých členů v  oblasti chovu.
  • Vytváří vhodné podmínky pro udržování a rozšiřování úrovně chovu, a to zejména z  hlediska exteriéru a povahových vlastností chovaných plemen.
  • K zajištění svého poslání provozuje samostatnou kulturní a společenskou činnost a vytváří i další materiální podmínky pro své aktivity a jejich rozšiřování.

Jak dlouho tento klub působí a prozradila byste nám něco z jeho mladé historie? Kdo stál za jeho vznikem, co vše jste zatím udělali a hlavně jaké cíle máte ještě před sebou?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Tak jak narůstal počet barevných jorků, rozrůstal se i okruh jejich majitelů a chovatelů a s tímto přišla samozřejmě i potřeba chov barevných jorkšírských teriérů zdokonalovat, vést, třídit a stejným způsobem podchytit i jejich majitele a chovatele. Z tohoto důvodu jsme v roce 2012 požádali o registraci prvního klubu věnujícímu se všem barevným variacím, doposud označovaným jako různá plemena, s cílem sjednotit barevné variace pod jedno nové a uznané plemeno. Jeho působení však započalo až v únoru roku 2013.  Zakladatelkou tehdejšího občanského sdružení jsem byla já, ovšem za velké podpory paní Marcely Preinl (dříve Vaňková). Plemeno je však stále neuznané FCI a ač lze sledovat značný nárůst i kvalitních jedinců, je ještě stále ve vývoji.

Všimla jsem si, že od roku 2014 tento chovatelský klub spolupracuje s International Exotic Yorkshire Terrier Clubem (I.E.Y.T.C.). Co ona spolupráce obnáší a seznámila byste nás blíže s tímto jihoafrickým klubem?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Spolupráce našeho klubu CYTC s jihoafrickým klubem IEYTC spočívá zejména ve společné databázi evidence psů, vzájemné podpoře vývoje plemene, řešení problematiky případných defektů, ale také ve vzájemné kontrole vedení plemenné knihy a výroby průkazů původu. Co se týče zaměření a cílů jihoafrického klubu, tak se jedná prakticky o tentýž klub, jen na jiném kontinentě.

A co současná členská základna Colorful Yorkshire Terrier Clubu, z. s. a kdo do něj vlastně může vstoupit?

Aktuálně vedeme v databázi přes čtyřicet aktivních členů věnujícím se chovu. Členem se může stát jakýkoli příznivec plemene barevný jorkšírský teriér.

Pojďme ale konečně k těm, o kterých to vlastně celé je. Klub zaštituje barevné jorkšíry, co si pod tímto názvem mám vlastně představit? 

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Představte si klasického jorkšírského teriéra uznaného organizací FCI. Vybaví se vám malý pejsek s váhou 1,8 – 3,1 kg, s dlouhou hedvábnou srstí, krátkým nosem, s ušima do tvaru V, kvadratické postavy (od kohoutku ke kořeni ocasu dlouhý tak, jak je od země ke kohoutku vysoký), s jemnými tlapkami, ladnou chůzí, vznešeným pohledem a s ocasem vlajícím a neseným jako prapor. A teď si představte, že nemusí být jen ve zbarvení „modrá tříslová“, ale může se vyskytovat i v řadě jiných barev, a to například zlatý, hnědý, melírovaný nebo třeba tříbarevný.

Mohli bychom si společně trochu přiblížit historii těchto barevných psů?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Paradoxně se budeme vracet přes klasicky zbarveného jorkšírského teriéra zpět k jeho předkům. Zlaté a hnědé (nebo-li čokoládové) jorkšíry dokonce nalezneme i s rodokmenem vydaným ČMKU, stejně jako klasické zbarvení blue/tan. Známými příbuznými předchůdci barevných jorkšírských teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér, west higland white teriér a o jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Jorkšírský teriér byl uznán v anglickém Kennel Clubu jako samostatné plemeno roku 1886. V roce 1898 byl založen Yorkshire Terrier Club. Následoval mohutný rozvoj plemene a jeho neuvěřitelná popularita. Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu.

Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu!

