Čtyřnozí četníci 20 – Neomylný Gróf

Dnešní díl čtyřnohých četníků nás zavede zpět do roku 1928, kdy byla málem poškozena pověst služebního psa Grófa, kterému se říkalo „Neomylný“. Co se tenkrát událo v Solci u Kněžmostu a jak skvěle pracoval služební německý ovčák Gróf, se dozvíte v následujícím příběhu.

Čtyřnozí četníci 20 – Neomylný Gróf

Úvodní foto: Četník s německým ovčákem

Současně se zřízením četnických pátracích stanic bylo četnickou správou rozhodnuto, že na četnickou stanici v sídle pátrací stanice bude zařazen vůdce služebního psa se služebním psem a jeho služba měla být upravena tak, aby byl vždy k dispozici podle potřeb pátrací stanice.

Z uvedeného důvodu byl na četnickou stanici v Mladé Boleslavi zařazen strážmistr František Lískovec se služebním psem Grófem. Německý ovčák Gróf se svým pánem nedávno absolvoval „psí univerzitu“ v Ústavu pro chov a výcviku služebních psů četnictva v Pyšelích a stal se doslova postrachem všech lumpů v obvodu mladoboleslavské pátrací stanice. Mezi zločinci se o Grófovi vyprávěly doslova legendy. Napomohly tomu novinové články o jeho úspěšném vystopování několika pachatelů. Rovněž mezi četníky byla Grófovi přičítána neomylnost.

V listopadu 1928 došlo v Solci u Kněžmostu ke krádeži vloupáním do statku vdovy Švarcové, při kterém bylo odcizeno 8 pytlů pšenice připravené k jarnímu setí. O případu byla vyrozuměna Četnická stanice Kněžmost, jejíž velitel vrchní strážmistr Jan Pleticha vyžádal  mladoboleslavskou pátračku o vyslání služebního psa.

Na místě činu vrchní strážmistr Pleticha s podřízeným strážmistrem Adolfem Kunertem zjistili, že plechem pobité dveře sýpky jsou vypáčeny a obilí na jarní setí je pryč. Četníci odehnali seběhnuvší se zvědavce, aby neponičili v písčité půdě zřetelné stopy patřící určitě pachatelům činu před příjezdem služebního psa.

čtyřnozí četníci
Hlídka pátrací stanice se služebním psem v postranním vozíku

Po chvíli do obce dorazil „bedar“, motorové kolo Praga BD s postranním vozíkem, v němž seděl obávaný Gróf.  Služební pes byl uveden na stopu a tuto neomylně a rychle sledoval až ke vrátkům domku kostelníka Beránka. Vrchnímu strážmistrovi Pletichovi bylo divné, že by s činem měl cosi společného kostelník. Jako vysvětlení mu posloužilo, když se pohledná vdova se zarděním přiznala, že včerejšího dne u ní kostelník byl na návštěvě. Shání jí totiž ženicha. To panu vrchnímu znalému místních poměrů stačilo. Věděl o kostelníkovi, že dohazuje vdavekchtivým paničkám ženichy a mládencům děvčata.

Vůdce služebního psa tedy učinil další pokus a opětovně uvedl Grófa na stopu pachatelů vloupání. Gróf však stejně jako v prvém případě šel po stopě až ke kostelníkovým vrátkům. Strážmistr Lískovec se nemohl smířit s neúspěchem svého svěřence. Tentokrát odjížděla pátračka s nepořízenou.

Kněžmostští četníci alespoň provedli domovní prohlídku u místní známé firmy, domkáře Burdy, ale nic u něho nenašli.

Toho večera navštívil Burda místní hostinec a pil více než bylo zdrávo. Hostinský ho chtěl vypakovat z výčepu, ale Burda se nedal. Pojednou kdosi pronesl jak je to možné, že Burda pije vždy, když se v obci stane krádež. A sousedé dávali za pravdu. Poté co ukradli chalupníkovi Jiřínkovi tele byl Burda, jak zákon káže! A před měsícem když zmizelo staré Mazačové prase taky…

čtyřnozí četníci
Výslech zadrženého

Nato se Burda rozohnil a začal vykřikovat, že zatímco kostelník je označen četnickým psem jako pachatel, u něho četníci obracejí dům vzhůru nohama. U kostelníka ať hledají! Kostelník Beránek však seděl u sousedního stolu a rovněž měl vypito své. Uchopil Burdu za límec a vyhodil jej ven z hospody.

Co čert nechtěl, přistál Burda v blátě u nohou četnického strážmistra Františka Fikara, kterého při obchůzce k hostinci přilákal nebývalý hluk, a jemu Burda vše za tepla vyklopil.

Za přítomnosti obecního starosty byla u kostelníka provedena domovní prohlídka, při níž bylo nalezeno ukradené obilí. Jak bylo vyšetřováním zjištěno, krádeže v obci páchali kostelník s Burdou. Kostelník Beránek pod rouškou své dohazovačské živnosti obcházel usedlosti a obhlížel, co by se dalo kde ukrást. Na loupeživé výpravy se poté vydával v noci spolu s Burdou.

Tentokráte nebyl ani tak důležitý počet objasněných krádeží jako to, že pověst o neomylnosti služebního psa Grófa zůstala neposkvrněna.

čtyřnozí četníci
Obálka knihy Humoresky vážně

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého HUMORESKY VÁŽNĚ, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha byla vydána i v elektronické podobě, která je k dostání na www.kosmas.cz.  Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý.


Diskuse k článku Čtyřnozí četníci 20 – Neomylný Gróf

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi