Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Toy foxteriér

Toy foxteriér je malé plemeno typu teriéra. Dnešní toy foxteriér je správně vybalancovaný mini pes (toy) s atletickým vzhledem, čtvercového rámce. Vyzařuje přirozený půvab a čilost v rovnováze se silou a obratností.
Český názevToy foxteriér
Zkratka plemene
Země původuUSA
Číslo standardu927
FCI skupinaN - FCI neuznaná plemena
Velikostmalý (do 30 cm)
Druh srstikrátká
Vhodnostpro začátečníky
pro zkušené
pro aktivní lidi
Umístěnído bytu
Využitísport
dlouhé tratě

Standard

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED

Toy Fox Terrier nebo také americký toy foxteriér vznikl okolo roku 1936 v USA. Jako výchozí plemeno je uváděn hladkosrstý foxteriér, jehož velikost a povahu ovlivnila další plemena např. čivava, italský chrtík a také anglický toy teriér, kterého v USA nazývají miniaturním manchester teriérem. Výsledkem je malý temperamentní pes s umírněnými vlastnostmi teriéra, který nevykazuje negativní znaky provázející chov miniaturních plemen. Původně byl americký toy foxteriér používán k lovu drobných hlodavců. Dnes je považován spíše za společenské plemeno. Plemeno je chováno pod  celou řadou organizací(UKC, NKC, NTFTA,  APRI, ACR), AKC jej uznalo v roce 2003 , v současné době platný standard byl schválen 8.7.2003 s účinností od 27.8.2003.

CELKOVÝ VZHLED

Toy Fox Terrier je dobře vyvážený pes atletického vzhledu . Charakterizuje jej malá  velikost, elegantně formovaná hlava a  krátká, lesklá a převážně bílá srst. Je hbitý, aktivní, silný a vytrvalý. Jeho pružné a svalnaté tělo má hladké elegantní obrysy  a působí pohyblivým a neúnavným dojmem.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT

Toy Fox Terrier je malý pes s velkou inteligencí, odvahou a temperamentem. Je hrdý, nebojácný, ostražitý, věrný, přizpůsobivý a oddaný svému pánovi. Dobře se učí a je vždy ochoten se zavděčit. Je velmi živý a hravý. Nedostatky v povaze musejí být přísně penalizovány.

HLAVA
Hlava je elegantní, vyvážená a bez známek hrubosti. Výraz je inteligentní, pozorný, horlivý a plný zájmu.

Mozkovna:

Středně široká, lehce zaoblená a jemně klínovitá. Stop lehce spáditý. Při pohledu zepředu se hlava, rozšiřuje postupně od nosu k základně uší. Vzdálenost od nosu ke stopu se rovná vzdálenosti od stopu k týlu. Hlava jablkovitého tvaru je vadou

 Líce:

Ploché a osvalené, pod očima dobře vyplněné.

Tlama:

Spíše silná než jemná, s mozkovnou tvoří vyvážený celek. Nosní hřbet je rovnoběžný s temenem lebky. Pysky jsou malé a těsně přiléhající

Zuby

Silné a bílé, nůžkový skus je předností. Absence zubů by neměla být vytýkána, pokud lze hodnotit zákus jako funkční.

Oči:

Čisté, jasné a tmavé s tmavými očními víčky. Výjimku tvoří hnědí psi, u kterých barva víček odpovídá barvě srsti. Oči jsou plné, kulaté a poněkud vystouplé, ale nikdy vypouklé, s jemným inteligentním výrazem. Jsou posazené daleko od sebe, nikoliv šikmo a dobře zapadají do očních důlků.

 

Uši:

Vztyčené, špičaté, ve tvaru písmene V, vysoko a blízko u sebe nasazené, nikdy se ale nesmějí dotýkat. Velikost je úměrná k velikosti hlavy a těla.

Nos:

Černý, výjimku tvoří hnědí psi, u kterých barva nosu odpovídá barvě srsti.

 

KRK, HŘBETNÍ LINIE A TĚLO
Krk:

Je nesený hrdě vztyčený, dobře nasazený, mírně a elegantně klenutý, čistý, svalnatý, bez laloku. Je úměrný k hlavě i tělu, postupně se rozšiřuje a čistě přechází do plecí. Délka krku je přibližně stejná jako délka hlavy.

Trup:

Vyvážený a mírně se zužující k žebrům. Hrudník je hluboký a svalnatý s dobře klenutými žebry. Hloubka hrudníku dosahuje k loktům. Hřbet je v pohybu i postoji rovný, pevný a svalnatý. Bedra jsou krátká a silná. Záď je v úrovni hřbetní linie a dobře zaoblená. Ocas je vysoko nasazený, vzpřímeně nesený a vyvážený k velikosti psa. Kupíruje se na úrovni 3. nebo 4. obratle. Spodní linie těla je za hrudníkem lehce vtažená, suchá a naznačuje půvab a eleganci.