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Jak lze již z jeho původních předchůdců vyčíst, byl jorkšírský teriér šlechtěn z několika různých plemen a s různým genetickým základem. Párováním jedinců s bílými znaky vyšlechtili manželé Biewerovi tříbarevného jorkšírského teriéra, jehož vznik byl zapsán v Německu v roce 1984 pod názvem Biewer Yorkshire Terrier a´la Pom Pon. Jak lze přepokládat, při šlechtění varianty tricolor se objevilo zbarvení golddust (zlaté, zlatobílé a bílé), jenž nechala zapsat paní Kirsten Maria Sanchéz v Německu, chocolate (hnědé) přicházející do Evropy z USA, posléze biro (hnědobílé) v Maďarsku a nevyjímaje ojediněle početnou mutaci a to lila (hnědá ředěná modrou), taktéž z USA a také genotyp merle na všech barevných odstínech, o jehož uznání jsem se zasloužila já osobně, tedy ČR. Takřka jistotu nevmíseného dalšího plemene však vždy provází jeho barvě nadřazené pálení, tedy tan, avšak není výjimkou se setkat s barevným jorkem bez pálení.

Celkový vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha. Pravý teriérský temperament, pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal barevný jorkšírský teriér tolik žádaným společníkem a průvodcem dnešního člověka.

Celkový vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha!

Plemeno Colorful Yorkshire Terrier je zatím velice mladé a ve většině případů nevyvinuté. Jak napovídá již původ, v Evropě je rozšířenější barevná variace s bílou barvou, Amerika má vyšší početnost ve zbarvení hnědém, ale díky lukrativnosti, povaze a velikosti se plemeno rychle šíří po celém světě.

Co mi trochu dělá zmatek v hlavě, je fakt, že se jedná o jedno plemeno, které má jeden standard, ale rozdíl spočívá jen v barevném rázu. Je to tak? A je ten standard totožný se standardem FCI uznaného jorkšírského teriéra?

Ano, jen s rozdílem barvy a kéž by to tak bylo i v praxi…

Pejsci, o kterých zde celou dobu hovoříme, jsou s průkazem původu, ale... ČMKU je u nás nevede ani v registru jako neuznané plemeno. Jak to tedy je a kdo rodokmeny vydává?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

ČMKU jakožto jediné zastoupení FCI pro ČR je u nás bohužel nevede ani jako neuznané plemeno. V okolních státech již některé barevné mutace FCI uznává, ale České republiky se toto netýká. Rodokmeny barevných jorkšírů vydávají ve většině případech kluby. Kromě našeho klubu CYTC se nejčastěji setkáte s kluby německými, kde sice naleznete záznam předků psa, nikoli však vždy jde o vhodného jedince k dalšímu chovu, protože tyto kluby nepožadují bonitace, a tím tedy ani netřídí jedince vhodné a nevhodné k další reprodukci.

To ale znamená, že se majitelé nemohou účastnit výstav pořádaných pod hlavičkou ČMKU. Jaké mají možnosti, kde je možné tyto psy vystavovat?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Příležitostí k výstavám nezaštítěným ČMKU je dnes už poměrně mnoho. Nabízí se možnost klubových výstav jak českých, tak i zahraničních klubů s českým zastoupením přímo na území ČR nebo si majitel může dojet do zahraničí, kde jsou již i výstavy pořádané FCI, na kterých lze vystavit rovněž i jiné barevné variace našeho plemene.

Výstavní tituly  Colorful Yorkshire terrier club (CYTC)

 

Hodnocení:

Kategorie PET: PET 1, 2, 3 – Vítěz kategorie Ostříhaní a PET

Třída štěňat, mladých a dorost: VN – velmi nadějný, N – nadějný

Třída otevřená, vítěz a senior: V – výborný, VD – velmi dobrý, D – dobrý, DO – dostatečný, ND – nedostatečný; odstoupil, vyloučen, N – neposouzen

Tituly:

BABY 1, 2, 3 – Vítěz třídy štěňat

PUPPY 1, 2, 3 – Vítěz třídy dorostu

JUNIOR 1, 2, 3 – Vítěz třídy mladých

OPEN 1, 2, 3 – Vítěz třídy otevřené

WINNER 1, 2, 3 – Vítěz třídy vítězů

SENIOR 1, 2, 3 – Vítěz třídy seniorů

Best Of Color – Vítěz kategorie zbarvení (první z každé kategorie black/blue, biewer, choco, biro, golddust, sable, merle, brindle)

BIS 1, 2, 3 – Best In Show – Vítěz třídy otevřené a vítězů

KV – Klubový vítěz (pouze jeden pes z celé výstavy)

 

Hodnocení a tituly psů jsou ale vázané na propozice konkrétní výstavy v návaznosti na předcházející schůzi výboru klubu. Je tedy možné, že na některé výstavě je přiděleno více či méně titulů než na jiné.

Vraťme se ale k chovu. Jaké jsou podmínky zařazení barevných jorkšírů do chovu?

