Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nekonečné nošení míčku není prací

My mu házíme míček na louce, chodíme na dlouhé procházky, a pořád mu to nestačí! V minulém týdnu jsme si řekli, jak je pro vašeho pejska důležité odpočívat. Ale jak ho efektivně unavit? To vše už je námětem tohoto článku...


Nekonečné nošení míčku není prací
Kateřina Smětáková 19.2.2024 687x Jak na to?

Pracuje váš pes? Co je to za otázku? V téměř každé internetové diskusi, kde se řeší „zlobivý” pejsek, je toto zásadní informací. Spousta začátečníků je přesvědčená, že svému psu dávají maximum tím, že ho berou několikrát denně na vycházky, nechají ho volně proběhnout a sem tam mu hodí míček nebo hračku. Pro psa je však důležitá nejen fyzická aktivita, ale i ta duševní.

Co je vlastně pro psa „práce”?

Nekonečné nošení míčku není prací

Většina novopečených pejskařů si pod pojmem pracující pes představí ihned ozbrojené složky, záchranáře, pastevce, myslivce… V tom nejčastějším případě alespoň „dril” a hlasité povely na cvičáku. Obecně by se dalo říci, že je pro psa prací jakákoliv aktivita, při které se plně soustředí a kde musí zapojit i hlavu. Ať už se se svým parťákem vrhnete na agility, flyball, obedience, dogdancing nebo jen obyčejnou „provozní” poslušnost, jako jsou nácvik chůze na vodítku, přivolání, sedni, lehni, nebo ho budete učit triky, jako dej pac, sundávání ponožek, apod., je to také práce. A pro vašeho psa velmi prospěšná.

Práce je jakákoliv aktivita, při které musí pes zapojit i hlavu!

A co hra?

Nekonečné nošení míčku není prací

Také hra může být pro vašeho hafana skvělou aktivitou, za předpokladu, že je řízená vámi. Tak jako lidé nehrají stolní hry bez pravidel, i ty psí by měly mít určité náležitosti. Bezmyšlenkovité nošení míčků nebo kupa hraček nonstop k dispozici není pro mozek vašeho kamaráda nikterak stimulující. Oblíbené házení míčku v parku nebo na louce pejska může unavit po fyzické stránce, ale hlavu mu nezaměstná. Někteří se na této aktivitě mohou stát dokonce závislými. Hru by měl vždy začínat i končit páníček. Vyhnete se tak vynucování si pozornosti. Dejte hře pravidla, a rázem se z ní stane práce. Nosí rád míček? Dobrá. Hra bude pokračovat, až vám jej třeba položí k nohám, podá do ruky, sedne si k noze, poprosí… Míček můžete také schovat a pejsek ho přinese až na vybídnutí. Zapojí tak nejen zrak, ale i čich.  Fantazii se meze nekladou a hru můžete vždy ozvláštnit i o nějaké to „duševní cvičení”. Stejně jako u výcviku postupujte vždy od jednoduchého ke složitému.

Dejte hře pravidla, a rázem se z ní stane práce!

Je to lenoch?

Nekonečné nošení míčku není prací

Zdá se vám, že váš pes se do ničeho příliš nehrne? Stejně jako lidé vykonávají různá povolání s vidinou odměny, také psa je k práci třeba motivovat. Většinu chlupáčů uspokojí něco dobrého na zub. Odměnou však může být i společná hra, hračka, slovní pochvala či pohlazení. Každý pes je originál, a je na vás vypozorovat, pro co je ochotný se doslova přetrhnout, a za co mu naopak nestojí ani slézat z pelíšku. Určitá demotivace však může nastat i přílišnou prací nebo náročností požadovaných cviků.

I pes si zaslouží dovolenou

Nekonečné nošení míčku není prací

Můžete namítnout, že pesek si potřebuje také odfrknout. I na vycházce. A máte samozřejmě pravdu. Stejně jako práce, je důležité i volno. Čmuchání, zkoumání, běhání a hra s ostatními psy – pokud o ni váš pes stojí, by mělo být v souladu se zaměstnáním, které svému hafanovi dopřejte. V rámci delší vycházky můžete čas k práci a zábavě střídat. Zpočátku pejska nezatěžujte příliš dlouhým tréninkem a ukončete jej vždy v tom nejlepším. Ideálně v okamžiku kdy ho to ještě baví, a povedlo se mu splnit zadaný úkol nebo zvládnout trik. Domů se tak vrátíte s, po všech stránkách, zdravě unaveným psem.

Čas, kdy pes aktivně pracuje a kdy má volno, by měl být v rovnováze!

Věk ani nemoc nás nezastaví

Nekonečné nošení míčku není prací

Můžete namítnout, že váš psík je právě v rekonvalescenci, hendikepovaný nebo „jen” starý. I takové zvíře může trénovat hlavičku. Na trhu je nepřeberné množství různých psích hlavolamů nebo čichacích koberečků. U těch není třeba žádná velká fyzická aktivita. Naopak je spíše vhodné, aby byl pejsek co nejvíce v klidu a soustředěný. Také jednoduché triky můžete procvičovat v klidu domova. Kdo preferuje venkovní zábavu, tomu by mohl přijít vhod třeba trénink nového sportu s názvem hoopers. Ač se tváří jako agility, je více než vhodný právě pro pejsky omezené zdravím nebo věkem. O tomto mladém psím sportu se můžete více dozvědět i u nás. Seriálem s touto tématikou vás provede zkušená trenérka a rozhodčí Tereza Richterová.

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->