Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

Baví vás naše společné putování do dávné minulosti? Opět se k němu tedy vracíme, abychom si připomněli a hlavně nikdy nezapomněli na začátky toho našeho milovaného „pejskování“. Tak přátelé, jako obvykle se pohodlně se usaďte, začínáme...


Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

Historie našeho sportování se psy se dá rozdělit taktéž do několika důležitých etap. Tou první, asi dvacetiletou etapou jsou léta mezi oběma světovými válkami. Druhou etapou je doba od konce druhé světové války až do roku 1952. Tato dvě období jsme si prošli minule. Nyní se podíváme na léta padesátá, která byla pro rozvoj kynologie dosti zásadní.

A vzestup začal…

Jak jsme se zmínili již v prvním díle, po okupaci nastoupila ke kynologické „vládě“ Kynologická jednota, která byla doslova masovou organizací a byla taktéž zapojena do svazu českých zemědělců. Chov psů se pomalu vzpamatovával a konečně začala přibývat také cvičiště, která byla přejmenovávána na výcviková střediska a tak to vypadalo až do listopadu 1952. Dá se říci, že výcvik psů „šel nahoru“...

Přelomový rok 1952

Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

I tak by se dal tento rok nazvat, protože v oblasti kynologie došlo snad k největším změnám v dosavadní historii. Od listopadu 1952 se kynologové stali součástí SVAZARMu, který s nimi počítal jako s kolektivním členem. A takto to fungovalo pouze do 1. 1. 1953, kdy bylo rozhodnuto a přistoupeno k individuálnímu členství kynologů. Tato forma plně vyhovovala těm, kteří se aktivně věnovali výcviku. Jinak tomu bylo v chovatelství, kde nastala jistá stagnace, ale o tom si nyní povídat nebudeme. Výcvik byl prostě na vzestupu. Došlo například také k udílení titulu Mistr ČR, vyšly nové zkušební řády, byl odstartován nový závod a mnoho dalšího.

Historická základna je na světě...

V roce 1953 vzniklo kynologické výcvikové středisko Grabštejn, které bylo vybráno z důvodů vhodných klimatických podmínek pro potřeby chovu psů. Pokud vás zajímají podrobnější informace přímo o této známé základně, pak vám doporučujeme článek zaměřený přímo na ni.

Desetiletí v datech

 

Rok 1950  Vešel v platnost zkušební řád vydaný Československou kynologickou jednotou.

Rok 1951    Byla založena Pohraniční stráž.

Rok 1952     Zařazení kynologů pod SVAZARM

Kynologická jednota vydala nový zkušební řád, který již obsahoval zkoušky pro všestranné psy, obranáře a stopaře.

Do historie vstoupil I. Branný závod kynologů, který se konal v Ústí nad Labem.

Československá kynologická jednota vydala první kynologický časopis nazvaný „PES“.

Od tohoto roku se začaly udělovat tituly Mistr ČR ve všestrannosti a Mistr ČR ve stopách nebo obraně.

Rok 1954   V Praze došlo na první mezinárodní kynologické utkání mezi ČSR a NDR.

Rok 1957  Obnovena mezinárodní spolupráce s FCI, která byla přerušena druhou světovou válkou.

Rok 1959   Čeští kynologové se poprvé účastnili Mistrovství Evropy, které se tehdy konalo v Lucembursku.

Stále zde máme jeden sport, ale...

Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

V padesátých letech by si někdo jen těžko pomyslel, že jednou budeme mít tolik možností pro sportování se psem. A dokonce i s takovou rozmanitostí plemen. Tehdy se však závodilo ve dvojím provedení. Konalo se mistrovství republiky, které bylo dle platného zkušebního řádu a zkoušky ZVV3 a my již víme, že to první se uskutečnilo v roce 1948 v Jablonci nad Nisou a vyhrál jej Jan Ditrich z Přerova s fenou německého ovčáka Dolly Steiger. Počet účastníků nebyl nikterak slavný a vše se začalo zlepšovat právě až s rokem 1952, kdy byla kynologie na prudkém vzestupu. Tento rok odstartovala svou cestu také další významná soutěž, a to I. Branný závod kynologů. U mistrovství se od roku 1953 zvýšila účast i tím, že bylo dovoleno soutěžit také psovodům ozbrojených složek.

Nesmíme opomenout ani fakt, že padesátá léta byla na vzestupu také, co se týče kynologické literatury. Z této doby pochází celá řada skvělých knih od báječných a dodnes uznávaných autorů. O některých jste se mohli dočíst v naší čtenářské rubrice https://www.ecanis.cz/rubriky/cteme-s-ecanis-recenze-knih_97.html.