Bonitace, tudíž dobrý zdravotní stav, váha v rozmezí 1,8 – 3,1 kg (u feny však minimálně 2 kg a čím více, tím lépe), souměrná stavba těla, stojící uši, správný skus a celkově plnění standardu plemene.

Na stránkách klubu jsem četla, že pokud není pejsek s PP, můžete ho vystavit. To znamená, že z bezpapírového psa uděláte psa s rodokmenem? Jak je toto možné? A jak to celé probíhá?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Jde o kategorii PET, kdy dáváme možnost majitelům psů bez PP, tudíž bez prokázaného původu, aby se mohli zúčastnit výstavy se svými domácími mazlíčky a společně se psy s PP pak mohli porovnat celkový vzhled, dojem a přístup ke psovi na jedné straně jako výhradně mazlíčka a člena rodiny a na druhé straně nejen to, ale také k výstavnímu „pokladu“ i z chovatelského hlediska. Po celkem osmi pořádaných výstavách lze i sledovat, kolik z majitelů psů bez PP již usoudilo, že další člen rodiny bude raději s PP a toto je i záměrem výstavní kategorie pro pejsky bez PP.

Při mém pátrání na internetu jsem nalezla i další „chovatelské“ kluby, které se zabývají některým typem barevných jorkšírů. Nemohla jsem si však nevšimnout, že jejich aktivita je většinou prakticky nulová nebo se nestarají o své webovky a budí takový dojem. Víte o těchto klubech a jak se na ně díváte?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

V ČR je aktivních ještě několik dalších klubů, přinejmenším co se týče pořádání výstav. Ne všechny však uznávají všechny barevné variace a také ne všechny jsou opravdu registrované. V některých případech jde pouze o soukromou živnost, tudíž udělují tituly jen „svým“ psům a spousta vystavovatelů pak odchází se zklamáním, proč ten jejich pes nevyhrál, když byl na první pohled lepší. Jiné záležitosti kromě výstav jsou v klubech interní a nemám tedy bližší informace o tom, zda je v jejich zájmu více než jen vnější aktivita na výstavách.

Já samozřejmě podrobně procházela také váš web. Je vidět, že na všem kolem plemene opravdu usilovně pracujete a prakticky každý, kdo hledá informace, je zde nalezne. Nicméně podle mě tam máte málo informací o plemeni či plemenech. Popsány jsou zde jen barvy. Ale jací to jsou psi? Pro koho se hodí a jakou mají povahu?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Samozřejmě pro svou drobnou velikost a přizpůsobivost jsou vhodnými společníky pro každého, kdo je alespoň trochu aktivní. Jde o oddaného milujícího parťáka do pohody i nepohody, ale také o teriéra a lovce. Není to tedy pes, který bude lenošit celé dny na gauči. Ke svému životu potřebuje kromě lásky a pozornosti i řádný pohyb. Není nijak zvlášť náročný na péči, jelikož úprava srsti je ponechána na majiteli a každému vyhovuje něco jiného. Někdo upřednostňuje střih, jiný raději češe culíky. Ovšem hlavní výhodou tohoto plemene je, že jednak opravdu nelíná a jeho srst není srstí, ale jsou to vlasy. Je tedy vhodný i pro alergiky, kteří se musí vyhýbat chlupatým zvířatům.

Barevný jorkšír není pes, který bude lenošit celé dny na gauči. Ke svému životu potřebuje kromě lásky a pozornosti i řádný pohyb!

Nemohla jsem si nevšimnout, že na stránkách klubu máte i zprávu o tom, že jste požádali o uznání FCI pro plemeno COLORFUL YORKSHIRE TERRIER. Je tomu opravdu tak? Co vás k tomu vedlo?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Žádáme každoročně o uznání plemene jak Českomoravskou kynologickou unii, tak přímo jim nadřazené FCI v Belgii. Z Belgie přichází pravidelná odpověď, že územně patříme pod ČMKU a musíme se tedy obracet na ně. Z ČMKU nepřichází nikdy žádná odpověď, přestože žádosti jsou odesílány jak elektronickou poštou, tak poštou pozemní a doporučenou k rukám tří představitelů výboru ČMKU. Bohužel i přes skutečnost, že ve všech sousedních státech již FCI řadí barevné jorkšíry alespoň mezi FCI neuznaná plemena, u nás tomu tak není a ze strany ČMKU není ani žádná snaha o nápravu. Bohužel většina klubů vydávajících rodokmeny pro barevné jorkšíry (nejčastěji jsou to zahraniční kluby se zastoupením v ČR, která zaštitují všechna plemena) vydává rodokmeny nekontrolovaně, takže vlastně i absolutně neřízeně. Plemeno se tímto způsobem nemá šanci zdokonalovat tak, jako kdyby jeho plemenitbu převzalo FCI a k chovnosti by tak byla bonitace výhradní podmínkou. Ceny těchto psů by se pak samozřejmě rozdělily na ceny psů pod záštitou FCI a štěňata NON FCI by na hodnotě výrazně klesla, ale právě toto by byl i způsob k odbourání činnosti chovatelů, kteří nekontrolovaně množí toto plemeno výhradně pro peníze a naopak ti poctiví chovatelé by rádi přešli pod FCI.