 

HRUDNÍ KONČETINY
Hrudní končetiny jsou dobře zaúhlené. Osvalení ramene a plecí je dobré, nikoliv nadměrné. Lopatka je šikmá a dobře vzad uložená. Předhrudí je dobře vyvinuté. Lokty jsou položeny blízko a kolmo k tělu. Končetiny jsou rovnoběžné a rovné až k nadprstí, které je silné, rovné a pružné. Tlapky jsou malé a oválné, směřující dopředu a nevytáčí se ani dovnitř ani ven. Prsty jsou silné, dobře klenuté a těsně spojené se silnými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY
Pánevní končetiny jsou dobře zaúhlené, silné a svalnaté. Stehna i lýtka jsou silná, dobře osvalená a dobré délky. Kolena jsou jasně definována a dobře zaúhlená. Hlezna jsou nízko položená a pevná. Zánártí jsou rovná.  Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu rovnoběžné a nevytáčejí se dovnitř ani ven. Paspárky musí být odstraněny.

 

SRST

Lesklá jako satén, jemná, hladká na dotek a rovnoměrně pokrývající celé tělo. Na krku je srst o něco delší (límec).
Barva:
Tri-Color: Převážně černá hlava s ostře definovaným pálením na mordě a nad očima. Tělo je z více než 50% bílé, s černými skvrnami nebo bez černých skvrn.

Bílá a hnědá s pálením: Hlava je převážně čokoládově hnědá, s ostře definovaným pálením na mordě a nad očima. Tělo je z více než 50% procent bílé, s čokoládově hnědými skvrnami nebo bez čokoládově hnědých skvrn.

Bílá a tříslová (Tan): Převážně tříslová (tan) hlava. Tělo je více než z 50% bílé, s tříslovými nebo bez tříslových skvrn

Bílá a černá: Převážně černá hlava. Tělo je více než z 50% bílé s černými nebo bez černých skvrn.

Barvy by měly být bohaté a jasné. Zářivé znaky pálení jsou přijatelné, ale nesmí se dotýkat očí a uší. Jasné bílé se dává přednost, ale malé množství tečkování (tickingu) nemá být penalizováno. U trikolorních psů musí být skvrny na těle černé. U bílých a hnědých s pálením musí být skvrny na těle hnědé, povoleno je na okrajích znaků mírné pálení

Vady: Celistvé zbarvení nebo ticking, které se rozšiřuje pod loket nebo hlezno.

 

POHYB
Pohyb je plynulý s dobrým dosahem a silným posunem. I v pohybu by měla horní linie těla zůstat rovná a hlava a ocas vztyčený.

Vada: Chůze s vysokou akcí končetin

VELIKOST a PROPORCE

Velikost: 8,5 - 11,5 palců (21,5 -29,2 cm), ideální 9 -11 palců (22,8 – 27,9 cm) přijatelná  8,5 - 11,5 (21,5 -29,2 cm)

Poměr: Toy Fox Terrier je kvadratický, výška je přibližně stejná jako délka, s výškou měřenou od kohoutku k zemi a délka měřená od bodu ramen hýždím. Feny mohou být o něco delší.

Síla kostry: Kosti musí být silné, ale ne příliš a vždy v poměru k velikosti. Celková vyváženost je důležitá.

 

DISKVALIFIKACE (VYLUČUJÍCÍ VADY)
Výška méně než 8,5 palce nebo přes 11,5 palců (21,5 -29,2 cm)
Nestojící uši u psů starších 6 měsíců
Nepigmentovaný nos
Předkus, zkřížený skus, podkus více než 1/8 palce (cca 3 mm).
Pálení rozšiřující se okolo oka nebo na uších.
Každá výše neuvedená barevná kombinace

Každý pes, jehož hlava je více než z 50% bílá.
Každý pes, jehož tělo není více než z 50% procent bílé.
Každý pes, s různobarevnými skvrnami na hlavě a ploše těla.


Překlad: Klub chovatelů teriérů

Články s Toy foxteriér

Kdo je kdo?

Kdo je kdo?

I tento měsíc pro vás máme připravenou oblíbenou poznávací rubriku. Tentokrát jsme hledali ...

Zajímavosti

Kdo je kdo?

Kdo je kdo?

I tento měsíc pro vás máme oblíbenou poznávací rubriku. A musíme říci, že tentokrát ...

Rozhovory o plemeniZajímavosti

Skutečný teriér a kapesní pes (toy) v jedné nádobě

Skutečný teriér a kapesní pes (toy) v jedné nádobě

Dnes jsme si pro vás v rubrice „Málo známá plemena“ připravili rozhovor o malém plemeni ...

Méně známá či málopočetná plemena-->