Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

O čem bude březnový díl? Podíváme se, co všechno může přistát vašemu stafordímu miminu v mističce, a co by tam rozhodně být nemělo. Budu se snažit vám pomoci rozluštit tajemné nápisy na krmivech pro psy a nakonec i osvětlím nebo vyvrátím pár oblíbených mýtů ohledně výživy.


Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl
Kateřina Smětáková 5.3.2024 550x Jak na to?

Samozřejmě, že do nového domova odjede váš prcek vybaven krmivem, na které je zvyklý. A jak už jsme si řekli minule, je vhodné ve stejném krmivu pokračovat alespoň prvních čtrnáct dní. Je vhodné značky střídat, přilepšovat, vařit? Proč je tolik druhů psího krmiva, a co je vlastně ten popel, který tam každý přidává?

Mámo, já bych jed!

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Stejně jako pohádkový Otesánek, je i vaše staforďátko v prvních měsících života prakticky bezedné. Drtivá většina prťat odchází k novému majiteli přivyklá na granulovanou stravu. V případě vhodně zvoleného produktu z široké nabídky krmiv je to pro mnohé majitele ideální stav – kvalitní vyvážené krmivo pokryje veškeré  potřeby štěňátka. Pokud s výběrem krmiva od chovatele nesouhlasíte, můžete štěně postupně převést na jiné krmivo. Postupně znamená, že budete v řádu týdne po malých dávkách přimíchávat nové krmivo do toho stávajícího. Jednak je to pro štěněčí tělíčko šetrnější, a také se vyhnete případným zažívacím potížím. Zpočátku rozdělujeme denní objem krmiva na čtyři až pět porcí. Do celkové krmné dávky započítáváme i pamlsky. Zejména pokud má štěňátko tendenci státi se skutečně Otesánkem.

Případnou změnu krmiva provádíme vždy během několika dní!

Vybíráme granule. Kdo se v tom má vyznat?

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Vyznat se ve složení granulek bývá pro mnohé někdy oříškem. V podstatě máte tři možnosti – držet se návodu od chovatele a zůstat věrni jeho volbě krmiva, poradit se s veterinářem, který se zajímá o výživu a nenabídne vám jen to, z čeho má v ordinaci největší provizi, nebo se do toho vrhnout po hlavě a vybrat si granule sami. My se zaměříme na možnost třetí. Jaké informace nás tedy na obalu zajímají?

Použité suroviny

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Výrobce je ze zákona povinen uvádět suroviny sestupně. Co je napsáno na prvním místě, toho je v krmivu nejvíce. Nebo ne?

  • Maso a živočišné složky

Ať se nám to líbí nebo ne, pes je stále z větší části masožravec. Logicky by tedy každé psí krmivo mělo mít hned jako první uvedeno maso. Ovšem – není maso, jako maso. Pátrejte po granulích, kde je jeho obsah uveden po zpracování. Pokud vyberete granule s čerstvým masem, mělo by ho být - vzhledem k následnému zpracování - alespoň 50%. Dobré také je, pakliže výrobce jasně definuje, jaké maso použil (druh, způsob zpracování). To samé platí i u použitých tuků - krůtí tuk, kuřecí tuk nebo kachní tuk zní mnohem lépe, než nic neříkající „drůbeží tuk”, do kterého se může schovat cokoliv. Čím více je upřesněná masová složka (patří sem samozřejmě i vnitřnosti, mléko/mléčné výrobky a vejce) a použité tuky, tím lépe.

  • Obiloviny

V poslední době je trendem vyhýbat se v krmivu obilovinám. Jistě, některé druhy jsou poněkud kontroverzní, a ne každému psu mohou sednout. Obecně není příliš vhodná pšenice a kukuřice (pokud tedy nejsou celozrnné). Rýži, bramborám, pohance, amarantu nebo prosu se vyhýbat nemusíte. I v případě rostlinných složek umí někteří výrobci „kouzlit”. Ačkoliv uvádí na prvním místě maso, může následovat (a často tomu tak je) změť různých rostlinných náhražek. Například pšenice, pšeničná mouka, pšeničné klíčky, pšeničné otruby – čtyři položky, ale pořád je to prostě pšenice. Ve výsledku tudíž zjistíte, že když sečtete rostlinnou složku krmiva, značně převyšuje tu masovou. Stejně jako u masa sledujte definici – obiloviny a výrobky rostlinného původu nebo rostlinné deriváty moc důvěry nebudí.

