Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ať pejskařina žije!

Jaký byl výcvik za Svazarmu a jaký je dnes? A jak se vlastně pejskařina proměnila za posledních padesát let? Zveme vás k příjemnému rozhovoru s jedním ze zapálených kynologů, který vás jistě potěší.


Ať pejskařina žije!

Povídání s lidmi, kteří pejskaří více jak padesát let, je pro mě vždy velkým zážitkem. Ráda poslouchám příběhy a historky, které oni kdysi prožívali. Závidím jim cestovní vlaky na závody a přátelství, která měli. A právě jedno takové vyprávění pro vás máme připravené. Pana Jaroslava Somra jistě mnozí dobře znáte. Ale třeba se vám zatím nepovedlo dozvědět se o něm trochu více...

Pane Somre, vy jste v kynologii, jak se říká, veteránem. Prostě člověkem, který se v těchto „vodách“ pohybuje již notnou dávku let. Vzpomněl byste si ještě na své kynologické začátky s dobrmany?

Ať pejskařina žije!

Jsem z vesnice a tak asi jako u mnoha dalších by se dalo za prvního psa u mne považovat toho našeho vesnického malého voříška Lumpíka. Pak přišel větší pes, kterým byla fenka křížence německého ovčáka. Jmenovala se Sylva. Ve čtrnácti letech jsem s ní chodil do hospody, kterou provozoval táta a ten chtěl, aby ji chlapi dráždili. Na vojnu jsem chtěl na hranice, bohužel ale táta prodával v padesátých letech housky, a tak jsem byl jako živnostník asi nespolehlivý.

Jaký byl tedy váš první pes na cvičení a poznávání kynologie?

Po vojně jsem měl za souseda vojáka, který prý sloužil na hranicích a měl dobrmana, jenž mi učaroval. Vlastně mi pomohl sehnat mého prvního psa. Jednalo se o  Ivora z Májových luhů. Od pana Máje jsem ho koupil tehdy za pytel pšenice. Toho mi po pár měsících někdo otrávil. Další štěně jsem si pořídil od paní Kalánové z Lužné, byl to Argos ze Selských lesů. S ním už jsem trochu cvičil a v té době, bylo to v roce 1972 jsem spolu s jedním příslušníkem SNB, psovodem, zakládal organizaci v Březně. Ale tam jsem byl více méně jako písař pro všechny žádosti.

Dodnes si pamatuji, jak jsem před padesáti lety dostal od pana rozhodčího Spilky na závodech 99 bodů na poslušnosti s dovětkem, že 100 bodů nikomu nedává!

ZKO Březno je velmi známá organizace. Je fajn, že jste patřil k zakladatelům. Můžete nám o tom něco více povědět?

Ať pejskařina žije!

Bylo to tehdy takové složité, chvíli Svazarm, potom ČSCHDZ (to byli kozičkáři) a pak zase Svazarm. Na dva roky jsem se odstěhoval do Prahy a po návratu jsem byl z organizace, kterou jsem zakládal, vyštván lidmi, kteří pejskařili jenom hubou. Azyl jsem našel v Kadani, kde se pod manželi Rosolovými opravdu pejskařilo. Když tamti skončili, vrátil jsem se. Ale je to vzhledem k nedostatku lidí v malé obci dost náročné. 

Dokázal byste nám říci, kolik psů vám za život prošlo rukami a odhadem kolik zkoušek jste zatím složil? A kterých svých úspěchů si nejvíce vážíte?

Ať pejskařina žije!

Takže asi od začátku. S Argosem jsem zkoušku nesložil, protože jsem byl samoukem. Pamatuju si však, že na závodech v Chomutově, tehdy to bylo proti Kadani, jsem dostal od pana rozhodčího Spilky 99 bodů na poslušnosti s dovětkem, že 100 bodů nikomu nedává. To si pamatuju dodnes a je to už téměř padesát let. S první ženou jsem se odstěhoval do Prahy, ta měla ovčáky, Argose jsem musel nechat tátovi na dvoře. Dobrmana jsem měl po letech ještě jednoho v době, kdy jsem se živil sám jako OSVČ, a psy jsem měl jenom na dvoře. Když byly děti malé, pořídili jsme malého pejska. Přišla střední černá kníračka Dáša ze Stříbrného lesa. Složil jsem s ní ZVV1. V současné době máme na dvoře dvě mladé fenky, jedné je 26 měsíců a ta musela být bohužel vykastrovaná. Druhé je devět měsíců, a s ní bych chtěl ještě udělat nějakou práci. Jestli to však ve svých 74 letech ještě zvládnu… Dále mám šestiletého psa, jmenuje se Uran Starý skaut a na svém kontě má zkoušky ZVV3, SPR3, IGP2, ZPS1.