Přebory jako předchůdci „výběráků“

Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

Již víme, účast na MR byla podmíněna postupem z okresních a krajských přeborů. O co šlo? Jednoduše řečeno to byli takoví předchůdci dnešních výběrových soutěží. Ale... Těchto celostátních přeborů ve výkonu se však mohli účastnit pouze řádní členové kynologického klubu v rámci Svazarmu a jen se služebními plemeny. Tyto přebory byly navíc rozděleny na okresní, krajské a republikové. Další členění se pak týkalo zaměření, a to na všestranné, obranářské a stopařské.

Historie kynologických sportů – léta padesátá II. díl

Služební psi ...

Dnes je zvykem, že se cvičí a trénuje s každým plemenem či křížencem. Dříve to bylo trochu jinak a plemena používaná k výcviku se nazývala služebními. A tak slovo služební pes neukazovalo na psa, který patřil psovodu bezpečnosti, ale poukazoval na plemeno, které se svými vlohami řadilo k plemenům služebním. Patřil tam například německý ovčák, německý boxer, rotvajler, dobrman, novofundlandský pes, knírač velký, malý, střední, erdelteriér a kolie dlouhosrstá.

 

Zlatý štít kolie

Padesátá léta přinesla i další skvělý závod, a to po čtyřicetileté pauze se 8. – 9. září 1956 v Hořicích konala soutěž ve výkonu kolií „Zlatý štít kolií“. Na toto klání tenkrát nastoupilo devatenáct kolií, což byl opravdu úctyhodný počet. Umíte si v rámci tohoto plemene podobné číslo představit nyní, jak soutěží třeba dle Národního zkušebního řádu v kategorii ZV1? My tedy ne, ale jistě by to byla krása.

Mistři ČR z let 1950 – 1960

 

Rok 1950 – Theodor Ptáček, Bojar Bropa

Rok 1951 – Jiří Pokrovský, Daisy z Jánského lesa

 

Změna nastala roku 1952, kdy se zadával titul Mistr ČR ve všestrannosti, stopách a obraně (Tak, jak to má dodnes SKS TART).

 

Rok 1952

               V – Jiří Dvořák, Ajax z Manochů

               S – Josef Střelba (SNB), Vela

               O – Václav Rejnoch, Ardo z Úhonic

 

Rok 1953

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – Josef Dostál, Adona

               O – František Krčmář, Astor z Vladařova dvora

 

Rok 1954

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – Karel Hrubý (SNB), Pluto

               O – František Krčmář, Astor z Vladařova dvora

 

Rok 1955

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – Josef Krejcar, Aran z Leskovjanova dvora

               O – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

 

Rok 1956

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – Josef Pospíšil, Erle Šibřín

               O – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

 

Rok 1957

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – Jaroslav Hnízdil, Ajax ze Sváškova dvora

               O – Jaroslav Kubín, Argo ze Sklářského dvora

 

Rok 1958

               V – Oskar Maruška, Armín z Ostravské hlubiny

               S – Oskar Maruška, Armín z Ostravské hlubiny

               O – František Krčmář, Astor z Vladařova dvora

 

Rok 1959

               V – František Červenka (SNB), Boj z Městského polesí

               S – František Kankrlík, Atylo Svopita

               O – Jaroslav Škach, Bojar

Seznamte se, prosím…

I když se jedná o dobu pro nás dávno minulou, některá jména stále slýcháváme z vyprávění pamětníků. Pojďme si některé vítěze maličko představit. Podíváme-li se do boxu výše, můžeme vidět, že nejčastěji opakovaným jménem je František Červenka, kterého mnozí nazývají „nekorunovaným králem kynologie“. Pokud se chcete o tomto skvělém pejskaři dozvědět více, pak si o něm můžete přečíst samostatný článek v naší rubrice „Legendy československé kynologie“.

František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!
František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

Dovedete si to představit? Šest titulů Mistra republiky s jedním psem a každého svého psa ...

5.1.2020Legendy československé kynologie

Dalším velmi zajímavým jménem je Oskar Maruška, skvělý člověk a pejskař. Vlastnil chovatelskou stanici „z Marušky“, která dala světu celou řadu vynikajících jedinců. A posledním z vybraných je Jaroslav Hnízdil, který s pejskařinou začal v roce 1950. Téměř celý svůj život byl členem berounské kynologické organizace. Patří k těm, kteří mají za sebou opravdu mnoho startů na vrcholových soutěžích. I on byl jedním z těch, kteří se vždy snažili své zkušenosti předat dál. Za důležitou zmínku stojí i to, že Jaroslav Hnízdil patří k zakládajícím členům Svazu záchranných brigád. Ale o tom až někdy jindy...

 

Foto: archiv redakce, Jndřiška Pocnerová, google.com, Jaroslav Jelínek

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->