Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl

Přátelé, jdeme do finále! Jak jsme slíbili, v tomto díle oslovíme chovatele, dostanete tipy na co nezapomenout, jak se představit, a hlavně – jak neudělat nějakou botu, aby vám chovatel svěřil své vypiplané miminko, které vás bude oblažovat příštích přibližně třináct let svou skvělou přítomností…


Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl
Kateřina Smětáková 8.1.2024 872x Jak na to?

Máte vybráno? Paráda! Aby vše proběhlo hladce, a nedostali jste od chovatele košem, řekneme si, co by měla a neměla obsahovat poptávka na štěňátko. Komunikace bývá leckdy záludná, zejména pokud se neodehrává takříkajíc „z očí do očí”. Přestože jste přesvědčeni, že poskytnete štěňátku ten nejlepší domov, může se lehce stát, že neprojdete hustým sítem požadavků chovatele na nového páníčka jeho odchovance. Ruku na srdce, stejně jako jste vybírali přepečlivě chovatele vy, má také on právo se rozhodnout, komu svěří své vymazlené stafordí miminko.

Představte se!

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl

Stejně jako chovatel poskytuje informace o štěněti vám, je slušné sdělit mu na oplátku i něco o sobě. Odchovat vrh ho stálo nemalé úsilí, a proto si přeje pro svá štěňátka ty nejlepší z nejlepších. Je tedy dobré se mu alespoň ve zkratce, představit. Jaké jsou tedy stěžejní informace, které by měly každého chovatele zajímat?

 • Do jaké rodiny štěňátko půjde – jste single, mladý pár, aktivní důchodce, máte děti, jiná zvířátka nebo v dvojdomku se společným vchodem babičku?
 • Jaké máte zkušenosti na poli kynologickém – bude to váš první pejsek, už jste pejska někdy měli nebo máte?
 • Za jakým účelem si štěňátko pořizujete – plánujete chov, výstavy, aktivní sport, nebo „jen“ na mazlíka?
 • Kde bude štěňátko bydlet – v bytě, v domě s neomezeným přístupem na zahradu, nebo pouze venku?
 • Kolik času můžete pejskovi věnovat – jste na rodičovské dovolené, v důchodu, pracujete z domu nebo máte nepravidelné směny, máte možnost zajistit venčení psíka, když jste dlouho v práci?

Zdá se vám to mnoho? Ale kdeže… Věřte, že toto je opravdu jen základ, který by měl každý správný chovatel o budoucím majiteli znát. Kromě jiného vám na základě těchto informací může i pomoci s výběrem štěňátka tak, abyste byli spokojeni všichni tři – on, vy i váš parťák.

Je důležité se chovateli představit. Stejně jako jste si vyhledali informace vy o něm, má i on právo znát, ke komu jeho vymazlený odchov půjde!

Za kolik, paninko?

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl

Při této otázce se většina chovatelů podobá vačici v ohrožení života, a předstírá smrt. O mnohé se infarkt i pokouší. Samozřejmě, že cena, kterou za štěně zaplatíte, je také důležitou informací. Někteří ji sdělují již v inzerátu na prodej štěňat. Je to ale spíše výjimka. Důvod je prostý. I v jednom vrhu může být cena za štěňátka různá. Někdo prodává za vyšší cenu fenky, jiný zohledňuje kvalitu štěňat, barvu… Každý chovatel to má prostě jinak. Rozhodně není vhodné na nabídku reagovat pouhým: „Cena? Za kolik?”, a podobně. Občas se stane, že chovatel už v krycím letáčku nebo inzerci poskytne novým majitelům veškeré informace a chybí pouze finanční stránka věci. I v tomto případě však platí bod číslo jedna – představit se, a poté se slušně a ve větě rozvité zeptat, kolik že nás ten roztomilý čipera bude stát.

Výkřiky do tmy typu: „Za kolik? Cena?” apod. jsou nejen neslušné, ale každého chovatele spolehlivě odradí od toho, aby vám své štěňátko svěřil do péče!

Plácli jsme si…A co dál?