Za těch padesát let pejskařiny mi prošlo rukama zhruba 22 psů a fen, dělal jsem párkrát i předvýchovu pro Prackovice (policie). Protože jsem se v devadesátých letech živil dvacet let sám, ztratil jsem trochu kontakt. Když mi ale umřeli mí psi, šel jsem se slzičkami v očích k Ivaně Rosolové, a přivezl si šestiměsíčního Larga ze Zlaťáku. Jenom na dvůr. Zemřel v necelých devíti letech, s ním jsem složil ZVV3, IPO3, SCHA3, ZPO1, ZPS1. Po něm přišel Charlie Písečná bouře, ZVV3, IPO3, FH2, ZPS2, ZPO1 a několik malých do počtu. Zemřel loni v nedožitých čtrnácti letech. A nakonec už výše zmíněný Uran, syn Charlieho. S ním a s Charliem jsem účastnil na MR ZVV3. Pro mě bylo poctou už jenom to se tam dostat, byť konečný výsledek byl nevalný. Dohromady mám složených asi šedesát zkoušek z výkonu.

Zastávám ale názor, že i s exteriérákem se má a dá se cvičit, a mají výsledky!

Možná hloupá otázka, ale na druhou stranu, když by ji dal někdo mně, měla bych jasnou odpověď. A tak nám řekněte, jak to máte u NO – vlkošedák, celočerný nebo znakáč? A vnímáte mezi nimi i třeba rozdíl po pracovní stránce?

Pokud je to pes z pracovní linie, ne z té exteriérové, tak barva nehraje žádnou roli. Tím nechci hanit exteriéráky, ať si každý pořídí to, co se mu líbí a co mu vyhovuje. Zastávám ale názor, že i s exteriérákem se má a dá se cvičit, a mají výsledky. Jenom jedno bych si přál, aby pes určený do chovu musel mít složenou tříoddílovku druhého a vyššího stupně. Ale zase tu je otázka peněz…

Je vašemu srdci bližší NZŘ, či IGP a proč?

Jelikož jsem byl odkojený Svazarmem a nikdy jsem neměl ambice účastnit se mistrovství světa, měl jsem raději výcvik do praxe, je to jasné. Zkoušku ZVV3 pokládám, a nejen já, za jednu z nejtěžších vůbec. A chtěl bych podotknut, že dříve bývala ještě těžší. Pes musel například překonat třímetrový příkop a dvoumetrovou bariéru.

Když už zmiňujete, že jste vlastně odkojený Svazarmem, pak by mě zajímalo, jak byste srovnal, pokud to vůbec lze, výcvik dle Svazarmu a ten dnešní?

Ať pejskařina žije!

Nemůžu chválit, ani hanit. Obojí mělo a má své klady a nedostatky. Možná, že dříve to bylo pospolitější, bylo méně rozdílů mezi vrcholovými pejskaři a těmi obyčejnými. Horší to bylo s materiálním vybavením. Rukávy se všelijak vyráběly, nejlepší byl pošťácký pytel, jak říkal Dubák (pozn red. Honza Dubový). Když jsme ale jezdili na letní tábory, tak alespoň u nás jsme neměli problém s dopravou, Policie v Chomutově měla autobus a ten nám půjčovala i s řidičem zdarma. Že dnes je to spíše o penězích, to všichni víme. Ale pejskařina žije, je krásná a akce které jsou dnes pořádány a výsledky na nich, jsou prostě famózní. A tak přeju všem, kdo mají tento sport rádi, hodně úspěchů a radosti, jak ze zkoušky nejnižší, tak i z vrcholového úspěchu.

Moc děkuji za příjemné povídání.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Jaroslava Somra

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->