  • Luštěniny

Další oblíbenou složkou jsou luštěniny. Někteří výrobci jimi nahrazují v krmivu obiloviny. Mohou také zvýšit obsah bílkovin. Problém je, že pro psa bývají poměrně špatně stravitelné, a mohou být příčinou nadýmání a průjmů. Nejoblíbenější surovinou v levných nebo nekvalitních krmivech z této skupiny je sója. Nejenže mnohdy způsobuje alergické reakce, ale hojně se využívá právě k tomu, aby uměle zvedla bílkovinnou hodnotu krmiva s minimálním obsahem masa.

Konzervanty

Přednost mají ty přírodní. Nechci a nebudu vás nudit výčtem těch dobrých nebo špatných. Jednoduchá rada zní - použití čistě přírodní konzervace a šetrné zpracování krmiva poměrně zkracují dobu expirace. Obvyklá doba spotřeby je cca 12 – 14 měsíců od data výroby. Tvrdí-li výrobce, že granule expirují až za tři roky, něco bude špatně.

Veškeré použité suroviny by v kvalitním krmivu měly být vždy přesně pojmenovány!

Analytické složky

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Z nich se obvykle dozvíme, v jakém poměru obsahuje krmivo bílkoviny, tuky, vlákninu, popeloviny, vlhkost, vápník a fosfor.

  • Bílkoviny/Protein

Ano, moudří už vědí! Právě zde se nám vyplatí znát složení a umět si odvodit množství bílkovin živočišných a rostlinných. V celkovém objemu by měly hrát prim ty živočišné. Pro vašeho juniora by měly bílkoviny být v hodnotě mezi 25 – 30%.

  • Tuky

Stejně jako u bílkovin mají přednost tuky živočišné a především kvalitní. Jak už jsem zmiňovala výše, čím přesnější označení konkrétní složky je, tím lépe. Ideální rozmezí tuků pro štěně je v tomto případě 12 – 18%. Pro hubeňoura vybírejte spíše vyšší podíl tuku, u napucánka zase naopak.

  • Vláknina

Stejně jako u lidí, i pejskovi pomáhá se správnou funkcí zažívání. Nemělo by se s ní však přehánět. Obsah vlákniny v krmivu by měl být do 5%.

  • Popeloviny

Při zmínce o hrubém popelu nebo popelovinách mnohé majitele jímá panika. Nemějte strach. Jedná se o technický termín pro základní minerální látky. Některé zdroje uvádí i označení nespálitelné části organických látek. Skrývají se pod nimi mimo jiné například hořčík, zinek, draslík nebo železo. Ideální obsah popelovin je  5 – 8%. Více než 10% popelovin může znamenat méně kvalitní krmivo (velký objem nespálitelných zbytků, např. kostí, použitých při výrobě)

  • Vápník a fosfor

Tyto dva prvky jsou zásadní pro vývoj pohybového aparátu vašeho miláčka Ideální poměr mezi nimi by měl být 1,1 – 2%(vápník) : 1%(fosfor).

BARF

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Je to zkratka z anglického Bones and Raw Food – kosti a syrová strava. Pro novopečeného majitele je takový způsob krmení tak trochu alchymií. Pokud chcete krmit syrovou stravou, máte už dnes poměrně slušnou nabídku hotových kompletních balíčků. Pakliže milujete pobyt v kuchyni, chemii a matematiku, můžete se vrhnout na přípravu vyvážené syrové krmné dávky sami. Chce to trochu praxe a samostudia, ale když si ochočíte výživové tabulky, vychytáte poměry masa, kostí, vnitřností, ovoce, zeleniny, popřípadě i přílohy, budete vždy přesně vědět, co má váš hafan v misce. K tomuto tématu zde máme krásně zpracované články v rubrice BARF.