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl

Domluveno. Chovatel naznal, že vy jste ti praví, a vy jste naopak zodpovědně vybrali chovatele. Úvodní „námluvní tanečky” dopadly na výbornou, a vy máte štěně téměř doma. Oddechli jste si? Nebojte se, stálo to za to! Teď už jen taková drobnost… Slibuji, že už jdeme do finále! Přetrpíme ještě papírovou válku a jedeme si pro prcka.

Nedílnou součástí každého štěňátka z chovatelské stanice je i kupní/prodejní smlouva, očkovací průkaz nebo pet pas, a průkaz původu. U toho posledního jmenovaného se nelekejte – mnohdy dorazí až v době, kdy už je malý stafordík zabydlen u vás v posteli a nejedny tkaničky sežvýkány. Úřední šiml je v případě vydávání rodokmenů občas značně pomalý a to, že průkazy obdrží chovatel mnohdy, až už je celý odchov u nových majitelů, mu nemůžete dávat za vinu. Co by tedy měla obsahovat taková kupní smlouva?

 • adresu chovatele /chovatelské stanice
 • adresu majitele
 • jméno, pohlaví, zdravotní stav, barvu a datum narození štěněte
 • jméno obou rodičů štěněte
 • cenu štěněte a jak byla/bude uhrazena
 • „návod” na péči o štěně
 • datum sepsání smlouvy a podpisy obou stran

To jsou jen v kostce základní informace, které musí obsahovat každá taková smlouva. Chovatel si do ní může, ale nemusí, zakomponovat spoustu dalších náležitostí. Obvyklé je tzv. předkupní právo. Budoucí majitel má tak povinnost v případě, že chce psa prodat, nabídnout jej přednostně zpět chovateli. Může také požadovat sankce za nežádoucí krytí nebo odchov na svém svěřenci. Do takových detailů se však pouštět nechci, pro nás je důležité, aby smlouva obsahovala výše vyjmenované povinné informace.

Průkaz původu je součástí štěňátka, ale nelekejte se, občas přijde poštou, až už máte štěňátko několik týdnů doma!

Než přijde domů, aneb Na kolena, na kolena, jé, jé, jé…

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 3. díl

Stafordí psítě už vám pomalu klepe na dveře. Bude to u vás doma pro takového trpaslíka bezpečné? Nejjednodušší cestou jak to zjistit, je prostě si kleknout, pokud vám to ohebnost dovolí, a projít si byt ze „štěněčí” perspektivy. Zní to divně, ale to, co nám z naší výšky může uniknout, štěně s největší pravděpodobností najde a buď zničí nebo rovnou zkonzumuje. Každý novopečený majitel se tak před příchodem psího mimina stává botanikem, chemikem, elektrikářem… Holdujete-li pěstování pokojových květin, zjistěte, které jsou ke konzumaci nevhodné nebo přímo jedovaté. To samé platí i o květeně venkovní. Různé druhy kabeláže je také vhodné odsunout nebo jinak zabezpečit, aby se k nim ostré zoubky nedostaly. Malí stafordíci bývají velmi kreativní a urputní, někteří ovládají i umění otevřít si například skříňku pod dřezem, kde bývají obvykle uskladněny čisticí prostředky. Bublající štěňátko tak může být tím nejmenším, co vás může po příchodu domů překvapit. Také dlouhé ubrusy, záclony, a dečky pod těžkými květináči obvykle poskytují nekonečné moře zábavy. Přizpůsobte, prosím, svůj byt štěňátku tak, aby pro něj nebyl nebezpečný. Pomoci vám v tom může i vhodně zvolená interiérová klec, ve které prcek najde bezpečné soukromí, a ve vaší nepřítomnosti mu tak nehrozí žádná újma.

Ideálním způsobem, jak učinit byt pro štěně bezpečný, je podívat se na veškeré jeho nástrahy z pohledu štěněte!

Už je to uděláno, už je to hotovo! S chovatelem jsme si plácli, štěňátko je zaplaceno, byt je připraven. V příští části našeho seriálu si začneme užívat prvních chvilek ve společném domově. Těšíte se? Já moc! Vždyť s malým stafordem máte o chlup lepší život! A můžete se těšit i na veselé historky, které vás pravděpodobně také neminou.

 

Kateřina Smětáková

Foto: autorka, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->