Jsem taková šťoura, ale nemůžu si odpustit dotaz. Proč se snažíte o uznání právě vy nebo my jako Česká republika, když původ tohoto plemene – nebo spíše jeho barevných zástupců je z jiných zemí?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Je v podstatě jedno, jestli jsme zakladateli plemene my či oni, protože původ různých barev lze složit z celého světa a podílíme se na něm i my. Jde jen o to, jaká země o uznání plemene požádá a ve které bude plemeno uznáno jako první. Tímto bych také chtěla poukázat i na skutečnost, že letos byl uznaný první barevný jorkšír (nyní už tedy ne jorkšír) s barvou trikolor jako nové plemeno biewer teriér a to pod American Kennel Club (AKC), jenž je americkou variantou evropské organizace FCI. Jeho velikostní standard je 4 – 8 pounds, tj. 1,8 – 3,6 kg.

Zeptám se ještě na ty rodokmeny. Inzertní portály jsou plné nabídek barevných jorkšírů a skoro každý uvádí, že štěňata budou s PP. Jak si mohu ověřit, zda je mi onen PP k něčemu dobrý a není to jen cár papíru vytvořený podomácku na PC?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Pro lajka je asi nejjednodušší cestou se dotázat prodávajícího, která organizace či klub PP vydala nebo pod kým má prodávající registrovanou chovatelskou stanici a posléze dle získaného názvu vyhledat na internetu, zda je klub opravdu registrovaný, má přidělené IČ ministerstvem vnitra nebo zda je registrovaný jako spolek u krajského soudu. Pokud tomu tak není, pravděpodobně se jedná právě o ten pouhý papír s výpisem předků, jako to mívají například králíci nebo morčata.

Paní Cibulková, já vám děkuji za to, že jste mé zvídavé otázky „přežila“ a hlavně nám vše podrobně vysvětlila. A na závěr bych se ráda zeptala na vaše tajná přání. Máte nějaké?

Barevný jorkšír – skutečné plemeno nebo rarita?

Já děkuji za váš zájem o toto úžasné plemeno a i za váš čas a prostor, který mu věnujete.  Spíš než tajné přání mám jedno velké a bohužel zřejmě nesplnitelné a tím je to, aby se nejen všichni psi, ale všechna zvířata vždy dostala do dobrých rukou, kde je vykompenzovaná láska, péče a zodpovědnost a to nejen k chovu, ale zejména k živému stvoření jako takovému.
 

Foto: archiv Colorful Yorkshire Terrier Club, z. s.

https://www.cytclub.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Pytlopamlskovník eCanis - velký

Pytlopamlskovník eCanis, který je k dispozici v naší nabídce, se vyznačuje jednoduchým a funkčním designem. Může se nosit hned třemi různými způsoby: volně připnutý k opasku pomocí malé karabiny,  jako kabelka přes rameno,  pevně připnutý k opasku. 

ZB000789
od 450
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
MERCH eCanis
Deštník eCanis

Už nikdy nemusíte moknout! Vybavte se do jakéhokoliv deštivého počasí krásným a stylovým deštníkem z naší dílny, který rozjasní každý pošmourný den. Barva bílá s potiskem eCanis a naší sympatické maskotky – maliňačky Dior.

Skladem
ZB000504
250
MERCH eCanis
Výstavní pamlskovník

Malý pamlskovník kolem pasu je vhodný zejména při předvádění psa na výstavách. Využít ho lze ale i při dalších kynologických aktivitách či při běžných procházkách. Ruční zakázková práce, vyrobeno v ČR.

ZB000495
od 250
MERCH eCanis
Pouzdro na mikrotenové sáčky

Textilní pouzdro na sáčky na psí exkrementy – zásobník na pytlíky na psí trus. Díky praktické karabině jej lze zavěsit například na opasek a je tak vždy pohodlně po ruce.

ZB000486
od 125
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->