Příprava syrové stravy vyžaduje od majitele znalosti z oblasti výživy štěněte!

Když on tak smutně kouká…

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

No jo, ale přece nebude chudáček celý život jenom na granulích! Děláme to všichni a kdo tvrdí, že ne, tak kecá... Každý se snaží pejskovi prostě sem tam něčím přilepšit, aby nebyla jeho strava tak jednotvárná. Někdo vaří, jiný přimíchává kvalitní konzervu nebo jednu denní dávku „vymění” za domácí syrovou stravu. Tato kreativita ve psí mističce může mít i různá úskalí. Ne každému psu, notabene štěněti, může takový potravinový karneval dělat dobře na zažívání. Někteří filutové mohou také získat časem dojem, že když dostatečně dlouho vydrží nežrat suché granule, určitě v misce přistane zase něco lepšího. U takových vynálezců je podobné přilepšování cestou do pekel. I zde platí – všeho s mírou.

Pravidelné přilepšování může mít za následek úplné odmítání granulované potravy!

To je pašák – na!

Jak už jsem zmínila výše, pamlsky používané jako odměny nebo k ukrácení dlouhé chvíle bychom měli také započítávat do krmné dávky. Nechceme přece, aby naše štěňátko bylo jako soudek. Na trhu je nepřeberné množství žvýkadel, výcvikových pamlsků, piškotků a masíček. A protože pamlsky jsou „kapitolou samy o sobě”, budu se jim věnovat zvlášť v některém z následujících dílů.

Oblíbené omyly

Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu, 5. díl

Krmení je jednou z oblastí psího života, kde se to mýty a pověrami jenom hemží. Některé jsou spíše úsměvné, jiné (bohužel) hluboce zakořeněné omyly mohou vašemu štěňátku způsobit v lepším případě běhavku, v tom horším i vážný zdravotní problém.

Štěňátko musí být napucané

Jasně, že našeho drobka nebudeme držet na hranici podvýživy jen aby, proboha, nebyl tlustý. Musím však říci, že mnohdy vidím místo temperamentních živých prcků spíše obtloustlé buřtíky. Pro vyvíjející se pohybový aparát to určitě není žádnou výhrou. Snažte se vašeho kamaráda držet v dobré kondici a zbytečně jej nepřekrmujte.

Dávejte mu tvaroh aspoň jednou za den, je to super na kosti

Tato pověra je hluboce zakořeněná. Bohužel jí mnohdy věří i dlouholetí chovatelé. Je tomu přesně naopak. Tvaroh ve větší míře odvápňuje. Je to dáno opačným poměrem vápníku a fosforu (více fosforu než vápníku). Jednou za čas lžička tvarohu jako pamlsek neuškodí.

Po syrovém mase bude agresivní, raději mu vařte

Krmení metodou BARF vám z vašeho štěňátka psa Baskervillského určitě neudělá. Chce to sice trochu cviku a znalostí, ale je to určitě skvělá varianta, jak stravovat vašeho pejska. Vařením naopak použité potraviny ztrácí na hodnotě.

Když mu nechutnají kuřecí, vezmi od stejné značky jinou příchuť

Raději se mrkněte i na složení. To, že se jedná o stejného výrobce, stejnou řadu (třeba prémiové granule) a stejnou cílovou skupinu (např. pro dospělé psy), ještě neznamená, že rozdíl je jen v druhu použitého masa. Složení nebo i analytické složky mohou být jiné – v jiném poměru, a nemusí vašemu pejskovi vyhovovat.

 

Tak máme nakrmeno! Doufám, že vám tento díl alespoň trošku pomůže se zorientovat v možnostech krmení vašeho stafordího přítele. V dubnu se můžete těšit na povídání o pamlscích. I psí mlsání a odměňování má totiž svá pravidla. Ale nebojte se, není to žádná raketová věda. S pamlskem na míru nám potom půjde výcvik a výchova našich malých stafordíků jedna báseň.

 

Kateřina Smětáková

Foto: autorka, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->